Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá [5. díl]

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá [5. díl]

Návody
EK Water Blocks EK-KIT P240_1215182594
EK Water Blocks EK-KIT P240
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-KIT P360_1189920851
EK Water Blocks EK-KIT P360
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-KIT P280_1472487002
EK Water Blocks EK-KIT P280
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - gold_1468332456
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - gold
Produkt není určen k prodeji.
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - green_1534056700
EK Water Blocks EK-M.2 NVMe Heatsink - green
Produkt není určen k prodeji.

Chlazení není žádná věda. GEEK Pavel „Khalai“ Sekerka nás už popáté provede světem vodního chlazení. Chybět nebudou ani testy, ve kterých si porovnáme vzduchové a vodní chlazení v praxi. Je tu tedy další článek seriálu o vodním chlazení.

Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks.

 

Vodní chlazení – 1. díl      Vodní chlazení – 2. díl

Vodní chlazení – 3. díl      Vodní chlazení – 4. díl

 

Plnění okruhu chladicí kapalinou

Okruh máme sice sestavený, ale uvnitř zatím chybí chladící médium. Na trhu je spoustu koncentrátů, premixů, transparentních i neprůhledných kapalin všech možných odstínů. Dokonce jdou sehnat také vizuálně velice působivé opalizující kapaliny. Ty však nejsou určeny pro dlouhodobý provoz a celkem rychle zanesou chladící bloky sedimentem. Pro náš ukázkový okruh tedy použijeme jednoduché a trvanlivé řešení. V balení sady EK-KIT Classic RGB P360 je lahvička se 100 ml bezbarvého koncentrátu EK-Cryofuel Clear.

K tomuto koncentrátu je potřeba přidat celkem 900 ml destilované vody, abychom vytvořili 1000 ml hotové kapaliny pro naplnění okruhu. Koncentrát obsahuje antikorozní a biocidní přísady, aby vám kapalina v okruhu dlouho vydržela bez rizika koroze kovových částí bloků a radiátorů. EK Water Blocks však stejně doporučuje každý rok provést výměnu kapaliny v okruhu. K údržbě okruhu se ještě vrátíme na závěr tohoto textu. Na fotografiích níže je vidět také plnící láhev. Jedná se o levné, ale velice užitečné příslušenství. Tato láhev jde navíc použít i k odsátí kapaliny z okruhu, pokud jste do něj nepřidali ventil pro vypuštění.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Dále potřebujeme vyřešit napájení pumpy, aniž bychom museli spouštět celý počítač. Odvzdušnění okruhu slouží totiž zároveň jako zkouška těsnosti. Poslední věc, kterou chcete, je počítač za desítky tisíc pod napětím v riziku elektrického zkratu, pokud by došlo k úniku kapaliny mimo okruh. Budeme tedy potřebovat pár adaptérů, které jsou součástí sady EK-KIT Classic RGB P360. Jedná se o můstek pro sepnutí napájecího zdroje, dále prodlužovací kabel pro pumpu a napájecí SATA adaptér pro pumpu. SPC pumpa nevyžaduje externí napájení a pro běžný provoz ji stačí zapojit do PWM konektoru na základní desce. Ale pro plnění a odvzdušnění okruhu ji potřebujeme zapojit nezávisle na zbytku PC. K tomu slouží právě tento SATA adaptér. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Také budeme potřebovat napájecí zdroj, zapojený do elektrické sítě. Ujistěte se ale, že máte zdroj zatím VYPNUTÝ (kolébka na zadní části zdroje je v poloze 0). Zdroj by se měl také ideálně nacházet mimo PC, ve kterém chcete napouštět okruh. Pracujeme zde s elektřinou, takže opatrnost je zcela na místě. Kapalina je sice zpočátku nevodivá, ale v okruhu se postupem času stává vodivou, jak přichází do styku s povrchem kovových částí okruhu. Takže je dobrým pravidlem se k ní už od začátku chovat, jako by vodivá byla. Proto také budeme důkladně testovat těsnost okruhu po jeho naplnění, abychom eliminovali riziko úniku kapaliny a vyzkratování některé z komponent v PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Další krok je zapojení můstku na 24-pin ATX kabel napájecího zdroje. Tento můstek vyvolá dojem zapnutí PC. Tím pádem se zdroj může sepnout a bude napájet SATA adaptér pro SPC pumpu. Zdroj však zatím nezapínejte, to přijde až později s kapalinou v nádržce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nyní tedy už můžeme okruh začít plnit kapalinou. Během plnění je ale také potřeba ověřit, zda v nějaké části okruhu nedochází k úniku. Tradiční způsob je využití papírových utěrek pod každou komponentu chladícího okruhu, jak je vidět na obrázku níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

A jdeme konečně plnit okruh. Jako první krok odšroubujte zátku v horní části nádržky. Pomocí plnící láhve začněte pomalu plnit nádržku až cca 1 cm pod její horní okraj.

 

Nyní přepněte kolébku na zadní části napájecího zdroje do polohy I. Tím se zajistí napájení pumpy, která začne rychle pumpovat kapalinu do okruhu. Hladina v nádržce začne rychle klesat. Jedno naplnění nádržky obvykle nestačí pro naplnění celého okruhu, takže je potřeba zdroj opět vypnout, když se hladina v nádržce přiblíží k jejímu spodnímu okraji.

 

Pumpa totiž využívá kapalinu jako mazivo i chlazení. Pokud by jela delší dobu na sucho, tak dojde ke zničení keramického ložiska, pumpa se stane hlučnou a nebude správně fungovat. Několikrát tedy zopakujte cyklus plnění nádržky a krátkých intervalů zapnuté pumpy. Po několika cyklech už bude v nádržce stálá hladina, kterou stačí doplnit cca 1 cm pod horní okraj. První fázi plnění máme tedy hotovou, ještě však není vyhráno. V chladících blocích i radiátoru jsou totiž uvězněny bubliny vzduchu, což logicky snižuje účinnost chlazení.

 

Zašroubujte zpět zátku v horním otvoru nádržky. Tím opět celý okruh uzavřeme a utěsníme. Další fáze totiž vyžaduje značné naklánění celého počítače. A to opravdu není dobré provádět s otevřeným otvorem v nádržce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nyní začněte celý PC opatrně naklánět na všechny strany, aby se uvězněné bubliny vzduchu dostaly postupně dále do okruhu a dorazily až do nádržky. Přítomnost vzduchu v chladícím bloku nebo radiátoru totiž snižuje jeho účinnost. Během tohoto procesu také uslyšíte spoustu zvukových fenoménů, které vycházejí z radiátoru. To je normální, dochází k jeho postupnému odvzdušnění, což je zapotřebí pro jeho správnou funkcí. Až budete mít pocit, že v okruhu už nejsou žádné velké kapsy vzduchu nebo bubliny, tak je potřeba doplnit kapalinu, opět cca 1-2 cm pod horní okraj nádržky. Všech malých bublinek vzduchu se navíc stejně zbavíte až po několika dnech běhu celého okruhu. Není tedy na škodu se po několika dnech podívat na hladinu nádržky a případně doplnit kapalinu, pokud by klesla hladina příliš nízko.

 

Poslední fází plnění okruhu je otestovat jeho těsnost. Nechte běžet pumpu nejméně 24 hodin a během tohoto času pravidelně kontrolujte, zda nejsou papírové utěrky pod komponenty navlhlé od kapaliny. Pokud ne (což je 99,5 % případů), tak gratuluji, máte hotovo. Pokud ano, je potřeba nejprve zkontrolovat dotažení fitinek, kde k úniku dochází. V nejhorším (a také nejméně pravděpodobném) případě je potřeba celý okruh vypustit, rozebrat a zkontrolovat součástku, u které dochází k úniku. Vzhledem k tomu, že chladící bloky od EK Water Blocks jsou z výroby zkontrolované proti únikům, tak je tato situace skutečně vysoce nepravděpodobná.

Klasický způsob ověření těsnosti je bohužel takto zdlouhavý. Naštěstí existuje i rychlé řešení, které nevyžaduje kapalinu a trvá pouze zlomek času. Lze totiž využít EK-Leak Tester, což je nástroj, který značně zrychlí kontrolu netěsnosti. Při jeho použití stačí obvykle 15-30 minut. Také se vyhnete plnění okruhu kapalinou před jeho otestováním, protože testování probíhá pomocí tlaku vzduchu. Nevýhodou tohoto řešení jsou samozřejmě náklady na pořízení EK-Leak Testeru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Po úspěšném otestování těsnosti okruhu už můžete váš počítač bez obav začít používat. Níže přikládám malou fotogalerii, jak může vypadat jednoduchý okruh s dvěma chladícími bloky a jedním radiátorem. V dnešní době nemůže samozřejmě chybět ani RGB nasvícení. Osobně moc nejsem fanouškem RGB, ale chápu, že se najde nemalá skupina lidí, kteří jej naopak vyhledávají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vypouštění okruhu a jeho údržba

Okruh je však také potřeba čas od času vyčistit. To je asi největší protivnost, co se týče vodního chlazení. EK Water Blocks doporučuje výměnu chladící kapaliny jednou ročně a s výměnou kapaliny provést i výměnu hadic nebo trubic v okruhu. Během údržby není také na škodu zkontrolovat vnitřek chladících bloků, zda neobsahují nějaký sediment nebo jiné nečistoty, které by snižovaly jejich účinnost. Jako první krok je však samozřejmě nutné okruh nejprve vypustit. Zde přichází na řadu opakovaně zmiňovaný ventil. S jeho přítomností v nejnižším bodě okruhu je totiž vypuštění kapaliny z okruhu daleko snazší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vzhledem k tomu, že budeme pracovat s otevřeným okruhem, tak osobně doporučuji vyndat z PC napájecí zdroj a další komponenty, které jdou jednoduše odinstalovat. Ventil zatím neotvírejte, ale pouze na jeho konec zašroubujte trn z fitinky. Přes něj pak převlékněte krátký kousek hadice. Dalším krokem je pak odšroubování zátky v horním krytu nádržky, aby mohl do okruhu volně proudit vzduch a tím urychlilo se jeho vyprazdňování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nyní už zbývá pouze otočit ventilem do otevřené pozice a vypustit kapalinu z nádržky. Tím se dostane ven kapalina z nádržky i z přilehlých hadic (nebo trubic), které jsou do nádržky zapojené.

 

V chladících blocích a v radiátorech je však obvykle stále dost tekutiny, aby to nadělalo pěkný nepořádek, pokud byste je nyní otevřeli. Jedním ze způsobů je opět naklánět PC ze strany na stranu tak, aby se kapalina postupně dostala do nádržky, odkud jí můžete vypustit přes ventil. Jen pozor, abyste předtím nezapomněli zavřít nádržku zátkou v její horní části. Tímto způsobem jde postupně vypustit většinu kapaliny z okruhu. Chce to ale čas a trpělivost. Nějaká kapalina navíc vždy v okruhu zůstane, ať budete dělat co chcete. Proto je následně potřeba okruh opatrně rozebrat na jednotlivé díly a vypustit zbytky kapaliny z chladících bloků a radiátoru. Největší problém je obvykle s radiátorem. Ten je potřeba vymontovat ze skříně a propláchnout destilovanou vodou, aby se vypláchly zbytky staré kapaliny.

Při čištění součástek chladícího okruhu je potřeba věnovat velkou pozornost, čím součástky čistit, a také respektovat materiál, z jakého jsou vyrobeny. Nejcitlivějším materiálem je akrylát (plexi).  I malé množství alkoholu nebo chemikálií jej nenávratně poničí. Na jeho čistění tedy používejte pouze teplou vodu s kapkou saponátu a měkký hadřík. Po očištění jej opláchněte destilovanou vodou. Polyoxymetylén (acetal) je výrazně odolnější materiál, ale ani zde nedoporučuji používat chemikálie. Teplá voda s kapkou saponátu obvykle stačí. Po očištění jej také opláchněte destilovanou vodou.

Niklované části jsou také relativně citlivé a použití chemikálií nebo nedej bože abraziv může poničit jejich povrch. Platí opět stejný způsob, jaký je popsaný u acetalu a akrylátu. Pro čištění kanálků v blocích je možné použít měkký zubní kartáček. Pokud máte v okruhu měděné části bez niklu, tak je možné použít například i vinný ocet nebo šťávu z citronů (mírně kyselé látky). Po jejich použití však tyto části skutečně důkladně omyjte destilovanou vodou, zabalte do papírové utěrky a nechte dobře oschnout.

Údržba okruhu je prostě pracná a vyžaduje trpělivost. Je to asi největší zápor vlastnictví chladícího okruhu. Nenechte se tím zbytečně odradit, ale počítejte s tím, že pokud se rozhodnete postavit si chladící okruh, tak bude potřeba vzít si nejméně jednou ročně volné odpoledne na jeho údržbu. 

 

Srovnávací testy teplot a hlučnosti

Testy účinnosti chlazení a hlučnosti jsem provedl na základní desce ASRock X99 Taichi, osazenou procesorem Intel Core i7-5820K, přetaktovaným na frekvenci 4500 MHz při napětí 1.350 V. Jako referenční chladič jsem zvolil Dark Rock 4 od firmy Be Quiet! Jedná se o kvalitní a tichý chladič, aby to náš okruh neměl příliš snadné. U grafické karty je situace jednodušší, srovnal jsem tovární chladič karty Asus Dual proti osazenému vodnímu bloku. Napájení systému obstaral zdroj Seasonic Prime 750 W (80+ Platinum). Použité zátěžové testy byly Aida64 Extreme Stress Test pro procesor a Furmark Stress Test pro grafickou kartu.

Testoval jsem nejprve každou komponentu zvlášť a poté provedl sdružený zátěžový test. Všechny testy trvaly nejméně hodinu, aby se dosáhlo rovnovážného stavu. Mezi každým testem byla třicetiminutová pauza, aby teploty klesly zpět k základním hodnotám. Teplota okolí se pohybovala okolo 20-21°C a hladina okolního hluku byla 33 dBA. Hladinu hluku jsem měřil pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 ze vzdálenosti 50 cm od testované komponenty. Teploty jsem zaznamenal pomocí HWiNFO64. V tabulce jsou uvedeny maximální naměřené hodnoty.

 

CPU stress test

Maximální teplota

Hlučnost

Be Quiet Dark Rock 4

89°C

38,9 dBA

EK-Supremacy EVO

74°C

37,0 dBA

 

GPU stress test

Maximální teplota

Hlučnost

Asus Dual stock cooler

76°C

41,2 dBA

EK-FC Classic 2080 + Ti

62°C

36,1 dBA

 

Sdružený stress test

Maximální teplota

Hlučnost

CPU (Dark Rock 4)

95°C

46,5 dBA

GPU (Asus Dual)

76°C

CPU (EKWB loop)

83°C

38,8 dBA

GPU (EKWB loop)

52°C

 

Největší pokles teplot i hlučnosti je nepřekvapivě u grafické karty. Pokud se divíte, že ve sdruženém testu dopadla grafická karta lépe než v odděleném, vysvětlení je jednoduché. Pumpa i ventilátory jsou řízeny teplotou CPU, takže při odděleném GPU stress testu běžely na nižší otáčky. Při sdruženém testu však vyšší teplota procesoru vedla k vyšším otáčkám pumpy a ventilátorů. To logicky vedlo k vyšší účinnosti chlazení v okruhu, tedy i k dalšímu poklesu teplot u grafické karty. Naměřené hladiny hluku nepotřebují žádný komentář, největší rozdíl je opět u grafické karty. To vše jen potvrzuje, co jsem uvedl v prvním článku. Tedy, že největší rozdíly v účinnosti chlazení i v poklesu hlučnosti jsou obvykle vidět u vodního chlazení grafické karty. 

 

Závěr a shrnutí

Tak a máme hotovo. Seriál nakonec zabral daleko více času, práce a textu, než jsem původně očekával. Takže vám děkuji za trpělivost a omlouvám se, že některé díly měly větší časové rozestupy. Především však doufám, že jste se něco naučili a že jsem několik z vás přesvědčil, abyste si postavili svůj vlastní chladící okruh. V dnešní době to skutečně není nic složitého. Závěrem bych opět rád poděkoval firmě EK Water Blocks za poskytnutí velké části potřebných dílů. A vám čtenářům děkuji za pozornost. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

 

Vodní chlazení – 1. díl      Vodní chlazení – 2. díl

Vodní chlazení – 3. díl      Vodní chlazení – 4. díl

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (74)

Rozborka

Tak to sorry, ale něco takového každý jeden rok plně rozebírat, to bych teda nechtěl....

Ověřený GEEK - level 3

@halalak: Pak to pro vas jednoduse neni vhodne reseni. Vodni okruhy nejsou holt pro kazdeho. Je to spis specialitka pro nadsence.

@halalak: Kdyz se daji cerne nepruhledne hadice Tygon A-60-G, ktere nepropusti slunecni (denni svetlo)
a navic jsou antibakterialni a vydrzi vselijake chemicke sr4cky
a pouzije se destilka s modrou skalici tak ti to vydrzi roky aniz bys na to sahnul.Jak ja nekde vidim ty pruhledne hadice s tou destilkou.
tak mi okamzite naskoci ten pohled na ty rasy co sem musel cistit nez sem koupil ty hadice tygon A-60-G
staci aby ten prutok byl pomalejsi a svitilo na to slunko a mas tam brcal za tyden.Abys tomu predesel tak do te vody musis kupovat drahe antibakterialni pripravky aby se tam nemnozily rasy.
Docela levna varianta je savo a modra skalice ale to zase nevydrzi ty levne hadice a timhle je odkraglujes.Takze kvalitni hadice jsou zaklad
(jo chces to mit pekne s UV aktivni vodou tak musis kupovat drahe roztoky
a lit do toho prachy a cistit to)
Ja chci mit pokoj tak koupim hadice ktere jsou cerne a UV nepropustne a neresim nic.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Já mám PC v neprůhedné bedně uvnitř stolu (vzadu mám vyřezanou díru a v ní Noctua NF-A20 PWM turbínu, vpředu je dost mezer pro airflow, teploty mám v zátěži obvykle 50-60°C,takže no stress): Takže mám EK-DuraClear 10/13, protože se mi s nima dobře pracuje a slunce neřeším. Navíc mi nevadí to občas rozebrat a vyčistit. Jeden PC jsem čistil až po cca 30 měsících (prostě jsem na to zapomněl) a taky se nic nestalo, jen bylo potřeba vyčistit coldplate obou bloků, sem tam už tam byly malé usazení mezi kanálky a mohlo to teoreticky vést k horší účinnosti chlazení.Těch 12 měsíců mám v článku uvedených čistě proto, že to je interval, který doporučuje EK Water Blocks. Vzhledem k tomu, že mi poskytli 95% watercooling dílů pro tento návod, tak se hodlám držet jejich doporučení. Každý, ať si pak samozřejmě upraví doma dle potřeby a osobní odvahy :-)Jinak teď budu stavět nový PC pro kamaráda a tam dám EK-ZMT 10/16, všechno bude do černa. Bedna je Meshify S2 Dark TG, bude to takový stealth build :-)

@Khalai: A ted jeste jak chladit to vodni chlazeni, ktere chladi komponenty :DA za chvili budeme u me :Daneb chladime pc vodou a pak chladime tu vodu z toho vodniho chlazeni prutokovym mrazakem :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: DDC pumpa se chladi heatsinkem, co je uprostred proudu vzduchu z prednich ventilatoru :-)Jde mi hlavne o ticho a vzhled. 3700X s 2070S jde uchladit v pohode vzduchem, ale s vodou to bude cerne, nenapadne, tiche a elegantni :-)

@Khalai: jj ja vim jak to funguje ale pro lepsi efektivitu by to bylo lepsi chladit ledovou vodou :DStejne po case bude mit ta voda kolem 30-40°C kdyz to pojede pul dne.

@Anonymní uživatel: jj kdyz jsou na prd ty radiatory a nestaci odvadet to horko tak je levny vodnik daleko horsi nez poradny vzduch.Takze misto toho aby ten vodnik chladil tak to pak naopak ohriva.U kazdeho vodnika je zaklad poradna pumpa (aby nechcipla) a radiatory (cim vic a vetsi tim lip)
ale co, kazda soucastka toho chlazeni musi byt top (zadne levne shity)
Jak chce nekdo nekde usetrit tak se to pekne vymsti.

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Neboj, bude tam monoblok pro X570 Strix-E desku, DDC pumpa, 360 PE radiátor, kvalitní ventilátory (vpředu tři Vardary, nahoře tři stock fany od Fractalu, co přišly se skříní). Vše od EKWB, jsem trochu fanboy, ale kvalitu oni umí...Na vodě nešetřím, okruh vyjde na 25% celého rozpočtu PC :-)

@Anonymní uživatel: A kdo tvrdí, že výměník musí být uvnitř počítače?Hadice stačí vyvést ven a připojit ke hračce od firmy Lindr. Doporučuji dvouhlavý python, neb mladší si na druhou hlavu narazí kofolu, starší štěně z oblíbeného pivovaru a řidiči třeba Birel...

@Khalai: Dneska rano sem uz zapojil tu grafiku do toho mrazaku.Hej ... ty hadice sem na ni navlikal tak 20 minut, sem se k ni ani nemohl dostat.Jo jak sem to stavel tak sem to tam daval postupne
ale pak sem ji vytahl uz z hotoveho mrazaku a prekopal ji na to Twin Turbo video tady https://youtu.be/ZlceXIbtSXca pak sem ji tam nemohl zaboha dat :DA jeste sem zjistil ze uz ji nevytahnu aniz bych nevytahl cely ten komp ven.
Ten backplate co sem udelal je dost daleko od te grafiky protoze je od ni tak pul cm
a zakryva celou tu packu co mackas u PCI-E slotu kdyz vytahujes grafiku
a budu muset ten backplate uriznou v tom miste kde se macka :DAle to az ji pak budu vytahovat (doufam ze ne :D)Za chvili to budu zavirat, uz mi uschnul ten kybl s tim absorbentem te vzdusne vlhkosti.A mam na to jen jeden pokus az to zavru a na neco sem zapomenul a nekde bude chc4t voda
tak se to dozvim az se komp vypne pri zkratu :Dchtelo by to vymyslet pruhledne zelezo a aby izolovalo i teploty :D

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: First world DYI problems :-D

@Khalai: .Tak hotovo
mrazak zapojeny
hlavni pumpa v sudu uz honi vodu pres kompa v mrazaku do Hailea chilleru
https://www.jscomputers.cz/produkt/Hailea_Ultra_Titan_300_HC-250A_WaterChiller_-_275W.html?arg1=001053001011Tady je vyhoda ze nemusim nic doplnovat do okruhu nejakou flastickou, zapnu pumpu v sudu a ona mi to napere do okruhu pod tlakem, odvzdusneni za 10 sekund :D
(nastaveno zatim jen 19°C aby ten absorbovac vlhkosti posbiral tu vodu ze vzduchu a pak tomu dam kour na 3°C :D)
A to uz se nic rosit nebude :DTed budu jeste na tom kompu s tim Ninja 5
udelam to video
uploadnu
a pak prehazim hadry na ten Heatkiller a ... pak to zapnu a rozjedou se ty dve male DDC v serii

Ověřený GEEK - level 3

@Anonymní uživatel: Love it. Prostě takový overkill punkový build, kde se vůbec neřeší na vzhled, ale jen účinnost.

@Khalai: presne tak
prvne premyslim jak to co nejlip zprovoznit a az pak je design :DAle dal uz nejdu.
Kdybych mel dusik tak jedine v uzavrenem okruhu neco jak tady https://www.youtube.com/watch?v=kgnfvb2t-TQ
a stejne jsou s tim jeste starosti.Ten dusik v tech valcich to neni pro normalni praci na kompu to by nekdo musel porad dolivat
a ... na prd
Porad dokola ohrivat a pak chladit aby se to vubec rozjelo.

@Khalai: No tak hotovo je to tady na YT
200 litru 3°C vody na Ryzen 2700X a atd.
https://youtu.be/dV5_mWQKwHkTeploty pridam pozdeji az to aklimatizuju asi tak za tri dny to pustim na 100% vykonu.

@Anonymní uživatel: Pěkný, nad tímto jsem jeden čas taky uvažoval, alespoň jako pro občasné benchmarkování :)

@Anonymní uživatel: Ja nevim,ale kdo ma na chladici okruh finance i cas,tak proc misto destilky nevoli fridex? Pekny oranzovy, pod UV svitici a rekl bych,ze tam rasa nebude ani za 100let. Jen nevim jak moc je to agresivni pro hadice a pumpu...Druha vec. Nemela by expanzka bejt uplne na nejvyssim bode jakehokoliv vodniho okruhu at je tam co je tam?

@FlashCV: Protoze by dopadl jako ja,
mel sem kolem 2013 nemrznouci smes do auta v okruhu
a za cca rok mi to tak vysusilo hadice a plexi na bloku tak ze popraskaly na atomy.Sem prisel z prace domu, zapnu kompa a najednou to zaclo strikat ze vsech moznych stran.
Tak proto se to tam nedava :DPodle toho jakou mas jde o pohodli pri plneni.

Ověřený GEEK - level 3

@FlashCV: Expanzka (technicky špatné označení, protože tam není membrána, je to jen rezervoár, nekompenzuje to žádné změny tlaku) musí být nad pumpou. Pokud je toto dodrženo, je to pak jedno, kde se výškově v okruhu nachází. Pumpa si to vytlačí kam potřebuje, ale plnění pumpy je gravitační/pasivní po spádu, takže proto pozice nádržky nad pumpou.Fridex sežere akryl jak hladový vlk, to bych fakt nedělal. Zkuste si akryl ponořit do např. isopropanolu. Etylénglykol se nechová o nic lépe :-DJá liju do okruhů premixované kapaliny od výrobců bloků a za ty roky jsem nikdy neměl problém s řasami, korozí nebo jiným poškozením kovových částí okruhu. Hadice časem obvykle zmatní, ale kromě vzhledu to není na závadu. A kdo to nechce řešit, vezme ZMT hadice a hotovo :-)

@Khalai: Jestli mohu... asi bych tu chtěl trochu rozvést téma chladící kapalina do aut.. jde mi o to, že tento styl vodního chlazení používám roky a nikdy nebyl žádný problém s popraskáním. Je pravdou, že jsem vybíral kapalinu, která by mohla být používána universálně, včetně hliníkových hlav motorů a různých jiných materiálů (jako jsou i měděné radiátory). Každopádně... nedávám ji 100%, nejde mi o to, aby kapalina nezmrzla :-D ale spíš o to, že chladící kapalina do aut má v sobě inhibitory koroze a dokonce je smrtelná pro organizmy. Tudíž ji v okruhu mám 10-15% a zbytek míchám vodu demineralizovanou a vodu měkčenou (demi vs měkčená plus mínus 50:50) a nemám jediný problém. Vlastně... to tak mám od doby, kdy vyšli 1080ti, někdy zaří 2017 (oukej, vyšli dřív, ale já to mám od té doby). Samozřejmě jednou za rok i tak celý systém vypustím a napustím znovu, ale vždy bez problémů a bez známky poškození plexi či čehokoliv jiného... Nebo je myšleno, že to sežere, pokud se ho použije 100%? To snad ani nemůže potom tak dobře chladit... díky

Ověřený GEEK - level 3

@LoizaCS: Tak ten isopropanol na čištění je 96% a to ten akryl fakt sežere :)Ohledně automotive kapalin nemám žádnou osobní zkušenost, problém tady vzniká zejména s případným poškozením, které by jste chtěl reklamovat. Výrobce bloku vám pak takovou reklamaci nemusí logicky uznat. Já si prostě jednou ročně koupím jeden litr premixu od výrobce za 250-300 Kč a mám klid. Premix už obsahuje inhibitory koroze, biocidní látky a další aditiva, takže člověk nemusí nic řešit. A má minimálně jistotu, že ta kapalina je dobře namíchaná a připravená.

@Anonymní uživatel: Na řasy doporučuji přidat nějaký vnější akvarijní filtraci a připojit ji do okruhu, zároveň by sloužila jako záložní pohon :-) https://www.superzoo.cz/filtr-tetra-tec-ex-800-plus-vnejsi/

@Dejvic007: dik za tip tohle je skoro zadarmo oproti tomu Oase biopress 10000 co sem mel.
Akorat tam neni UV ale i tak super, kdyz by se k tomu dal nejaky prutokova UV lampa.

@Anonymní uživatel: Silikonové průhledné hadice a destilovanou vodu mám tak 11 let. V bedně k nim není přístup světla (no....), vedení vně k radiátoru je v husím krku. Nikde žádný žabinec. Před dvěma let jsem tomu vyměnil hadičky, resp. jsem si udělal jiné vedení. Hadice z kraje Prahy z nějakého průmyslového podniku, kde to ustřihli. Za celou dekádu jen dolévám destilku párkrát za rok, to je celá údržba:)

@halalak: a nebo muzete koupit prutokove https://uv-sterilizery.heureka.cz/ :D

@halalak: A tohle jeste nic neni tady v tom okruhu je tak 1 - 1.5 litru destilky
kdyz se mi udelaly rasy v 200 litrovem sudu a cely vodnik jima byl prolezly to byl panecku masakr.Jen ta destilka me vysla na 2200,- kc a ted co s ni ze?
tak sem koupil filtraci na bazeny s UV svetlem co zabiji ty rasy
https://www.jezirkabanat.cz/oase-biopress-set-10000/produkt/1777/144/a voda cista jak kristal akorat sem musel rozebrat vodnika a vycistit ho a ty pruhledne hadice sem mohl vyhodit.

@halalak: Rozebírám to velmi často a není to žádný problém. Rok s jedním HW bych nevydržel :-)

Ověřený GEEK - level 3

@josef.kantor: Dvě tři rozborky a už to pak jde rychle a samo, jak se to člověk naučí dělat efektivně :-)

@Khalai: Proč se ta voda zabarví do modra? Je to vidět na poslední animaci, jak vyprazdňuješ okruh.

Ověřený GEEK - level 3

@josef.kantor: Protoze jsem tam pridal behem plneni trochu EK-Cryofuel Navy Blue, ciste pro efekt ;-)Asi jsem to mohl a mel uvest v textu...

Článek

Každopádně fajn článek (série) a více podobných nadšeneckých témat :)
U svého PC se zatím vodníkovi vyhýbám a to právě z těch důvodů rozebírání a čištění. Na to jsem u svého PC pohodlnej a pokud chci z toho vymačkat více, hodím PC na balkon pro pár testů a nebo tekutý dusík parkrát v roce :). Teď jinak sleduju prjekt Romana Hartunga a jeho PCčka (Dominus Extreme, Xeon, RTX2080Ti a vodník - kde používá přímo skleněné trubice)

Ověřený GEEK - level 3

@flanker-cz: Jojo, Project Irrationality se to jmenuje :-)Jinak par QDC resi problemy s castou vymenou HW v okruhu:https://www.ekwb.com/shop/ek-qdc-10mm-black

Leak

Jak jste to myslel s tou vodivostí ? Vždyť destilovaná voda není vodivá takže i kdyby došlo k leaku tak by se nemělo nic stát. Nebo jo?

@yoko0: Destilovaná voda je vodivá, i když velmi málo, tak stále vede. Demineralizovaná voda sama o sobě nevede, ale v okamžiku, kdy ji dáte do okruhu, začne narušovat kovové části bloků, čímž do sebe natáhne ionty a stane se vodivou. Nehledě na to že když se destilovaná nebo demi voda smíchá s prachem (ten v bedně určitě v malém množství bude), tak se opět stane vodivou.Proto je nejlepší si pohlídat, aby nikde nic neutíkalo a vůbec neřešit co v okruhu je.

@qwertx: Aha, Děkuji za odpověď :)
Tak jsem měl v plánu postavit si vlastního vodníka, ale teď už spíš maximálně uvažuju o aio. Přece jen nechci žít v obavách že se můj 30k Pc nějak poškodí.

Ověřený GEEK - level 3

@yoko0: Ja to mam v PC za 70K (bez okruhu). Pokud ma clovek overenou tesnost, tak je riziko uniku naprosto minimalni.Jinak jak psal qwertx - nevodivá demineralizovaná voda se po čase stane vodivou (což jsem uvedl i v textu) právě tím, jak do sebe absorbuje kovové mikročástečky z okruhu. Takže je lepší se k tomu rovnou chovat, jako by vodivá byla a nic neriskovat.

@Khalai: Vyděl jsem leak na Jayztwocent kanale 2x a na bitwit jednou tak nevím.

Ověřený GEEK - level 3

@yoko0: Oni ale mají obvykle PETG trubice, tam je obecně horší těsnost spoje (trubice jde silou ruky vytáhnout z fitinky). Kompresní fitinky s měkkými hadicemi těsní daleké lépe a rozhodně je nemáte šanci omylem vytáhnout z trnu fitinky.

Thumbs up !

pěkná recenze, ale to pro mne obyčejného smrtelníka není až vyhraju sportku , tak mi to manželka určitě dovolí :D

@mcgeety: Manželka?
Zeptejte se Khalaie jak musel mít pc o velikosti toustovače s podobnými teplotami.

@jack2310: myslim, že měl Define Nano S?:-)

Ověřený GEEK - level 3

@jamesK_23: Streacom DA2 to byla. Ale nešlo mi v tom rozumně uchladit 9700K s RTX 2070, tak jsem přesedlal zpět na ATX bednu, kterou mám do nynějška (Define C). Ta je taky pěkně narvaná, mám tam dva radiátory, dva bloky, pumpu a malou nádržku :-)

@Khalai: Aha, tam pardon. Ale v tomhle případě bych už Define S prodal a místo ní vzal nějakej bigtower 🙂 mě přijde i R5 malá a to nemám vodu 😝

Ověřený GEEK - level 3

@jamesK_23: Já mám PC ve stole, takže Define C tam sedna tak akorát. Vzadu mám vyřezanou díru a v ní truní NF-A20 PWM vrtule od Titanicu. Vpředu je dost průchodů pro airflow. Teploty mi nejdou přes 60°C na GPU (2080 Ti) a 80°C na CPU (9700K) a to mám dost konzervativní křivku a jedu na ticho. Overall - jsem spokojený :-)

@Khalai: prosímtě, teď nějak počumuju na netu na vodníky na vga a narazil jsem na nějakou značku Bykski je to podobný jako EKWB , říká ti to něco? bo máš nějakej tip na 1070Ti Msi gaming? https://www.bykski.us/

Ověřený GEEK - level 3

@mcgeety: Bykski a Barrow jsou čínské firmy. Mají občas dost zajímavé věci. Ale cenově nejsou zase tak levní, jak by člověk čekal.Ty chceš dávat 1070 Ti pod vodu? V dnešní době mi to přijde krapet zbytečné, ta karta má resale hodnotu okolo 5-6K.

@Khalai: asi ne no, se na to vyprdnu a necham si to na next comp, no ani mi to nerikej vloni me stala 12K :D ale vykon neni spatnej zatim v pohode :)

Ověřený GEEK - level 3

@mcgeety: Vykon pro FHD je porad fajn, ale blok za trojku uz bych na ni dnes neshanel...

@Khalai: ta tvoje Define C to je zhruba velikostně nastejno s H400 ne? edit. Asi je malinko větší :D

Ověřený GEEK - level 3

@mcgeety: Ani ne. Define C je o 2 cm vyšší a o 2 cm kratší, jinak jsou to dost podobné velikosti. Ale Define C je ATX, kdežto H400 je jen mATX bedna. Celkem masakr, co jde narvat do relativně malé bedny.

DanH

Zdravím, taky jsem minulý týden dokončil kompletní vodní okruh a pecka. To ticho je k nezaplacení.. Aktuálně ryzen 3600 + rx 5700xt nitro+ a vše pod vodou. Příští rok bude nejspíš další upgrade na nové generace. Máme Define R6, 2x 360 radiatory s ventilátory Noisblocker, od EKWB je vše krom radiátorů a bloku na GPU (neměli pro mou kartu)

Ověřený GEEK - level 3

@smartone: Nějaká fotogalerie by nebyla? R6 je super bedna pro vodníky, o fous lepší je ještě S2, ale rozdíly jsou minimální.

@Khalai: Fotky bych postoval ale ten robot mi nedovolí dát odkaz na FB, pěkně blbě to tady má czc udělaný:-D

@smartone: Zdravím, fotky jsem dal na FB, zde odkaz face***com/pg/firmasmartone/photos/?tab=album&album_id=2467875483482297.
Musel jsem si hodně hrát jak co umístit ale nakonec se vše vešlo. Hlavně vodník splnil účel, je to tiché i v max zátěži a při hraní. Zbyl nějaká budget tak jsem si chtěl udělat radost:-). Není to úplně dokonalé, graf. karta nemá backplate, jelikož ho alph*c*ol neměl k bloku, ale co se týče teplot tak to nijak nevadí. Jinak na návody zde na czc jsem koukal a určitě v něčem pomohly, takže díky:)*jsou kvůli filtru na czc

Ověřený GEEK - level 3

@smartone: Pěkná práce. Ten full-nickel Velocity blok je nádherný. A ty Torque úhlovky vypadají taky peckově. Osobně bych šel asi do referenční 5700XT a vzal na to tu limitovanou edici od EK, ale předpokládám, že vodník byl až ve druhé řadě, když už jste měl kartu doma.

@Khalai: Zdravim, ano je to tak jak píšete. Původně neměl být blok na GPU ale jak jsem to objednal, tak mi napsali ze mají novinku na tu nitro verzi. Tak říkám ze ji vezmu. Spis mi zbyl velkej budget a rikal jsem si ze si udělám radost. Cca 21 bez DPH ale nelituji, nešetřil jsem vlastně na ničem :-D. Radiátory jsou tedy jen 30mm, mozna by se ale vešel i 45mm. Každopádně účel byl splněn. Jen jsem měl zprvu obavy abych to neutopil

Ověřený GEEK - level 3

@smartone: To znám. Můj první vodník byl taky asi za 25K, protože jsem nakoupil spoustu věcí, které jsem pak ve finále nepotřeboval. Aspoň jsem je zrecykloval v jiných buildech. Teď právě stavím kamarádovi nový PC, bude tam 3700X s RTX 2070 Super a půjde to celé pod vodu. Cílím na nenápadný vzhled, takže vše je černé s trochou niklu a RGB taky omezím na minimum. Půjde to do Define S2 Blackout bedny, takže to bude ještě navíc tlumené tím tmavým sklem. Pozítří by mi měla dorazit základní deska, procesor a GK, zbytek už mám doma, tak se do toho během svátků pustím.

@Khalai: Tak určitě hodte taky fotky, tu bude fajny. Příští roky bych chtěl uz ekvivalent 3700x Na zen 3(4?) nebo vyšší a novou desku. Grafiku ještě uvidím, jestli to bude zelený tým nebo červený je mi jedno, spis bych asi ocenil rovnou připravenou na vodu skrz zaruky😂😂 tak snad se nerozbije ta nitro.

Ověřený GEEK - level 3

@smartone: Třeba tady je můj build: https://thordi.rajce.idnes.cz/Stealthbox_PC/Aneb, co vše jde narvat do Fractal Define C bedny :-D
9700K + RTX 2080 Ti, dva radiátory (240 a 360 mm, SE verze), 4x NF-A12x15 slim ventilátory a 2x NF-A12x25 ventilátory :-)

@Khalai: Pěkný teda:)

@Khalai: Také inspirace ,co tak vyzkoušet ventilátory pull a push popřípadě otáčky čerpadla vše má vliv na výkon sice malej ale má přikládám mou sestavu https://dollars1.rajce.idnes.cz/Pc

Chalenge....

Dobrý den, mám pár dotazů,1. vidím u Vás že vodu z GPU posílate rovnou do CPU hodně lidí to má zajistený zvlášt radiatorem.2. scháním vodní blok na ZOTAC RTX 2070 AMP, která sice je v číně k mání, ale nevím zda chci čínu. Dokázalo by to někdě letigmě CZC splašit? 3. vejdu se s tímto setupem do NZXT H500i 4. celé to budu isntalovat na specifickou desku, kterou jste nedávno doprodávali a to na ASUS maximus IX extreme je tento set chlázení kompatibilní hlavně co se přípojek týče? děkuji za odpovědi. popřípadě mě kontaktujte na zákaznický mail díky M.

Ověřený GEEK - level 3

@svoboda14: Dobrý den.1) Jak už jsem opakovaně uvedl v článcích (a opakovaně to říká např. i Jayztwocents v každém třetím videu) - na pořadí HW v okruhu nezáleží (akorát pumpa musí být pod nádržkou), protože kapalina obíhá v okruhu tak rychle, že se nestíhají tvořit hotspoty. Takže představa, že posíláte z bloku od grafické karty do procesoru ohřátou kapalinu a tím se procesor hůře chladí je lichá. V okruhu se rychle vytvoří rovnováha a rozdíly teplot mezi vstupem a výstupem z bloků jsou relativně zanedbatelné. Takže GK před CPU bez radiátoru mezi nimi ničemu nevadí.2) Nevím, jak to myslíte. Tu kartu už máte a sháníte blok? Nebo sháníte tu kartu? Není to z vašeho textu jasně srozumitelné.3) H500i je celkem velká bedna, tam by se okruh měl vejit, ale záleží vždy i na tloušťce radiátoru, kam dáte pumpu, jak hodně vám bude vadit ten sloupek uvnitř bedny apod. Chce to všechno raději třikrát změřit, než začnete něco nakupovat. Vice zde (jojococo YT video): https://www.youtube.com/watch?v=056ppiskCFw4) Maximus IX Extreme využívá standaradní G 1/4" závit pro spojky a fitinky, takže by neměl být problém s kompatibilitou běžných dílů pro vodní chlazení.

@Khalai: Dobrý večer, děkuji vyčerpávající. Scháním vodní blok na ZOTAC RTX 2070 AMP - nesrozumitelné? Tak ještě jednou scháním vodní blok na ZOTAC RTX 2070 AMP Sry nešlo si nerejpnout. Kartu už mám, v době nákupu karty mě nijak netankovalo, že budu jednoho dne prahnout po vodním systému. Tak jsem se právě chtěl zeptat jestli by jste v rámci CZC někdě nemohli něco checknout. Díky.

Ověřený GEEK - level 3

@svoboda14: Ad gramatika/sémantika - uvedl jste tuto větu "...scháním vodní blok na ZOTAC RTX 2070 AMP, která sice je v číně k mání..." kdy dle shody přísudku a podmětu vyplývá, že vámi uvedená karta je v Číně k mání. Pokud jste tím myslel blok, měl jste použít slovo "který" místo "která" - tolik k rýpání :-)Osobně bych se Číny nebál, Bykski nebo Barrow budou mit v nabidce urcite nejaky vhodny blok. Je pak otázka, jestli nemá Zotac RTX 2070 AMP! standardní PCB jako referenční RTX 2070. Pak by šel použít i blok od EKWB. Ale to se mi zatím nepodařilo potvrdit (to PCB).Nebo zkuste kontaktovat Al*pha*co*ool (hvezdicky jsou pro oklamani filtru). Pokud jeste nemaji zadny kompatibilni blok, tak vam muzou jeden zdarma vyrobit, kdyz jim poslete svoji kartu.https://www.al*pha*co*ool.com/send-it-and-get-one-cooler-for-free (bez hvezdicek samozrejme).

@Khalai: Ok díky za informace :) Jinak velmi dobrý návod :) Konečně neco od A do V (jakoze voda :D ) hezky svátky

Ověřený GEEK - level 3

@svoboda14: Hlavně bacha, aby to nebylo od A do Z (jakože zkrat z kapajícího okruhu) :-DTaké přeji pěkné svátky a díky za zpětnou vazbu.

Teploty

Zdravím, jaké mají cca být teploty CPU a GPU v okruhu v zátěži a bez zátěže? Hraje se v QHD rozlišení a všechno na max. Konfigurace pc je: MB: Asus crosshair VIII hero x570 CPU: Ryzen 3700x + vodní blok EKWB RAM: G-sklill 16GB 3600Mhz cl16(2x8) GPU: Palit RTX 2080 ti + vodní blok EKWB PSU: EVGA 750w gold Radiator: 2x XSPC Triple Radiator EX360 6x NOCTUA NF-F12 PWM Pumpa: Alp*hac*o*ol Eisbecher D5 250mm Case: Fractal Meshify S2 Kapalina je od EKWB( jen ta barva vypadala na obrázku lépe než ve skutečnosti ) Pasta je na CPU a GPU použita Thermal grizzly kryonaut
Pár fotek: https://therl.rajce.idnes.cz/Nove_PC/

@bedner: Když hraju Ghost recon breakpoint na QHD ultra nastavení tak mě MSI afterburner ukazuje teploty grafiky 59-62 stupňů celsia ale třeba při Assasins creed oddysey zase při ultra nastavení QHD je to 80-85 stupňů na grafice. Tak nějak nemám představu jaké ty teploty vlastně mají být, na internetu jsem hledal ale nejsem z toho moc moudrej, někde jsem viděl, že mají při plném vytížení grafiky teploty do 50 stupňů ale teda fakt netuším jak takové teploty dosáhnout. Poradí prosím někdo?

@bedner: Teplotu kapaliny máš kolik ? popřípadě pohrat si s otackama ventilátoru popřípadě ventilátory s velkým statickým tlakem a ještě možnost podat si s otackama pumpy nebo přidat ventilátory zepředu radiátorů a zezadu , já to provozují x570 formule 3900x chlazený chcipset blokem a Vega 64 taky voda a 2x 360 radiátory 1x420 teploty CPU kolem 50 a grafika taktéž 50

@bedner: https://dollars1.rajce.idnes.cz/Pc

Ventil

Dobrý den doporučítemi nějaký ventil na vypouštění

Hlučnost voda vs vzduch

Vodní chlazení mě vždy lákalo. Zajímá mě jedna věc. Když jsem pár let zpátky stavěl PC, tak jsem zkusil koupit takový ten uzavřený systém Cooler Master Nepton 240M na CPU, ale prostě mi nevyhovovalo hlučnost, vydávalo to takové pískavé zvuky. Nakonec jsme koupil Noctua vzduchový chladič, dalších asi 6 je na skříní, všechny běží na minimální otáčky, PC je zcela nehlučné a CPU má 45°C. Ale problém je grafická karta. Při běžné kancelářské práci rovněž zcela nehlučná, ale jakmile se pustí hra, state se s tichého počítače turbína. Pomůže zde vodní chlazení? Nejedná se spíše o kompromis, že PC bude hlučnější v klidu, ale tišší při maximálním zatížení grafické karty? Jak jsou na tom dnešní moderní pumpy?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru