Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zabezpečujeme domácnost svépomocí. Na co dát pozor při výběru?

Zabezpečujeme domácnost svépomocí. Na co dát pozor při výběru?

Produktové tipy
AJAX Startovací balíček, bílá_1736344386
AJAX Startovací balíček, bílá
Produkt není určen k prodeji.
AJAX Hub, černá_915726584
AJAX Hub, černá
4 561 Kč 5 519 Kč
AJAX Moje domácnost. bílá_72488018
AJAX Moje domácnost. bílá
Produkt není určen k prodeji.
AJAX Moje rodina, bílá_1535353625
AJAX Moje rodina, bílá
Produkt není určen k prodeji.
AJAX Chalupář set, bílá_1658808575
AJAX Chalupář set, bílá
Produkt není určen k prodeji.

Existuje celá řada nejrůznějších sad, s jejichž pomocí je možné zabezpečit domácnosti proti nezvaným návštěvníkům. Rozdíly v kvalitě a možnostech jednotlivých modelů jsou ale propastné. Proto se nyní společně podíváme, na co si dávat při výběru pozor.

Nabídka zabezpečovacích zařízení je opravdu široká. Když už se rozhodnete nějaké takové řešení pořídit do svého bytu, domu nebo kanceláře, narazíte při prozkoumávání jednotlivých nabídek na modely a certifikací a bez. Patrně není potřeba sáhodlouze zdůrazňovat, že prim hrají profesionální certifikované modely, i když se rozdíl ve srovnání s levnějším alarmem bez certifikace nemusí zdát na první pohled patrný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dnešním článku si ukážeme, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými zabezpečovacími sadami.

 

V praxi ale narazíte na několik zásadních detailů, které obě řešení – tedy certifikované a necertifikované sady – diametrálně odlišují. Například vám čidla mohou hlásit falešné poplachy a na opravdové hrozby nebudou reagovat nebo přestanou fungovat a vy se o tom nedozvíte. A následky pak mohou být velmi nepříjemné. Může se vám také stát, že bezdrátové spojení nebude mít pokrytí v celém objektu a rádiové pásmo může být náchylné k rušení. Snadno se vám může rovněž stát, že pult centrální ochrany váš typ alarmu odmítne připojit.

Právě proto jsme připravili přehled šesti hlavních požadavků, které jsou při výběru zabezpečovacích systémů klíčové. Právě na tyto kritéria by se měli případní zájemci zaměřit při výběru. Zároveň si se sadou BEDO Ajax ukážeme, jak vypadá ideální zabezpečení domácnosti v praxi.

Novinky a rady ze světa zabezpečovacích systémů

 

Jak si zabezpečit kancelář podle Petra Máry?

 

1. Dva kanály pro komunikaci jako samozřejmost

Jako první bychom měli u zabezpečovací sady koukat na počet kanálů, které jsou pro komunikaci k dispozici. Na alarmy pouze s jedním komunikačním kanálem (např. pouze s WiFi nebo SIM kartou) pochopitelně nemůže být takový spoleh, jako v případě, kdy je komunikačních kanálů k dispozici více. Například na SIM kartě vám může dojít kredit nebo u poskytovatele internetu nastane výpadek.

Když má bezpečnostní systém více komunikačních kanálů, tak obvykle jeden z nich funguje jako hlavní a další jako záložní, což je ideální řešení. Vhodné je také sledovat to, jak dlouho trvá přepnutí z jednoho na druhý a zda použité kanály průběžně ověřují svůj stav. Právě to je zásadní rozdíl mezi profesionálními sadami a základními modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zabezpečovací systém musí mít minimálně dva kanály pro komunikaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profesionální řešení jich mají ještě více.

 

2. Díky cloudu i z druhého konce planety

Cloudový server představuje spojení mezi mobilní aplikací a zabezpečovacím systémem. Můžete tak ovládat systém přes internet, i když budete tisíce kilometrů daleko – klidně na druhém konci planety. Dle nastavení můžete dostávat na telefon informační notifikace o všech událostech i o alarmech.

Praktické je to, že profesionální systémy si v pravidelných intervalech ověřují spojení s cloudovým serverem i stav jednotlivých čidel a včas vás tak upozorní na jakýkoliv výpadek. To znamená, že i kdyby někdo centrální jednotku odpojil, tak se o tom díky cloudu dozvíte. Následně pak můžete zalarmovat bezpečnostní pracovníky, nebo přímo policii.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cloudový server by měl být samozřejmostí.

 

3. Jak komunikují čidla s centrální jednotkou?

Rozhodně se vyplatí sledovat také to, jak je řešena u bezdrátových systémů výměna informací mezi jednotlivými čidly a centrální jednotkou. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že komunikace musí být maximálně spolehlivá, i minimální přerušení je v praxi nežádoucí.

Profesionální zabezpečovací systémy používají frekvenci 433 Mhz nebo 868 Mhz, ty pokročilejší jako BEDO Ajax používají celé pásmo místo jednotlivé frekvence. V případě rušení se tak mohou přeladit na jinou frekvenci.

BEDO Ajax pro komunikaci používá unikátní rádiový protokol Jeweller v pásmu 868.0 do 868.6 MHz nebo 868.7 do 869.2 MHz (podle regionu) a konstantně ověřuje úroveň rušení rádiového spektra. Pokud překročí úroveň šumu určitý limit, tak se automaticky přepne na jiné pásmo a pošle odpovídající notifikaci uživateli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivá čidla musí mít s centrální jednotkou spolehlivý komunikační kanál.

 

Proč není WiFi pro komunikaci vhodné řešení?

U základních modelů se můžete setkat s komunikací prostřednictvím standardu WiFi. Toto řešení však není příliš šťastné. V obytných budovách a kancelářích jsou WiFi frekvence velmi rušené a často přetížené množstvím zařízení – počítači, telefony a dalším domácí elektronikou. Často se tak část dat může při přenosu ztratit.

Rovněž velmi záleží na kvalitě a stabilitě routerů, které šíří WiFi signál – pokud na ně není spolehnutí, tak se odrazí i v propojeném zabezpečovacím systému. WiFi má relativně malý dosah okolo 150 metrů bez překážek. Ve větších budovách se to řeší přidáním dalších jednotek – routerů nebo opakovačů. Každá z těchto jednotek následně ale snižuje spolehlivost připojeného zabezpečovacího systému.

 

4. Komunikace musí být duplexní

Komunikace mezi jednotlivými senzory a centrálou může být buď jednosměrná nebo obousměrná. V prvním případě čidla předávají centrální jednotce informaci o poplachu, ale ta samotná se senzory nijak nekomunikuje. V případě selhání čidla nebo jeho zničení se to centrální jednotka nedozví.

Proto profesionální řešení používají oboustrannou komunikaci, kdy si centrální jednotka (hub) vyměňuje s čidly informace. Je to i příklad naší ukázkové sady BEDO Ajax. Například při spuštění poplachu čidlo posílá informaci hubu opakovaně, dokud mu příjem informace nepotvrdí. Značně se tím snižuje riziko ztráty dat i při krátkém výpadku. Hub pravidelně kontroluje stav připojených čidel a jejich stav zobrazuje v aplikaci, pokud se spojení z nějakého důvodu přeruší, okamžitě o tom informuje uživatele.

Oboustranná komunikace také navíc umožňuje vzdáleně nastavovat zařízení – od senzitivity čidel po hlasitost sirény či zařazení do skupin.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Komunikace mezi centrálou a čidly musí být obousměrná (duplexní).

 

5. Šifrování by chybět nemělo

Data přenášená mezi centrálou a čidly musí být šifrovaná a odolná vůči pokusům o průnik. Zamezíte tak nepříjemnostem, kdy by se k čidlům dostal někdo neoprávněně, což je pochopitelně v praxi velmi nežádoucí.

Není nicméně šifrování jako šifrování, při použití méně odolného řešení stačí na rozluštění šifry několik málo minut, jak se to stalo například v minulosti u protokolu Z-Wave. BEDO Ajax používá 128bitové AES šifrování s plovoucím klíčem, jehož rozluštění by trvalo i těm nejvýkonnějším počítačům na světě tisíce let.

Každé zařízení BEDO Ajax má navíc jednoznačný identifikátor, který využívá i rádiový protokol. Tím pádem systém nemůže být například vypnut klíčenkou, která není spárována s hubem. Mimo jiné je spolehlivost doložena i certifikací dle normy ČSN EN 50131 na druhou bezpečnostní třídu, která je nejvyšší možná u bezdrátových systémů. I z tohoto důvodu se vyplatí u zabezpečovacích sad sledovat certifikáty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zabezpečovací systém musí umět šifrovat data a být odolný vůči zneužití.

 

6. Pult centrální ochrany pro náročné

Úkolem bezpečnostního systému je identifikovat hrozbu co nejdříve. Jen vědět ale nestačí – na hrozbu potřebujete rovněž adekvátně zareagovat. Můžete se obrátit například na policii, řešit situaci sám se moc nedoporučuje. Právě proto je racionálním řešením ponechat reakci na profesionálech a nechat si zabezpečovací systém připojit na pult centrální ochrany.

Pulty centrální ochrany připojují pouze certifikované systémy. Ví, že testované produkty prochází náročným procesem, kdy se zařízení zkoušejí vůči odolnosti na klimatické podmínky, mechanické namáhání, vliv elektromagnetických polí, kvalitu rádiové komunikace a vůči dalším možným externím vlivům.

Například zmiňovaný zabezpečovací systém BEDO Ajax lze připojit k různým pultům centrální ochrany. Některé z nich nabízejí i další doprovodné služby, jako chytrou eskalaci, kdy se o spuštěném alarmu dozví nejdříve okruh nejbližších. A pokud nebudou moci reagovat, tak se informace pošle dalšímu okruhu osob, které si do systému zadáte. Případné konfigurace se přitom nemusí obávat ani méně zkušení uživatelé. V případě modelu BEDO Ajax zvládnou vše snadno nastavit prostřednictvím mobilní aplikace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prim hrají modely, které nabízejí možnost připojení pultu centrální ochrany.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vhod přijde také obsluha pomocí mobilní aplikace.

Ohodnoť článek:
100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru