Všechny komentáře k článku:29% dětí se na internetu stalo obětí online obtěžování

Pravidla chování na netu?

Myslím že je opravdu problém s přístupem lidí kteří nevnímají internet jako nějakou hrozbu. Každé malé dítě ví, že si nemá sedat do auta k cizím lidem, ale dost lidí nemá zažité i opravdu základní návyky chování na internetu. A tak dnes a denně vídám a žasnu nad tím, že si někdo do ICQ profilu napíše nejen svůj mobil, ale i přesnou adresu. Je fakt že na virtuální hrozbu dost lidí nemyslí, ale v době kdy má přístup na internet doslova každé každý člověk, tak by měl být samozřejmostí "kurz" správného virtuálního chování. Úplně stejně jako se odmala učí jak se chovat ve společnosti a restauraci...

 

@marty245: Pěkně napsané a souhlasím s Váma. Je chybou, že dítě se chová jinak před rodiči, jinak ve škole...venku s kamarády...u PC apod. Doma u rodičů je hodný vzorný kluk a v ostatních případech se chová jak darebák (mírně řečeno). Je dobré co jste řekl, že v dnešní době chybí virtuální chování. Jenže, když těm dětem mnohdy chybí i tak výchova vztažmo ke společnosti, tak těžko ještě chtít hl. po rodičích (ti jsou plně zodpovědni za fyzický a duševní vývoj dítěte), aby je vychovávali i pro virtuální svět.

 

@faryna: Internetová závislost se vyvíjí celkem snadno...
Dítě si řekne, proč bych chodil ven, když se na PC můžu mnohem lépe zabavit(hraní her,chat,volání,..).
S tímto je spojen také problém obezity.

 

@T4urQs: tak snad existuje liposukce

 

@marty245: Si pamatuji před několika lety, když začínal internet pro každýho za přijatelnou cenu. A pak na rodičákách v mé bívalé základní škole začli školit rodiče o nástarahách na internetu pak sme museli mít v žákovskejch podesané od rodičů že nás seznámilis nebezpečím pak nás teprv pustili k počítači s internetem
mám dojem že to bylo v základu přehnané ale účl zplnilo

 

Komunika, komunikace, komunikace

Je potreba, aby rodice vysvetlili svym detem, co se na internetu smi a nesmi stejne tak, jako je dnes uci napr. pozdravit pani ucitelku, zavazat tkanicky nebo jist priborem. Problem ale nastava v situaci, kdy toho rodic o dane problematice vi malo. To je treba zacit u vychovy u sebe (rodice) a az potom ji prenest na potomky.
Dulezity je i samotny zpusob uceni. Diteti NEsmite zakazat internet - to by zpomalilo jeho dalsi vyvoj a podnitilo ho jist "zakazane ovoce", internet, at chceme nebo ne, je soucasti nasich zivotu, je to moderni a uzitecna platforma - S ditetem musime hovorit o tom, co je na internetu uzitecne a co naopak nezadouci.
Dokazal bych si i predstavit, kdyby se na skolach ucila net-etika alespon v ramci par kurzu nebo jako soucast hodin informatiky.
Preji hezky den :-)

 

@chytrolincz: To zní opravdu hezky, jenže vy si neuvědomujete, že většina těch rodičů, stále ví o internetu kulový, pokud ho vůbec používá, ti pak těžko vysvětlí jak se má na internetu chovat, a na co dávat pozor, když sami nemaj o těchto problémech tušení.Tohle chce do určité míry selskej rozum, vzdělání a celkovou orientaci v mediálním životě.Pak narazíte na lidi, co nečtou noviny, nesledujou zprávy, nezajímají se o politiku, nijak se obecně nevzdělávají, přijde jim směšné, že by někdo zneužil jejich údaje na facebooku a jsou ještě na to pyšní.

 

@fluke007: Staci si poradne precist muj puvodni prispevek, o teto situaci se zminuji take.
Preji hezky den :-)

 

@chytrolincz: "Diteti NEsmite zakazat internet" - tak v současnosti je pro mě srovnatelný zakázat internet a zakázat vyjít z domu.

 

@PETRSVAB: Tak tohle je naprostá hloupost co jste řekl. Srovnávat pohyb a sezení u PC jako jednotné a srovnatelné je nesmysl. V tomto případě bych Vás považoval za závyslého na internetu a předpokládám zvláště na online hrách. Pro duševní a tělesný vývoj dítěte je nutnost, aby mělo pohyb a bylo ve fyzické společnosti ostatních dětí a ne jen před nějakým "nickem" na monitoru. Nemluvě o tom...přijít ze školy, něco se poučit apod. a pak sedět do večera u netu-akorát zakrní.

 

@faryna: Potrefené husy se s mínuskama vždycky ozvou

 

@faryna: Internet je dnes hlavne rozvojem vedomí, vsechny deti nemusi jen hrat, ale take se vzdelavat.
Je na kazdem z nas co budeme delat, já např příjdu ze školy, udělám si vše potřebné, když je hezky tak jdu ven a pak na trening.přijdu a jsem třeba od 20:00 do 1:00 na PC.O víkendu třeba i déle...

 

Prevence

Myslím, že by nebyla vůbec od věci i prevence ve škole... Děti mají už od nejnižších tříd přístup na počítače (třeba i jako pouze volitelný předmět) a tam by jim to učitelky mohly vštěpovat do hlavy. Vysvětlit jim, že za žádnou cenu nikde nevyplňovat své osobní údaje...
Doma je to samozřejmost, že rodiče své děti poučí, ale určitě není od věci třeba zřídit dítěti nějaký vlastní účet na PC s omezenými právy a zablokování určitých adres a typů stránek (porno, warez,...) přímo v prohlížeči. Není to nic těžkého, zato účinné to je. Ve škole kdysi nám toto také takto udělali a na péčko se nikdo nedostal...

 

@efrankie: Svoje dítě bych nepustil k netu do doby než nastoupí na základku. k počítači ano ale jinak ne. a pokud jde o nějaké porno nebo warez, dnes jsou děti tak chytrý že si ochranu dokážou vypnout nebo v další případě nainstalovat prohlížeč kde neni ochrana zapnutá.
CO se týče vyplnování osobních údajů to je třeba vysvětlit. a pokud neni dítě blbý tak neleze na nějaký chaty a podobně. to je pro mě 100x horší než nějaký warez. Chat je pro dítě milionkrát nebezpečnější než zmíněný warez a porno? "o co jde" sem už věděl ve druhé třídě takže dnes se na dítě prohlížející péčko pousměju. timhle sme prošli všichni

 

@KuceraKarel: Neříkám, že lze tomu zabránit, ale částečně omezit určitě ano... Jen jak píšeš třeba s tím, že si dítě nainstaluje prohlížeč jiný... Od toho jsem třeba psal, aby se udělal omezený účet na PC... což by znamenalo, že by nemohl nic instalovat. A ano, chat může být potencionálně nebezpečnější než porno, ale tady už je na řadě role rodičů, které to musí dítěti vysvětlit. Vždy je nějaká možnost, jen nebýt v tomto přístupu laxní a všímat si co dítě dělá... Ve valné většině je na vině rodič a nedostatečná výchova a ne dítě, které na takové stránky leze

 

@efrankie: Každá ochrana a zákaz pro mně byla výzva jak ji obejít, porušit nebo přečůrat..... a nebo mě to rozezlilo natolik že jsem si našel vlastní řešení (pc někde jinde apod) V práci mi zakázali některé věci...třeba ftp domů. Později mi udělali ve win tak omezený ůčet že jsem si nemoh ani uprdnout a admin místo aby to posuzoval racionalne radeji to neresil a rekl ze to nejde. Nastval jsem se a zacal pouzivat knoppix a posleze jine distra z flashky. Bylo mi to zakázáno!!! bez udání důvodu.

 

@KuceraKarel: "nepustil k netu do doby než nastoupí na základku" - no to ale drtivá většina dětí neumí číst, tak co jim asi hrozí? :-)

 

@PETRSVAB: Dítě v předškolnim věku bych pustil na PC jen s mím dohledem.
Muze udelat nakou neplechu v PC

 

@T4urQs: na pc k občasnému hraní bych dítě klidně pustil (nemluvím o internetu) klidně bez dozoru a nebál bych se že by se začalo hrabat v registrech nebo něco přenastavovat. od toho jsou tady omezené účty a nebo další možnost si sednout s dítětem k pc a vysvětlit kam by nemělo lézt a co mačkat...
nebo ještě jedna varianta a to je pořídit dítěti nějaký starší komp a když si ho zaviruje nebo něco vymaže ze systému jeho problém...

 

@PETRSVAB: Já byl na PC od mých 4 let, nic jiného, než hry mne nezajímaly, položky START a QUIT jsem pochopil a to mi stačilo :-) Jinak omezený práva a podobný věci šly mimo mne. Mohl sem si dělat, co jsem chtěl, několikrát jsem shodil celej comp, odinstaloval různý věci, ale tím se člověk učí a vysvětlování "Tohle nemačkej" se nevyrovná tomu, když to zmáčknu a uvidim, co to udělá :-)

 

@efrankie: Ono je vůbec v naší společnosti velmi nízké povědomí o vyplňování osobních údajů a o nebezpečí, které to přináší. Stačí se podívat, kolik lidí je ochotno vyplnit na lístek své údaje jen pro vidinu nějaké teoretické výhry, že by snad mohli být jednou vylosováni. Nikdo nechápe, že to všechno je jen sběr údajů pro různé méně či více škodlivé účely. Jakoby nestačilo, že se zjevně obchoduje s údaji uvedenými například v telefonních seznamech a podobně.

 

@efrankie: Pokuď chci zabránit svýmu dítěti aby furt sedělo u kompu a mělo možnost lýzt na bůhví jaký stránky tak si s nim najdu nějaký aktivity ne?! Pokuď bude dělat nějakej sport, na něco hrát nebo mít nějakej koníček a bude ho to bavit tak si tim zabere spoustu času a na netu si třeba jen bude hledat pro něj potřebný věci a třeba brouzdat po Youtubu i když i ten je sakra návykovej. Sám u něj prosedim hafo času. A to že nějakej prvňáček koukne na porno to je prd. V tý době už stejně ví jak to je aspoň bude vědět jak na to ;)

 

Odkaz Asimova a jiných

Kdo čte SF, určitě četl i Ocelové Jeskyně. Tam je do krajnosti dovedený rozvoj IM a videofonie, takže nikdo vlastně nemusí vylézat z bytu. Prostě sedí u svého pecka a veselí se nadálku s ostatními, prostě vede jen elektronický život (jen okrajově, kniha je stará přes 40 let). Začínám nabývat dojmu, že se opravdu část (hlavně mladších) lidí začíná nebezpečně přibližovat představenému modelu.
Překvapuje mě na tom hlavně jedna věc - proč je vykecávání s anonymními osobami na netu pro ně zajímavější než přímý kontakt s vlastními přáteli? Snad že by dnes už lidé neměli přátele?

 

@Fenris: tak tak, nikdo se s námi nechce bavit, protože jsme "jiní" je to začarovanej kruh ...

 

@Fenris: Vida, Asimova fakt miluju, ale Ocelové jeskyně mě nějak minuly. Za naprostý vrchol považuju samozřejmě Já,robot:)

 

@Fenris: Protože v přímém styku za čas neutajíš žádné negativní parametry osoby, zatímco na netu je i uslintaný úchyl vnadná 20letá atraktivní blondýna s velmi liberálními názory na sex...virtuální realita je vždy lávavější než prostá skutečnost. V době před Internetem tohle umožňovalo obyčejné dopisování, bylo to však pomalé, pracné, nákladné a snáze vystopovatelné. S oblibou to ale používali třeba sňatkoví podvodníci.

 

Díky za dětství

Jsem doopravdy ráda, že internet se ke mě dostal až v nějakých 16ti letech... Díky za to, že mě moje máma zakazovala PC když sem byla malá.. když vidím, jaké zájmy dnes mají 7leté děti... Nechodí ven, sedí na zadku u pc, rodiče v tom spatřujou výhodu, dítě posadí k internetu, k PC a mají od něj na celý den klid... Ale spousta z nich si neuvědomuje, že svým ratolestem naopak velmi ubližují..Osobně se divím, že jde JEN o tak nízké procento... Naopak si myslím, že bude ve skutečnosti mnohem vyšší... Bohužel.

 

@smeagol.gollum: Skutečnost vyšší bude. Je to to samé, jako když měl někdo negativní zkušenost se zloději apod. a ani to nenahlásí. Stejně tak se zachovají i při těchto statistikách (jde jen o procentuální odhad). Druhá věc je, že nezletilí a mládež celkově se chová jinak, než tomu bylo kdysi. To je třeba vidět i na těch "videích na mobilu", co si tak rádi natáčejí a chlubí se s tím....""znají"" svá práva, ale ne povinosti...atd.

 

Zajímavý

Je mi 14 let, na netu jsem doma od 10 let a stejně nechápu, jak se někdo může takto někdy "nechat ovládat", mne nikdo nepoučoval (ano, možná mě rodiče trochu nechali odrůst samotnýho, ale to je do života kapku přínosnější, než kdyby mi byli furt za zády a dělali vše pro to, aby se mi nic nestalo) a stejně sem si vždy "poradil" a to sem na netu víc než dost. Tohle všechno nevyřeší žádné poučování ve škole a ani to nesrovnají žádný zákazy, buď je dítě hloupé (nebo spíše hloupě vychované) a nechá sebou "manipulovat" (začne posílat řetězový spamy po ICQ, protože tomu věří apod.) nebo je normální a je v pohodě (já ty spamy nikdy neposílal a každýho, kdo mi to poslal, sem dal rovnou do ingoru) bohužel, většina těch dětí, které vidim ve škole patří do té první skupiny... tohle možná nepatří k článku ale ke komentům určitě ano, prostě pokud je dítě zvyklé, že mu všechny informace budu předány samy, tak uvěří první věci, kterou uvidí, ale pokud je něco jako "samouk", tak ho prostě nenapadne někam napsat svoje osobní údaje apod...

 

@Wass: Já sem na netu od nějakejch 12 let,...tedka mám dvacet a sem si jistej, že kdyby mě obtěžovala on-line nějaká pěkná slečna, vůbec by mi to nevadilo:))Možná, že by mi to nevadilo ani v těch dvanácti:D Ať žije internet:))

 

@Wass: Mám stejný názor jako Ty. Kdo je hloupý, nechá sebou manipulovat.

 

@vlk56: Jenže když Ti bude 7letý kluk sedět u on-line hry (nějaké bourání kostek apod.vzhledem k jejich věku) a bude se tam i chetovat, tak tu možnost je, že tam chodí dobytci a začnou se s tím klukem vybavovat. 7leté dítě ještě nemá takový rozum, aby věděl co to vůbec znamená. Rodiče se mají postarat, aby se něco takové nestalo. A rozhodně to neznamená, že to dítě je hloupé.

 

@faryna: Myslel jsem to až v mé věkové kategorii (14 let). Samozřejmě, že malé děcko nezná a neví o nástrahách internetu. Moji vrstevníci ale píšou na všelikajé weby skoro i barvu trenek. To si myslím, že je špatně.

 

Nechápu

Není mi jasný, co je myšleno tím "online obtěžováním". Z článku jsem to nepochopil a není mi jasný jak by to mohlo fungovat. Přece přes icq, když mě někdo otravuje, tak ho hodim na ignor, to samý email a nikde jinde mi není jasný, jak by mě kdo mohl otravovat.

 

@zumik: zabudli ste na chat, a potom uz len primiesat detsku zvedavost, naivnost, neskusenost, tvrdohlavost.... a je to

 

@davidisko: kdyz ale chcete i na chatu se tomu da vyhnout. musi byt ale pouceni co maji delat a mit aspon nejaky rozum aby se na neco nechytli

 

@einstejn: A správci chatu vidí jestli tam někdo piše něco zvrhlýho ne a pak ho vyhodí

 

@Pawlita: vyhodi, ak sa im chce, ak nerobia prave nieco ine, ak tam vobec su

 

@zumik: Přesně to jsem od článu čekal a vysvětleno nebylo. Nevím tedy jak děti, ale pokud mně by někdo psal něco "neslušného", tak není problém si ho nevšímat a nebo úplně odejít například z chatovací místnosti. a pokud by např. malá holčička chatovala s webkamerou a uviděla by tam pána s přirozením v ruce, tak je snad na ní, esli se na to bude koukat, nebo ne. Je tedy jasný, že někdo z nich by porušil nějaká pravidla - holčička šla do zóny 18+, nebo právě tam nebyl pán. co si dokážu představit, tak že někdo na netu "šikanuje" někoho jiného a přeroste až do reálu...jinak si nedokážu představit online šikanování. Každopádně by asi od rodičů nějaká "prevence" být měla. dávát telefon někomu cizímu je fakt špatné. thats all :)

 

A co na to děti... ???

Zdravím. Podle mne to je trošku zavádějící článek. Před nedávnem jsem taky jen tak brouzdal po síti a úplnou náhodou jsem narazil na diskuzi dětí, kterým bylo 9-14 let. Samozřejmě že se mezi nimi se mohl ukrývat někdo starší, ale ta diskuze mi úplně vyrazila dech. 9-ti letá dívka si hledá někoho na sex, protože už to chce ..., atd. Nechci to tady rozebírat, ale po této zkušenosti bych se přikláněl spíše k tvrzení, že ty děti se tomu obtěžování z velké části vydávají ať už dobrovolně, nebo z nedbalosti, nepozornosti, či nevědomosti. Myslím si, že rodiče takových dětí by se asi hodně divili, kdyby přišli na to, co to jejich dítko na síti vyvádí! Prostě nechci všechny házet do jednoho pytle, ale ta osvěta by měla začít určitě doma a rodiče by svým dětem měly vysvětlit, jak se na síti chovat.

 

@PBKenya: Ono ani nejde o sex a šikanu, ale když vidim jak se to dítě chová a rodičům je to jedno, tak je mi z toho zle, a s tim hlídáním historie prohlížeče a online kontrola, to bych dělal maximálně do deseti, pak už si to dítě najde jinou cestu, když ho odříznu. A navíc je to celkově omezování svobody, jedna věc je když je někdo obtěžuje, nebo hledaj porno, protože někdo řekl že je to žůžo, spousta z nich chce jenom hledat informace o nějakým problému a starší generace jaksi nepochopí, že tohle je zdroj, ze kterýho děti uměj hledat a okolí je k tomu i tlačí.

 

Už jsem se sešel a ...

dopadlo to dobře, našel jsem si přes net dost kamarádů i holek. Připomíná mi to něco jako ve středověku hon na čarodejnice "hon na pedofily".
Když se sejdu na Václavském náměstí u koně ve tři odpoledne, myslím, že nic moc nehrozí. Ale opatrnost je na místě

 

@kdk: Do kapsy devítku a za rohem připravená zásahovka :-D

 

@kdk: Prepadli me s kamaradem v prave poledne ve vestibulu metra karlovo namesti. Ver ze byt bylo kolem mraky lidi, nikdo na nase volani o pomoc nereagoval. Kamarada zatahli do tel. budky kde ho okradli (nuz u krku) a me se pokusili ukrast tasku. Sice jsem dostal par ran pesti, ale kamosovi jsem moc nezavidel. Proste hodne lidi kolem tebe neznamena vubec nic pokud je "ten spatny" odrzly a nevsima si jich. Dnes si kazdej chrani sve zada vcetne sluzby v kukani metra ktera nezavolala ani policii.

 

@NicNebude: tomu se snad ani nedá věřit ...

 

Uh

Rekl bych, ze problem je v mediich. Radsi napisou "Skandal - vztah herce X a zpevacky Y odhalena!" nez podobny clanek, jako je tohle. Rodice vyrustali v dobe, kdy internet jeste nebyl tak masove rozsirena zalezitost, tak je celkem pochopitelne, ze nemalo z nich vlastne nezna potencialni nebezpeci. V tom, ze si nejake decko prohlizi eroticke stranky vlastne zadny realny problem nevidim. Aspon ne do doby, nez se v deviti zacne na siti shanet po nejakem sexualnim partnerovi, coz je demence... Ale to uz je chyba v zakladni vychove rodicu, kteri se casto boji se o podobnych vecech se svym ditetem bavit (vzdyt je jeste moc brzo, zejo). A to, ze je nekdo psychicky obtezovan na chatu/IM klientu je zapriceneno jen tim, ze to nedokaze vypnout / nezapinat. I inteligentni dite si dokaze uvedomit, ze kdyz je neco neprijemne, tak to nedelam, ac to treba bylo ze zacatku hezke. Kdyby obcas ve zpravach misto dalsi stupidni bouracky dali neco zabyvajici se podobnymi problemy, tak by se to podle mne dost omezilo. Na druhou stranu, pokud by takove informovani nekdo prehanel, urcite by to vedlo k panicke paranoie a pulka deti by skoncila odstrihnuta od site.

 

@kRIEG_elf: souhlas, upozorňovat je důležité ale už některé upozornění a některá desatera internetu pro děti mi přijdou absurdní
1. Nezapomeň: opatrný internetový surfař je inteligentní surfař!
2. Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!
3. Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!
4. Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!
5. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!
6. Nedomlouvej si schůzku po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.
7. Pokud Tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje: okamžitě opusť webovou stránku.
8. Svěř se dospělému, pokud Tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!
9. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!
10. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!když to rozeberu tak bod č.2 je bez komentáře jasnej. bod č.3 mi přijde už lehce divný. když někomu svěří dítě po netu kolik mu je nic to nemůže ohrozit fotka do jisté míry ano. bod č.4 bez diskuze bod č.5 to už je trochu více chycené za hlavu... já jako malej odpovídal na tyto typy mailů stejnou formou jakou mi přišli taky sem je poslal někam :D nebo označil za spam. bod č.6 též bez diskuze bod č.7 pokud mě v mládí nějaký obrázek šokoval tak jsem se s ním spíš vytahoval než bych utíkal za maminkou a brečel pod postelí. to samé u bodu č.8 a poslední body 9 a 10 jsou bez komentáře jasné a souhlasu vhodné
zdroj desatera: http://www.novinky.cz/clanek/160902-nebezpeci-ciha-na-deti-i-na-internetu.html

 

@KuceraKarel: bohužel je to snutné,žel pravdivé

 

Troška rozboru desatera ze článku

1) není špatný nápad. Ale když budou dávat "pozor" jeden na druhýho, čeho se tím přesně dosáhne?
2) považuji při vší úctě za ho... hloupost. Každý má právo na soukromí, i děti. Komu je co do toho, co si píšete s kamarády, nebo na co se díváte? 3 a 4 dtto.
5) "online nebezpečí"? Pokud maminka nebo tatínek nejsou členy ASAP, pochybuji, že by ze sebe dokázali dostat smysluplné varování. Spíš by se jednalo o kolektivní odsouzení všeho ve stylu Věry Pohlové.
6) Proč by nemohlo dítě dát číslo někomu, koho dobře zná??
7, 8 a 9) Považuju za jediná smysluplná pravidla tohohle desatera
10) naopak za největší nesmysl. Přes internet jsem se poznal s lidmi které považuju za velmi dobré přátele. Což bych ale nedokázal, pokud bych se s nimi nepotkal osobně. Samozřejmě, jsou omezení kdy a kde se potkávat.Tento text vyjadřuje autorův názor a nemusí být v souladu s oběcně přijímanými a uznanými hodnotami.

 

@spideyx: Jo, jako člověk s tím musím naprosto souhlasit.... jako rodič s neřetržitým strachem o děti si teda fakt nejsem jistá, zda dokážu dodržovat právo na soukromí u svých dětí.