Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: TP-LINK Deco E4 – vstupenka do světa stabilního internetu

Recenze: TP-LINK Deco E4 – vstupenka do světa stabilního internetu

Recenze
TP-LINK Deco E4, 2ks_560865468
TP-LINK Deco E4, 2ks
1 652 Kč 1 999 Kč
TP-LINK Deco E4, 1ks_1716126313
TP-LINK Deco E4, 1ks
867 Kč 1 049 Kč
826 Kč 999 Kč
TP-LINK Deco E4, 3ks_1101647934
TP-LINK Deco E4, 3ks
2 247 Kč 2 719 Kč
2 231 Kč 2 699 Kč

Pokrýt rozlehlejší byt nebo dům bezdrátovým signálem není vůbec jednoduché, právě proto se těší takové popularitě výkonné Wi-Fi Mesh systémy. Aktuálně tím nejlevnějším na trhu je model TP-LINK Deco E4, kterému se dnes podíváme na zoubek.

TP-LINK Deco E4 zvládne podle informací výrobce pokrýt bez problémů domov nebo kancelář o ploše až 2800 čtverečních stop, respektive 260 m². Platí to v případě, kdy se bavíme o setu dvou jednotek. V případě použití více jednotek Deco může být pokrytá plocha ještě větší. Předností ale tento kousek nabízí daleko více, pojďme si ty největší představit:

  • Deco využívá systém jednotek k dosažení bezproblémového celoplošného Wi-Fi pokrytí – eliminuje slabé oblasti signálu jednou provždy.
  • Díky pokročilé Deco síťové technologii jednotky spolupracují na vytvoření jednotné sítě s jediným názvem sítě. Zařízení se automaticky přepíná mezi jednotkami Deco při vašem pohybu po domě pro dosažení nejvyšší možné rychlosti.
  • Deco E4 poskytuje rychlé a stabilní spojení rychlostí až 1167 Mb/s a spolupracuje s hlavními poskytovateli internetových služeb (ISP) a modemem.
  • Deco dokáže zvládnout provoz i z nejrušnějších sítí a poskytuje připojení bez zpoždění až pro 100 zařízení.
  • Rodičovská kontrola omezuje čas on-line a blokuje nevhodné webové stránky podle jedinečných profilů vytvořených pro každého člena rodiny.
  • Instalace s aplikací Deco, která vás provede každým krokem.
  • Systém je kompatibilní s Amazon Alexa a IFTTT.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Deco E4

 

Technické parametry

Testovaný model: TP-LINK Deco E4, 2ks

Frekvenční rozsah: 2.4, 5 GHz

Přenosové rychlosti pro WLAN: 867 + 300 Mb/s

Přenosové rychlosti pro HUB/Switch: 100 Mb/s

Podpora IPv6: Ano

Firewall: Ano

Rozhraní: RJ-45, WiFi

Počet WAN portů: 1

Počet portů RJ-45: 2 (na každé jednotce)

Typ routeru: Access point, Wifi Router

Pokročilé funkce IoT: Amazon Alexa, IFTTT

WLAN standardy: 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n

Typ antény: Vestavěná

Podpora Mesh: Ano

Rodičovská kontrola: Ano

Počet jednotek v balení: 2

Rozměry: 90,7 x 90,7 x 190,5 mm

 

Obsah balení

Zařízení od společnosti TP-LINK je dodáváno v kartónové krabici zelené a bílé barvy, tedy v týmových odstínech tohoto výrobce. Uvnitř je vše pečlivě uloženo v ještě jedné kartónové krabici. Na balení si dal výrobce opravdu záležet, během transportu tak nehrozí jakékoliv poškození. Kromě dvou WiFi jednotek se v balení nachází také dva nabíjecí zdroje, síťový kabel a návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechno příslušenství je pečlivě rozděleno pomocí kartónového pořadače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

S designem routerů si většina výrobců příliš hlavu neláme. Pro většinu uživatelů jde pak ve výsledku o ošklivé krabičky, které se snaží schovat někam za roh, aby nebyly vidět. To je samozřejmě špatně, neboť takto „uklizený“ router nemůže dostatečně šířit bezdrátový signál. V případě hlavního hrdiny dnešní recenze to ale rozhodně neplatí, při prvním pohledu na Deco E4 málokoho vlastně napadne, že jde o síťový prvek.

Deco je v podstatě WiFi systém, který má v základu dvě bezdrátové jednotky. Ty vypadají úplně stejně, jsou to malé válcovité základny vyvedené v odstínech bílé barvy. Pouze některé části jednotky jsou zvýrazněny tmavě šedou barvou. Mimochodem žebrování v horní části je ztvárněno tak, že připomíná písmeno P, což v praxi vypadá velmi povedeně.

Na rozdíl od většiny síťových prvků se tak v případě systému Deco nemusíte obávat toho, že by na konferenčním stolku v obýváku nebo někde v knihovně dělala jednotka ostudu. Naopak, líbivým designem do moderních domácností krásně zapadne. Hlavním výrobním materiálem byl v tomto případě plast. K použitému materiálu ani kvalitě zpracování nelze mít výhrad, přestože se nacházíme v segmentu cenově dostupnějších modelů.

Poměrně skromná je nabízená konektorová výbava. Každá jednotka má dva klasické síťové konektory. Celou síť je totiž s hlavním hrdinou dnešní recenze možné šířit nejen vzduchem, ale také po kabelu. Ve spodní části je pak ještě tlačítko pro reset a napájecí zdířka. Marně byste ale na základně hledali USB konektor pro připojení externích disků a USB flashek, tím se pyšní až vyšší modely tohoto výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovat jsme měli možnost set dvou jednotek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě jednotky se podobají jako vejce vejci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z jednotek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části se nachází logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jsou zcela hladké

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana je tmavě šedá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

To samé platí také o protilehlé spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z gumových nožiček, které zajišťují stabilitu jednotky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části se nachází reset…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a také zdířka napájení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana jedné z jednotek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V zadní části jsou dva LAN konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez chybičky

 

První zapojení a konfigurace

Mesh síťové systémy se hodí především pro jedince, kteří potřebují pokrýt větší prostor bezdrátovým signálem. Vyřešit se to dá samozřejmě i nejrůznějšími dokrývači a repeatery, ale taková řešení nebývají zrovna dvakrát spolehlivá. Velmi často pak připojená zařízení musí pracovat v prostředí různých WiFi sítí. Ve srovnání s tím se v rámci systému TP-Link Mesh váš přístroj připojí vždy k té nejrychlejší jednotce Deco, která je aktuálně k dispozici. Právě proto je nicméně vhodné myslet na to, jak a kde jednotlivé stanice rozmístit.

Jak jsme si uvedli již výše, systém dvou jednotek by měl stačit pro pokrytí prostoru o velikosti až 2800 čtverečních stop, tedy 260 m². Pokud by to někomu bylo málo, je možné přidat další jednotku Deco, která pokrývanou plochu ještě rozšíří. Všechny jednotky mimochodem podporují Ethernet backhaul, tedy možnost propojení prostřednictvím síťového kabelu. Deco poté upřednostňuje přenos dat mezi těmito jednotkami pomocí ethernet propojení, které je zpravidla více stabilní a rychlejší než WiFi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka správného rozmístění každé z jednotek v různých domech

 

Přestože konfigurace síťových prvků není zpravidla vůbec jednoduchá, v případě systému Deco se nemusí ničeho obávat ani méně zkušení uživatelé. TP-LINK se totiž snažil o to, aby konfigurace a celé nastavení sítě bylo co možná nejjednodušší. A musíme podotknout, že se mu to rozhodně povedlo.

S konfigurací celé sítě totiž pomáhá mobilní aplikace TP-LINK Deco, kterou je možné stáhnout zdarma na zařízení s operačními systémy Android a iOS. Ta provede uživatele krok po kroku celým procesem inicializace sítě. V praxi tak prakticky není možné nakonfigurovat celý systém špatně.

V případě klasického připojení přes síťový kabel (rozhraní RJ-45) žádné další zařízení potřeba není, Deco může fungovat jako router, přístupový bod nebo extender – všechny tři zmiňované módy jsou podporovány. Pouze pokud používáte například připojení přes linku xDSL, bude potřeba ještě modem.

Nejprve je tedy nutné vybrat jednu jednotku, a kromě napájení ji klasickým síťovým kabelem připojit k modemu, případně přímo kabelem od poskytovatele internetu. Je skutečně jedno, jakou uživatel vybere. Obě jsou totiž zcela totožné, jak jsme si uvedli výše. V praxi je to tedy úplně stejné, jako kdybyste připojovali k routeru další počítač nebo notebook. Pak již celá konfigurace probíhá na displeji chytrého telefonu nebo tabletu, jak je vidět na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejprve je nutné se zaregistrovat na stránkách výrobce, hned poté může konfigurace začít.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poté je nutné vybrat konkrétní model, kterou chcete konfigurovat a připravit si všechny nutné propriety.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Následně program uživatele vyzve, aby odpojil svůj modem od zásuvky. Není to sice nezbytné, ale minimalizují se tak možnosti neočekávaných chyb. dalším kroku již aplikace ukáže, jak konkrétně jednotku propojit s modemem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pak je již možné zařízení spustit. Důležité je, aby indikační dioda na zařízení blikala modrou barvou, pouze tak ji dokáže chytrý telefon nalézt a následně nakonfigurovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá hledání jednotky během konfigurace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku je nutné nastavit internetové připojení i bezdrátovou síť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Telefon či tablet vás nakonec vyzvou, abyste se připojili k nakonfigurované síti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

To zabere jen minutku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je proces instalace hotov a Deco se zeptá uživatele, zda chce připojit další jednotku.

 

Jak je z řádků a fotografií výše patrné, tímto způsobem jsme rovnou nakonfigurovali celou bezdrátovou síť. Zatím se však o její šíření stará pouze jediný adaptér. A to rozhodně nestačí. Také proto se obslužný program hned po úspěšném zprovoznění sítě ptá, zda chce uživatel připojit další WiFi jednotku.

Zde je nutné zdůraznit, že systém Deco je vybavený funkcemi, které pomáhají vyhledat optimální umístění všech jednotek tak, aby síť poskytovala maximální výkon a stabilitu v celém prostoru. Zjistit nejvhodnější rozmístění umožňuje právě mobilní aplikace Deco, která slouží i k nastavení a ovládání všech ostatních funkcí a vlastností.

I když připojení další jednotky probíhá prakticky úplně stejně jako v případě té hlavní, pojďme si to pro jistotu krok za krokem projít. Poté už bude celá síť funkční.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužný program pomůže najít nejvhodnější místo k instalaci. V dalším kroku se opět aktivuje rozhraní Bluetooth, aby bylo možné jednotku pomocí chytrého telefonu nakonfigurovat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volba umístění druhé jednotky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tím je celá konfigurace již hotová, pak je možné připojit další jednotku.

 

Administrace a obslužný software

Stejně jako instalace je velmi intuitivní také následná obsluha celého síťového systému. Přístup k administraci je totiž realizován také prostřednictvím aplikace Deco. Proti nejrůznějším webovým rozhraním, na které sázejí jiné síťové prvky, je obsluha aplikace daleko přehlednější a intuitivnější. Nabízí přitom stejné možnosti, které byste hledali u pokročilejších routerů. Počítat je nutné pouze s tím, že aplikace Deco není lokalizována do češtiny. Lokalizace do češtiny je nicméně podle informací výrobce plánována ještě na letošní rok. 

Prostřednictvím mobilní aplikace je možné v první řadě kontrolovat aktuální stav sítě, a to včetně všech připojených klientů – k těmto informacím je díky účtu u společnosti TP-LINK možné přistupovat klidně z druhého konce planety.  Uživatel tak má okamžitě přehled o tom, zda se k jeho routeru nepřipojilo nějaké neznámé zařízení, které v síti nemá co dělat. O připojení jednotlivých zařízení je totiž uživatel informován prostřednictvím notifikací.

Stejně tak je možné provádět základní i pokročilá nastavení WiFi sítí. Zkrátka s aplikací Deco můžete skutečně provádět libovolná nastavení, a to vždy v příjemném grafickém prostředí. V případě potřeby je dokonce možné pomocí mobilu či tabletu zařízení na dálku klidně i restartovat. Aplikace dokonce upozorní, pokud jedna ze základních jednotek z nějakého důvodu nefunguje a uživatele navede, jak síť opravit.

Konfigurovat je možné také funkci Dynamic Quality of Service (QoS), tedy jakési řízení internetového provozu. Zařízení může tok dat v síti zoptimalizovat pro hraní her, streamování nebo například chatování. Nechybí ani možnost přidání určitých zařízení na černou listinu či rodičovská kontrola, která umožňuje filtrovat obsah podle věkových skupin a řídit, kdy a na jak dlouho se mohou jednotlivá zařízení připojovat k internetu. Správce má k dispozici i měsíční přehledy o využití, blokovaném obsahu a bezpečnostních hrozbách. Samozřejmostí je automatické upozornění na nové verze firmwaru apod.

Deco je kompatibilní s hlasovou asistentkou Amazon Alexa. Po propojení je tedy možné prakticky celou síť ovládat prostřednictvím jednoduchých hlasových povelů. Podporován je mimochodem také protokol IFTTT (If This Then That).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí systému Deco

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Systém upozorňuje na důležité informace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa jednotek Deco

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace WiFi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení; Měsíční report

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodičovská kontrola

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Blacklist a konfigurace QoS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace IFTTT

 

Zkušenosti z praxe

I když se to nemusí na první pohled zdát, TP-LINK Deco E4 je v praxi velmi robustní síťový systém. Alespoň tedy co se týče kvality pokrytí bezdrátovým signálem. V tomto ohledu dvě testované jednotky strčí do kapsy i citelně dražší routery. Výrobce slibuje možnost pokrýt plochu o velikosti až 260 m². My jsme během testů síťové prcky využívali v mezonetovém bytě o velikosti 150 m2 – každá byla přitom umístěna v jiném patře. Signál jsme přesto chytali dokonce i v bytě o patro výše, kvalita se přitom držela stále okolo skvělých 90 %. V dostatečné kvalitě jsou tak obě jednotky schopné skutečně pokrýt i větší prostory.

Využívána je bezdrátová technologie 802.11ac. Výrobce slibuje přenosovou rychlost až 867 Mb/s v pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz, po kabelu pak zařízení zvládne 100 Mb/s. V dnešní době existují Mesh systémy, které nabízejí vyšší přenosové rychlosti, ale nikoliv v dané cenové kategorii, prakticky bez výjimky jde o několik tisíc dražší modely. Rychlejší kabelové připojení nabízí například jednotka Deco M4, špičkovou WiFi pak zase Deco M9 – v obou případech jde však o dražší zařízení.

Pokud síť využíváte k rozšíření internetu po domě, a nikoliv k častému přenášení multimediálních souborů, budou navíc parametry modelu TP-LINK Deco E4 více než dostatečné. Když jsme totiž v praxi prostřednictvím 5GHz sítě kopírovali data z jednoho počítače na druhý v rámci jedné místnosti, přenosová rychlost se pohybovala okolo 103 MB/s (826 Mb/s). V pásmu 2,4 GHz byla přenosová rychlost pochopitelně nižší, konkrétně jsme naměřili hodnoty okolo 33,5 MB/s (268 Mb/s).

Ještě před závěrečným hodnocením se sluší zmínit, že Deco jsme měli možnost testovat po dobu dvou týdnů. Za celou dobu nejevil tento systém žádné známky výrazného přehřívání, a ani jednou se nezasekl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný systém Deco

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části se nachází indikační dioda

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na výdechy chlazení ve spodní části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části se nachází také štítek s informacemi o jednotce

 

Klady a zápory

+ poměr cena/výkon

+ líbivý vzhled

+ dvě jednotky nabízí výborné pokrytí bezdrátovým signálem

+ snadná obsluha i konfigurace

+ podporuje asistentku Amazon Alexa a protokol IFTTT

 

- nemá USB port

- obslužná aplikace není v češtině (lokalizace je plánována na letošní rok)

- dražší modely nabízí vyšší přenosové rychlosti

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Deco E4

 

Závěrečné hodnocení

TP-LINK Deco E4 představuje zajímavou možnost, jak pokrýt stabilně bezdrátovým signálem opravdu velké prostory. A je přitom jedno, zda se bavíme o rozlehlých bytech nebo vícepatrových barácích. Pokud by náhodou jednotky na zvolený prostor nestačily, snadno dokoupíte další a tím pokrytí citelně rozšíříte. Vyzdvihnout si kromě snadné obsluhy zaslouží také příznivá cena, aktuálně jde totiž o cenově nejdostupnější Mesh systém na trhu.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (13)

TV-přes wifi

Dobrý den,
prosím budete rychlost dostatečná pro sledovánít tv přes internet? ( sledování TV, HBO go) Děkuji

@jetli: Dobrý den, ano, rozhodně bude. Vzhledem k tomu, že například O2 TV bez problémů běží i na ADSL linkách, které jsou citelně pomalejší než možnosti tohoto systému. Fajn den.

TP-LINK DECO E4

Vážení dobrý den
jakou rychlost internetu tento produkt zvládne?děkuji

@drmolovajana: Bohužel rychlost omezí hlavně 100 Mbit porty. K čemu je 1167 Mbit vzduchem, když úzké hrdlo na vstupu představuje právě 100Mbit?

EXTENDER

Vsade sa pise ze e4 podporuje verzi router, pristupovy bod a extender. Ale je to zavadzajuce extender nepodporuje a nikde neni ani dostupne kedy, to bude mozne. Mam router a ch el som 2 satelity, zosilovace ale to neni mozne lebo, 1 e4 je vzdy, ako router a necem tahat vsade ethernet kabel tak, co s tym kedy ro bude mozne?

@podhorski: Souhlasím, taky jsem si naběhl, když jsem si chtěl jen rozšířit stávající wifi síť. Teď mám dilema, vyhodit to nebo celou sít přestavět na Deco..

Šifrovaní

Tento výrobek má zastaralé šifrování WPA/WPA2 (TKIP).Tedy slabé zabezpečení.Na WPA2 (AES) nejde nebo nenasel jsem.

@martin316: odpvěď by Vám mohl dát tento článek
https://www.tp-link.com/cz/support/faq/2943/

2 LAN porty

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli 2 LAN porty fungují jak předpokládám, že jeden je IN a druhý OUT?
A tím pádem můžu DECO zapojit např. mezi modem(zásuvku) a TV?
Díky za info

@Vitaaa: Dobrý den, předpokládám, že funguje, jako klasický switch, takže ano jeden IN a druhý out. Pokud je DECO připojeno mezi sebou přes wifi, pak máte zdroj pro 2 zařízení. Mě by spíš zajímalo, jak se do toho připojuje WAN, když tam vidím jen 2x RJ45 lan, předpokádám, že jeden z těch RJ45 se dá konfigurovat, jako WAN.

Posílení internetu wifi

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně posílení internetu "doma", stabilního připojení. Bydlíme na samotě a je zde velice špatný signál, data v domě nechytáme a v každém prostoru je jiná síla připojení ( někde vůbec). Podle stránek rychlost.cz vychází T mobile 50ms 5,93Mbit/s 3,17 MBit/s a nově zkoušíme O2 a to je 33ms 4,77MBit/s 1,55Mbit/s. Je možné vylepšit připojení "posilovačem" internetu? Případnš jakým typem, našla jsem TP link RE304, jestli by byl vhodný. Děkuji Vám za odpověď, Kotalíková

Nastavení

Dobrý den, nejde mi ovladat stanice na dálku přes app.
Je nějaké nastavení na app?
Díky

WAN - router

Dobrý den, v recenzi mi úplně chybí info, jak se dá jednotka použít-připojit, jako router. Nikde nevidím konektor pro WAN i když se v parametrech uvádí. Předpokládám tedy, že se dá 1 z LAN konektorů nakonfigurovat, jako WAN. Mám pravdu?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru