Všechny komentáře k článku:A-Data uvedlo 200 GB SSD disk
200GB vs 192GB
Jsem přemýšlel, kde vzali hodnotu 200GB, když u SSD je všechno složené z čipů a ty mají vždy základ 2, takže pak hodnoty jsou jak u RAM - 8,16,32,64,128,256 atd. a případně součty více stejných.
Pak jsem rozklikl článek a vidím hned v první větě 192GB a hned bylo jasno (192 je 3x64GB, což už sedí).
Zase jedna z nepřesností CzC. Je to škoda, ale CzC se nedá zatím brát jako seriózní informátor o nových věcech, protože různě překrucují (viz Akce AMD a jejich X3 nebo X4 CPU) a nebo píšou nepřesně viz nadpis toho a dalších článků.
asi jeste nepochopily ze s SSD to neni jak s obycejnejma hard diskama kde si vyrobce muze dle libosti nastavit velikost. 120,160,200,250,300,400,500,750 GB apod.
@Kotesova:
No u klasických disků je to většinou dané plotnama. Teď jsou největší plotny 500GB, takže disky jsou 500, 1000, 1500, 2000GB (1000GB=1TB, 1500GB=1,5TB atd.)
Výrobci klasických disků jedou totiž podle SI norem, takže násobky K,M,G,T značí vždy násobek 1000 a ne 1024, což se ale značí jinak. Bohužel mezi lidmi je zažité, že kB=1024B, což je ale podle norem špatně.
@Klinkovsky: Stačí se kouknout v počítači třeba na 40GB disk kde je vidět pouze 36GB. U velikosti pamětí HD/RAM se nikdy nepoužívaj SI jednotky.
U pevných disků je zvykem udávat velikost v MB, GB, TB (mocnicy tisíce), naproti tomu u pamětí jiných typů (např. flash) se velikost udává zpravidla v MiB, GiB, TiB (mebibyte, gibibyte, tebibyte; mocniny dvojky).Tj. 192 GiB ~ 206 GB. Jinak řečeno, kdyby tento disk byl klasický plotnový, jeho velikost by byla udávána jako 206 GB.Kde ale vzali 200 GB?
@blackdragon: No tento údaj má pouze CzC, takže prostě zase jeden z jejich matoucích nadpisů. Ten, kdo to psal viděl 192GB, tak to zaokrouhlil no. Si asi myslel, že o nic nejde. V první větě ale už mluví o 192GB, takže prostě myslím, že si jen fakt moc hlavu s přesností nelámou. Je to škoda, protože kdyby se tady objevovaly zprávy o novinkách, tak by jim to mohlo zvednout prodávanost. Ale ty zprávy by musely být opravdu seriózní a ne pár giga sem, pár giga tam. Pak se mi takový článek nechce ani číst a radši jdu jinam (čímž riskují, že uvidím reklamu na konkurenční shop, kde uvidím lepší cenu než u nich. Kdybyh to četl u nich, třeba by mě ani nenapadlo jít jinam).
@Klinkovsky:
Velikost se vzdy zaokrouhluje u vsech pameti jeste sem nevidel ze by HDD,flash disc,atd.. mel presnou kapacitu co je napsana na obalu, vzdy to zaokrouhluji nahoru kvuli reklame vypada to lip :) Takze na obalu tohoto SSD bude napsano 200GB ale realna hodnota je 192GB to je bezna praxe ;)
Napr. moje Mp3 ma psanou kapacitu 2GB ale realna hodnota je 1,88GB
Cim to? Mp3 ma 2028371968 Bajtů pokud to budete dale delit 1000 tak se dostanete k 2GB ale spravne se to deli 1024 a vyjde 1,88GB nikdo proste tech zbylych 24 neresi a placne tam s klidem 2GB. Neco podobneho je i u rychlosti internetu napr. 1024Kb/s kdo by nechtel mit stahovaci rychlost 1MB ale bohuzel je v tom hacek :) Rychlost neni v KBajtech ale v KBitech ktery je 8x mensi 1024/8 = 128 najednou z 1MB mame 128Kb (Sou to pouze reklamni triky)
@mikys005:
K tomu tvému se dá říct jen blbost, blbost a ještě jednou blbost.
Velikost disku se nikam nezaokrouhluje. Jen výrobci počítají s přepočty velikostí pomocí 1000 (tak to říká vyhláška), takže 1GB = 1000MB = 1000kB. Operační systémy a programy používají převod 1024, což je ale proti vyhlášce. Ta říká, že pokud se používá převod 1024, pak musí už docházet k jinému značení. Takže žádný marketing.
Flash disky atd. se označují také tak. Proto tvoje mp3 má 2GB, ale v reálu 1,88GB.
Akorát u pevných disků se dělají plotny třeba 250GB, takže pak všechny disky jsou 500GB, 1000GB atd. Ale flash paměti jsou založené na pamětech násobku 2, takže proto SSD disky jsou 16GB, 32GB ... 192GB. Na disku je napsané 192GB, žádné zaokrouhlední (to by se dalo žalovat a soud bys vyhrál).
Rychlosti internetu jsou uváděny správně. Rychlosti přenosu se odjakživa určují v bitech. Síťovka v PC je taky 1Gb/s nebo 100Mb/s. Proto internet je na tom stejně. Jeden B (bajt) má 8b (bitů), takže proto je pak rychlost dělené 8, pokud ji beru v bajtech. Ale pokud bych ji bral v bitech, tak sedí. Žádné reklamní triky, tak to prostě je.