Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung Galaxy S20 FE – zrozen z pera fanoušků

Recenze: Samsung Galaxy S20 FE – zrozen z pera fanoušků

Recenze
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, Red_1298893266
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, Red
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, 5G, Navy Blue_272323421
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, 5G, Navy Blue
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, Green_882885930
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, Green
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S20 FE, 8GB/256GB, 5G, Navy Blue_1357141830
Samsung Galaxy S20 FE, 8GB/256GB, 5G, Navy Blue
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, White_1459652167
Samsung Galaxy S20 FE, 6GB/128GB, White
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Samsung od letošního podzimu nabízí chytrý telefon Samsung Galaxy S20 Fan Edition (FE). Jak již název napovídá, jde o letošní vlajkovou loď jihokorejského elektronického gigantu, která však byla předělána do speciální fanouškovské edice. Co umí v praxi?

Novinka vychází z modelové řady S20, výrobce ji však upravil tak, aby nabízela atraktivnější cenovku. To ale neznamená, že by všechny parametry byly horší, překvapivě v některých ohledech je na tom novinka lépe než vlajková loď. Galaxy S20 FE je totiž výplodem požadavků a přání fanoušků, právě proto se tak koneckonců jmenuje. Důvodů, proč mít tento model v kapse, je podle výrobce hned několik:

  • Pracuje s 5G sítěmi
  • Skvělý multimediální výkon
  • Skvělá fotografická a video výbava
  • Vynikající výdrž baterie
  • Elegantní moderní vzhled

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy S20 FE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka barev je opravdu rozmanitá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Porovnání model Galaxy S20 FE a Galaxy S20

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung Galaxy S20 FE, 8GB/256GB, 5G

Displej: Infinity-O; AMOLED; 6,5"; 2400 × 1080 pixelů; 120 Hz

Procesor: Snapdragon 865 (1x2.84GHz + 3x2.42GHz + 4x1.80GHz)

Operační paměť: 8 GB

Úložiště: 128 GB, paměťové karty microSD (až 1 TB)

Přední fotoaparát: 32 Mpx

Zadní fotoaparáty: 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv, 12Mpx širokoúhlý objektiv, 8Mpx fotoaparát s teleobjektivem a 3× optickým zoomem

Konektivita: EDGE/GPRS, 3G, LTE 4G / LTE FDD & LTE TD, 5G, Bluetooth 5.0, WiFi (802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz)

Rozhraní: USB typu C

Akumulátor: 4500 mAh

Odolnost: IP68

Rozměry: 159,8 × 74,5 × 8,4 mm

Hmotnost: 193 g

 

Představení modelu Galaxy S20 FE

 

Obsah balení

Ze samotného balení vlastně ani nejde poznat, že jde o prémiový smartphone. Na bílé kartónové krabičce se nachází jen popisek S20 a níže pak drobnějším písmem přesné označení testovaného modelu. Uvnitř balení se kromě telefonu ukrývá ještě návod k použití, nabíječka a USB kabel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Přestože je Galaxy S20 FE citelně levnější než vrcholné provedení společnosti Samsung, na vzhledu a kvalitě zpracování to nejde vůbec poznat. Naopak díky široké paletě nabízených barev působí testovaný model možná ještě líbivěji než dražší bratříček. Konkrétně je telefon možné zakoupit v šesti barvách – červené, modré, fialové, oranžové, bílé a zelené. My jsme měli možnost testovat první zmiňovanou variantu, která je naživo ještě hezčí než na produktových fotografiích výrobce.

Typické je pro design tohoto modelu zakřivení přední i zadní strany, díky čemuž působí opticky daleko tenčím dojmem než ve skutečnosti. Na čelní straně je totiž po vzoru prémiových modelů zakřivená obrazovka, zadní matná strana je po pravé a levé straně úplně stejně zakřivená.

Zadní strana je mimochodem vyrobena pouze z polykarbonátu. Ten je ale v praxi tak bytelný, že to vůbec nevadí – řada uživatelů by navíc patrně díky preciznímu zpracování hádala, že jde o nějaký luxusnější výrobní materiál. Navíc absenci skla na zadní straně celá řada uživatelů uvítá, už jen kvůli tomu, že na ní prakticky vůbec nejdou vidět omaky a další nečistoty, což se rozhodně o skleněných konstrukcích říct nedá.

Rámeček je kovový a barevně ladí se zbytkem telefonu – v testovaném provedení byl tedy červený. Uživatelé mohou počítat také se zvýšenou odolností, nabízena je certifikace IP68. To znamená, že smartphone odolá prachu, a může pracovat klidně i pod vodou. Ponořen může být po dobu 30 minut do hloubky až 1,5 metru. Vše je tak logicky utěsněno, jak je to jen možné.

Snaha o co nejvyšší možnou míru izolace je krásně vidět na snímcích níže, například u slotu na SIM kartu. Ten je totiž v horní části kolem dokola obalen těsnící gumou, aby do útrob telefonu nepronikla ani kapka. Že to skutečně funguje, jsme samozřejmě vyzkoušeli v praxi.

Mimochodem, slot na SIM kartu dokáže pojmout hned dvě SIM karty, nebo jednu SIM a paměťovou kartu. V takovém případě se však již do něj nevejde paměťová karta. S ohledem na nabízenou základní paměť – v případě pluska je to 256 GB – to však většině uživatelů patrně vadit nebude.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný telefon v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na fotoaparát na čelní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Smartphone působí díky zakřivené zadní straně daleko tenčím dojmem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Platí to také o protilehlé straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací tlačítka na jedné z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana telefonu ukrývá reproduktor i USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana pak slot na SIM kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámeček pojme dvě SIM nebo jednu SIM a paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na trojitou optiku na zadní straně

 

Ergonomie a zabezpečení

Na rozdíl od vrcholné řady S20 je fanouškovský model Galaxy S20 FE vyráběn výhradně v jedné velikosti, tedy se 6,5palcovým displejem. Nicméně v praxi je ergonomie překvapivě lepší, než by mohly proporce 159,8 × 74,5 × 8,4 mm napovídat. Je to dáno právě zvolenou konstrukcí, kdy zakřivená zadní strana přirozeněji padne do ruky.  

Operační systém Android je v podání Samsungu uzpůsoben tak, aby bylo vše hezky po ruce, tedy ve spodní části obrazovky. K celkové ergonomii tak nelze mít výhrady, právě naopak – zaslouží si pochvalu. Ovládat velkou obrazovku jednou rukou není v praxi žádný problém, ale nepočítejte s tím, že byste palcem ruky dosáhli až na protilehlý horní roh.

Velikostně Samsung Galaxy S20 FE spadá mezi modely Galaxy S20 a Galaxy S20+. Případní zájemci musí počítat s tím, že zadní strana není zcela rovná, mírně zde vystupují do prostoru fotoaparáty. Vyřešit to lze nicméně pořízením jakéhokoliv pouzdra, nabídka volitelného příslušenství je také dostatečně bohatá.

Velký důraz byl u této dvacítky kladen také na zabezpečení. Galaxy S20 FE má totiž podobně jako pokročilejší bratříčci čtečku pod displejem. V praxi funguje tato čtečka velmi svižně – obzvláště v porovnání jinými modely, které se ukrývají pod displejem. Samozřejmě nechybí ani možnost odemykat telefon prostřednictvím funkce rozpoznání obličeje, nakreslením gesta či PIN kódu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon má v pase 8,4 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky zakřiveným bočnicím ale působí tenčím dojmem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparát mírně vystupuje nad zadní stranu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládat přístroj jednou rukou není žádný problém

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na jednu z bočnic telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana testovaného přístroje

 

Zakřivený displej v akci

Galaxy S20 FE je vybaven dynamickým AMOLED Infinity-O displejem. Jak již bylo uvedeno výše, jde o panel s úhlopříčkou s úhlopříčkou 6,5 palce neboli 16,5 cm a rozlišením Full HD+, tedy 2400 x 1080 obrazových bodů (poměr stran 20:9 a jemnost 407 PPI).

Dotyková obrazovka staví na technologii Super AMOLED. V praxi barevné podání působí o úroveň lépe, než je tomu u konkurenčních model ve stejné cenové kategorii. Bez sebemenší chybičky jsou také pozorovací úhly, obraz se nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi dobrá je i čitelnost na ostrém slunci, za což testovaný kousek vděčí především dostatečné intenzitě podsvícení.

Stejně jako u předchozích generací zakřivená obrazovka neslouží pouze kvůli designovému efektu, ale má také své funkční využití. Na zakřivené bočnici je možné zobrazovat nejrůznější informace. Například ve vypnutém stavu informační panel s hodinami a dalšími informacemi. Pokud telefon v noci odložíte na noční stolek, díky zkosenému displeji uvidíte neustále hodiny, podobně jako na klasickém budíku.

Vhod přijde zakřivený panel i pokud jej otočíte směrem dolů. Stále totiž můžete vidět, že se na něm něco děje. Na desce stolu zkrátka půjde vidět odlesk displeje. To přijde vhod například při funkci Mých pět, do které si můžete přidat pět oblíbených kontaktů. Každý z nich přitom odlišíte jinou barvou. Pokud vám některý z vámi vybraných kontaktů volá, telefon začne problikávat na stole a vy díky barevnému odlišení přesně víte, kdo to je, aniž byste museli mít zapnutý zvuk, nebo se nechali rušit velkým zářícím displejem.

Kromě pěti oblíbených kontaktů je možné na jednu z bočnic připevnit také seznamy oblíbených aplikací či úkolů. Stejně tak si je možné nechat v přehledné liště zobrazovat aktuální zprávy. Další panely je možné snadno doinstalovat, nechybí mezi nimi například kurzy aktuálních akcií, rychlé přepínání uživatelských režimů, kompas ani předpověď počasí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon pod taktovkou Androidu

Samsung Galaxy S20 FE je unikátním přístrojem i co se týče nabízené hardwarové výbavy. Uživatelé totiž kromě jednotlivých barevných variant mohou volit také řadu dalších parametrů. Například to, jak velká bude operační paměť, kolik místa nabídne datové úložiště, a dokonce i to, jak vysoký bude mít telefon výkon.

Základní provedení totiž staví na osmijádrovém čipu Exynos 990 (2x2.73 GHz/2x2.50 GHz/4x2.0 GHz), který je napojen na 6 GB operační paměti a 128GB úložiště. V prodeji jsou ale dvě pokročilejší varianty, které staví na výkonnějším čipsetu Snapdragon 865 (1x2.84GHz + 3x2.42GHz + 4x1.80GHz), který nabízí i 5G konektivitu. V tomto provedení je k dispozici vždy 8 GB operační paměti, úložiště může dosahovat kapacity 128 GB nebo 256 GB.

Výkonnější provedení jsou však u CZC.cz k dispozici pouze v modrém provedení. A to i přesto, že my jsme měli možnost testovat nejvýkonnější variantu v červeném provedení. V benchmarkové utilitě AnTuTu získalo vrcholné provedení 569 945 bodů, což je velmi hezký výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení AnTuTu

 

S ohledem na použitý hardware patrně nebude příliš velkým překvapením, že pod taktovkou operačního systému Android je odezva operačního systému bleskurychlá. V podstatě ani při spuštění několika aplikací nejsou poznat jakékoliv známky zpoždění. V současnosti tedy neexistuje hra nebo program, pro který by byl výkon novinky nedostačující. Naopak, prakticky všechny hry je možné hrát na vysoké rozlišení a s maximálními možnými detaily.

Operační systém Android si výrobce předělal k obrazu svému, přístroj využívá nové rozhraní One UI. Čistý a minimalistický design této grafické nadstavby umisťuje nejrelevantnější obsah ve spodní polovině obrazovky, což je přirozenější a pohodlnější v případě držení jednou rukou. Díky odstranění zbytečných a rozptylujících prvků se uživatel může lépe soustředit a rychleji se ve svém telefonu orientuje, jak je vidět na některých snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uzamčená a úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Oblast rychlého oznámení a nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nainstalované aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průzkumník souborů; Počasí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správce spuštěných aplikací; Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu; SMS a klávesnice na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice na šířku

 

Multimediální výbava

K dispozici jsou stereofonní reproduktory, které nabízí opravdu hutný a vyvážený zvuk. Je jedno, zda chcete poslouchat hudbu nebo sledovat filmy, stereo reproduktory uspokojí v tomto ohledu i náročnější posluchače. Jeden reproduktor je umístěn na spodní hraně telefonu, hned vedle USB-C portu, druhý pak nad dotykovým displejem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktor ve spodní části telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na čelní fotoaparát, nad ním se nachází jeden reproduktor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vzadu jsou tři objektivy

 

Fotoaparáty jsou rozhodně jedním z lákadel testovaného modelu. Zatímco původní řada Galaxy S20 měla vepředu pouze 10Mpx senzor, testované provedení nabízí 32MPx kameru, která se chlubí technologií tetra-binning.

Vzadu jsou pak tři objektivy, díky kterým je schopen zpracovávat různé expozice. Konkrétně je k dispozici 12Mpx ultraširokoúhlý a 12Mpx širokoúhlý objektiv, 8Mpx fotoaparát s teleobjektivem a 3× optickým zoomem.

Fotoaparáty u testovaného kousku předčí kdejaký kompakt, jak koneckonců můžete posoudit sami podle následujících snímků. Velmi dobré výsledky podávají i za hodně špatných světelných podmínek. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilý noční režim, kdy vícenásobné expozice s umělou inteligencí umí vcelku obstojně stabilizovat i objekty v pohybu.

Níže naleznete mimochodem také ukázková videa, abyste mohli zhodnotit, jak si senzor na zadní straně vede v tomto ohledu.

 

>> Tři objektivy v akci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teleobjektiv v akci (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teleobjektiv v akci (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teleobjektiv v akci (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ultraširokoúhlý záběr (originál zde)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teleobjektiv v akci (originál zde)

 

>> Ukázkové snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z předního fotoaparátu ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázkové snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Ukázková videa <<

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video ze dne

Ukázkové video z noci

 

Výdrž baterie

Proti standardnímu modelu Galaxy S20 si fanouškovská edice polepšila také v otázce výdrže. Vybavena je totiž větším akumulátorem s kapacitou 4500 mAh, který podporuje i rychlé 25W dobíjení. Dvacítka má pouze 4000mAh akumulátor.

V praxi by tak ani při svižnějším pracovním tempu neměl být problém obejít se bez elektrické zásuvky dva dny. Samozřejmě při hraní her nebo nonstop sledování videa při maximálním jasu dokážete baterii vyždímat za něco málo přes deset hodin, i tak jde ale o poměrně slušný výsledek.

S dodávaným 15W adaptérem je telefon schopný se z nuly na 100 % nabít zhruba za hodinu a půl. Telefon nicméně pracuje i s 25W nabíječkami, se kterými ušetříte při takovém nabíjení téměř půl hodiny času. Nechybí podpora bezdrátového i reverzního nabíjení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíječka

 

Klady a zápory

+ příznivější cena než u vlajkových lodí

+ prvotřídní zpracování

+ množství nabízených variant

+ možnost zakoupit provedení s 5G i bez

+ certifikace IP68

+ špičkový výkon

+ kvalita fotoaparátů

 

- v balení je pouze 15W adaptér (telefon zvládá 25W)

- zadní strana telefonu je plastová

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy S20 FE

 

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy S20 FE má být v podstatě odlehčeným modelem plnokrevných dvacítek, ve skutečnosti jde ale o špičkový smartphone. Potěšující je i fakt, že se nešetřilo na ničem důležitém, nechybí například tedy ani zvýšená odolnost proti vodě a prachu. V některých ohledech navíc hlavní hrdina dnešní recenze své bratříčky překonává – proti standardnímu modelu Galaxy S20 je řeč například o kvalitnější selfie kameře či lepší výdrži baterie. Výsledek fanouškovských návrhů se zkrátka povedl.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Co ty chyby

Co ty chyby, pomotané modely?

Chyby, doplnění

1) Název recenze dát S20 FE a pak recenzovat S20 FE 5G což je o dost jiný a lepší telefon je trochu fejk.
2) "Ovládat telefon jednou rukou není žádný problém"? To je přinejmenším diskutabilní...já se svými obřími rukami bych to nedal :-)
3) "Výkonnější provedení jsou v Česku k mání jen v modré barvě" tohle není pravda. U jednoho nejmenovaného operátora mají i bílou i červenou variantu.
4) "Jde o ultrasonickou (ultrazvukovou) čtečku" další nepravda. Proč to tam píšete, když to není pravda?
5) "Galaxy Note10+ je vybaven..." Cože? :-)
Obecně je to taková dost nedůvěryhodná recenze.
Nicméně telefon je v poměru cena výkon (pokud teda seženete verzi 5g za 17) teď asi jeden z těch nejlepších co se dá koupit.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru