Všechny komentáře k článku:Boříme mýty: Na co všechno jste se báli zeptat u plazmových obrazovek

Plasma vs LCD

Nyní vážně! Přes moji osobu prošlo několik desítek TV s úhlopříčkou 106cm a více. Nejsem prodejce, pouze pomáhám přátelům a známým, sháním nej-ceny. Sám mám doma již třetí plasmu, tak trocha zkušeností snad je. Tím je řečeno, která technologie u mě vyhrála. Mohu potvrdit, že pokud jednou "někdo" koupil plasmu, nikdy později nešel do LCD. LCD kupují převážně lidé, kteří si bez hlubších informací pořizují svou první "větší" TV (starší lidé). Fámy jsou také parádní informace!!! Nejde diskutovat pouze, jaká TV je lepší a pod.. Hodně záleží na příjmových podmínkách. Obecně platí, že na horší signál je lepší plasma, u kvalitního se rozdíly trochu srovnají. Na LCD se nesmíte ovšem dívat na dynamické sportovní pořady. Zvládá je obtížněji, než plasma. Pokud porovnáváme TV ve stejné cenové hladině, LCD dostavá na frak! Netvrdím, že LCD jsou špatné, ale pro stejnou kvalitu je třeba sáhnout do kapsy o 30-40% ceny plasmy nahoru. Abychom mohli vůbec porovnávat pojem "kontrastní poměr", u LCD je třeba technologie s podsvícením LED-diodou každého jednotlivého pixelu (obrazového bodu). Jinak porovnáváme neporovnatelné! Spotřeba plasmy je dnes také "trnem v oku" všem LCDčkařům. Přesto, že tento článek vysvětluje pojem "spotřeba plasmy a LCD" docela srozumitelně i pro laika (lamu), přesto tady někdo dokáže tvrdit nesmyslně opak. Sám mám plasmu se špičkovou spotřebou 245W, kdy průměrná spotřeba za 7 měsíců, kterou měřím obyčejným watmetrem (zásuvkou) z Lidlu, ukazuje průměr 149W. Pokud je tolerance měření +-20%, pořád to je minimálně tolik, kolik spotřebuje sousedovic LCD (205W) trvale. No Comment! Kdo viděl na VLASTNÍ oči obraz z Bue-ray současně na plasmě i LCD, musí potvrdit, že na obou je parádní. Ikdyž LCD má více bodů (pixelů), při normální pozovací vzdálenosti to výsledek nijak neovlivní. Ale třeba Panasoniky řady Viera podávají barvy poměrně přirozeněji, než ostatní (osobní zkušenost). Srovnatelná je pouze značka LG (firma OKAY určitě nyní zuří). Samsung bych osobně nebral, ale možná "více" barevný obraz s obtížným vyladěním barev na "tělovou barvu" pokožky člověka také může někomu učarovat. Pokud nejde vyladit barva pokožky, na kterou jsme jako lidé háklivý, je to o ničem. Na ostatních barvách až tak nezáleží, neporovnáváte s předlohou. Život kolem nás není zase až tak barevný. Úpravou sytosti se výsledek nedocílí, jedině pokud jde nastavovat každý barvový kanál (RGB) samostatně. Ani přednastavené režimy : standart, dynamic, real nic neřeší. Ani podání barev : normal, teplé, chladné nepřinesly žádaný úspěch. Nastavováním jsem se pohyboval po kalorimetrické kružnici a šlo jít pouze na kompromis. To je trochu dožluta, nebo dočervena. Hold chtělo to samostatné kanály RGB. Plasmy Panasonic tohle umí nejlépe a nejpřirozeněji. Možná dnes i nová řada od LG. U LCD je v cenové relaci tak do 25tisíc Kč problém vybrat TV, kde bych byl spokojem s dynamikou. Takový závod F1 z HD satelitního kanálu vypálené na DVD a sloužící jako etalon pro zkoušku LCD TV na prodejně, nebyl většinou ke koukání. Někde mi to dokonce odmítli pustit po dobu otevíracích hodin a při účasti zákazníků. Nechápu! Vždyť před mojí žádostí o puštění DVD tyto LCD vychvalovali jako nejlepší, jaké prodávají. Navíc na moji otázku, proč ty dvě plasmy od Paňasa jedou na 50Hz, když to jsou 100Hz, jsem nedostal odpověď. Takže můj závěr. V cenové kategorii tak do 25 tisíc s DPH zřejmě nemají plasmy v LCD konkutenci. Za LCD s LED-podsvícením zaplatíte bratru 34tisíc a více. Za rozdíl ceny mám satelitní příjem v HD kvalitě a ještě třeba ze tří satelitů. Doživotně CZ programy přes kartu Skylink také. Pokud se jedná o "fajnšmekry", kteří nejsou omezeni dnešní ekonomickou krizí, ani finančním limitem, tak ti mají daleko těžší výběr, zda LCD nebo plasmu. Těch je však velice malé procento. A nakonec: nejhorší varianta je LCD do 20tisíc na analogový signál, obdobou je "vynikající" pozenmí digitální signál kousek dále od vysílače. Bez investic můžete hrát "kostičky, hejbejte se!". Uznávám, každý hájí to, co si koupil. Nerad přiznává, že výběr mohl být lepší. A pokud jsem svou troškou přispěl někomu alespoň k malému zamyšlení, co si domů pořídit, nebyl to promarněný čas. Spousta hlavně starších lidí si stejně koupí LCD TV, ten levný a ještě ve slevě. Takže "dobrá koupě!". Také dnes v Globusu prodávanou plasmu 106cm od výrobce ECG Group za nějakých 12tisíc je na pováženou. Tak chudí zase nejsme, abychom...... Zdraví Ivan

Možnosti
5 reakcí
poslední 27. 8. 2009 21:03

Mohu jen souhlasit pokud maji nekde vystavenou plasmu mezi LCD tak ji pohledem najdu hned a pokud nestojim kolmo před LCD a je tam tmavý obraz je to velký rozdíl dost mě překvapilo že u LCD s LED A786 je panel normálně podsvícen i když je tam černý pruh nevhodný formát ale pokud běžely tytulky podsvícení ztlumilo tak na 15%jasu (asi byl zvolen standart podsvícení)
Jsem zvědav na nové neoPDP mají mít vylepšené komůrky s větší účiností.

 

a co vybrat ve velikosti 37, plazmu nebo lcd (do 20tis) nejl 15+- (myslím ze značek jako lg, samsung, philips, sharp, sony, pan....) stejně nejlepší design mají ty první 3:) , účel dvb-t

 

@mg426: nejlepší design je mi k čemu, když večer v přítmí bude pro mě prvotní obraz a nebo pokud budu muset neustále po přepnutí korigovat rozměr obrazu a podobně.

 

@mg426: Kvalita obrazu je pvořadá.

 

Ty vogo to je článek.