Všechny komentáře k článku:BSA: „Je nás víc, s nelegálním softwarem zatočíme“
Piratstvi
je to dobry vedet, kdyby ale zlevnili software, tak by se dle meho nazoru bylo mensi mira piratstvi
@einstejn: Ono jde ale o to jakej soft...Je spousta lidi co si taha z netu drahe programy a ve vysledku jsou mu uplne k nicemu. Co se tyce firem, tak ty si ho radsi kupuji a je po problemu...
@bazZtard:
bývaly doby, kdy s můj počítač kradeným sw a jiným pirátským obsahem jen hemžil, nicméně mi jednoho dne došlo, že mi většina z toho jen zbytečně zabírá místo na discích, takže jsem se na to vykašlal, filmy kupuji na dvd, hry si koupím a většinu sw který jsem používal nahradil freeware, i wokna jsem koupil
stažená avi ap. nahrazuji origo DVD po 50ti a méně korunách a když o něco opravdu stojím, tak si za to i připlatím
@einstejn: To je fakt ... ovšem aby se to výrobcům vyplatilo. Vzpomeňme si na FlatOut 2, který byl nový tuším za 300 Kč. Prodejcům hráči utrhali ruce, to myslím, že byl dobrý krok; kdyby jich bylo více. Za 1 500 Kč si hru jen tak nekoupím...
@einstejn: Pravda. Největší měrou se na pirátství podílejí hlavně domácnosti. Ale je to taky hodně i díky tomu, že každá firma je masíruje tím, že jejich produkt je ten nejlepší, a že bez něj jako by nebyli. Tak místo Open Source programu OpenOffice, se snaží někde sehnat MS Office, místo Gimp se snaží sehnat Photoshop a místo Inkscape se snaží někde sehnat CorelDraw, i když by jim stačily na domácí použití ty Open Source programy až nad hlavu.
@GOS unregistered: taky to mas hlavne z toho, ze MS (office, win atd) mas jako standart a kdyz to ma mama v praci, chce to i doma, protoze je na to zvykla...ale je fakt, ze pokud zacnes od zacatku na linuxu (s win like gde) a open office, nepoznas rozdil, kdyz ti to nereknu, ale to jsou vyjimky.taky mi neni jasne, JAK pocitaji miru piratstvi (stejne jako skodu u unikleho filmu), protoze tyhle statistiky se vyslovene ucelove pocitaji z toho, ze produktu se predpoklada prodej dejme tomu 10 000 kusu, ale ono se toho proda jen 1000 kusu. Ale na webu se "nejak" spocita, ze to stahlo 2000 lidi, z toho se teda usuzuje, ze tech 2000 by se "take" prodalo, cili je piratstvi 200% ALE, ze to z tech 2000 lidi 1900 smazalo hned po instalaci, protoze to byla desna kravina a pokud by meli moznost to zjistet PRED koupi, NIKDY by si to nekoupili, kolik teda byla skutecna skoda ??
@GOS unregistered: Jde jen o prachy, mc a zastrasovani...ja mel taky kdysi davno plno "piratskeho" softu..dneska diky tomu ze je opensource a taky ze vydelam vic tak kupuju originalky...si myslim ze stejne ty firmy vydelavaj dost i pres ty "piraty"...
@Zamho: jj, to mas pravdu, kdysi, uz nekdy u win98, kdyz se resilo kopirovani woken, MS odpovidal neco ve smyslu, ze je jim jedno, ze si lidi kopiruji windows, protoze potom pouzivaji ostatni sw na woknech o to vic a casem si ty wokna na new pc i koupej (protoze sou na ne zvykli)mimo jine taky byl great pardon, kdy sis koupi win xp legalizoval vsecky wokna az k 3.11 (dos ne!), proc myslis, ze to delali ?vzdycky de jen o prachy, ale nevim proc by to musely byt zrovna ty mooje, kdyz si muzu vybrat free variantu (a lecky i lepsi)btw nekde na netu sem videl vyvoj woken, kdyby MS nemel zadnou konkurenci a neexistoval ani open source sw, a byl to celkem mazec, neco jako win 3.11 v roce 2008 s grafikou vist :D
@narg01: Už nevím, kdo od MS to řekl, ale zaujal mne citát ve smyslu "lepší upirátěný software od nás než legální od konkurence" :-))
@GOS unregistered: Jeste by to chtelo freeware windows. Hned bych skocil po linuxu ale kvuli hram mam xp.. :)
@GOS unregistered: Já to vidím spíš tak ,že se firmy snaží prodávat i to co většina zákazníků nechce a ani nepotřebuje.Kdo z nás využívá všechny funkce Windows, Nera a dalších programů? Málokdo!Přesto je máme v počítačích kde zbytečně zabírájí místo.Lepší filosofie je systém pluginů.(Něco jako Firefox).Základní jednoduchý program a doplňky ,které si můžeš koupit a nainstalovat,ale nemusíš.Např.program na úpravu fotek(dokáže fotku zobrazit)pluginy na ořez,jas,kontrast,klonovací razítko atd.Rád si pak koupím to co potřebuji,bylo by to levné a BEZ BALASTU!!!
@GOS unregistered: Aha a kdyz zamestnavatel pozaduje znalost Photoshopu popr MS Office tak jak to vyresis? Kde ziskas znalosti k budoucimu zamestnani? Nebo se nekde rozdavaji free studentske licence o kterych nevim? Nikdo neda do startu 13k aby ziskal neco co potrebuje aby si na to vydelal :-D Navic z moralniho hlediska je piratstvi zcela neskodne pokud je vyuzivano k sebevzdelavani a nekomerncnim ucelum. Az zacnes photoshopem vydelavat, jeste rad si ho koupis, do te doby to moc lidi nelaka. Otazka OpenSource tady nehraje roli.
@einstejn: Presne tak.SW je neupmerne drahy.Na druhou stranu nekdo muze rict kdyz na to nemas tak ho nepouzivej ze :) Ja osobne mam widle originalni,hry taky a filmy/hudbu jen ty co za to stoji :D .
@einstejn: Máš pravdu,ale zase kdyby se zlevnil tak by na tom prodělali společnosti co ho vyrábí.A ikdyby se zlevnil tak si ho lidi znova stahovaly piratsky,protože na co si kupovat original a proč utrácet.Ale máš pravdu :-)
Firmy už dávno SW nekradou.
No pokud půjde jenom o osvětu, nemám nic proti. A co já vím, tak snad už všechny firmy pochopily, že se krást SW nemá, ale tedy díky BSA to nebylo. Neznám moc firem, co by mělo větší problémy se SW licencemi. Snaží se to mít vše v pořádku a i když to mají vše OK, tak jsou stejně vyděšení z toho, že by k nim přišla "softwarová policie". Mimo hromadu jiných věcí dělám SW audity a dnes nenarážím na žádnou firmu, která by v tomhle ohledu něco nějak zásadně porušovala.
@GOS unregistered: Souhlasím, problém je většinou v domácnostech a užívání drahého softwaru především Corel, Adobe nebo Qark...
@GOS unregistered: Tak tak. I u nas se snazime mit vse v poradku, i kdyz vzdy to nejde - treba zamestnanci si ve volnejsich chvilich spolu klabosi pres ICQ apod. :-)
BSA je NELEGALNI!
Nevim, zda je autorovi, potazmo CZC znamo, ale tzv BSA CR, placena microsoftem a Buh vi kym jeste, NEMA v CR ZADNOU pravni subjektivitu a momentalne je dokonce v likvidaci, viz kauza Digisys http://www.digisys.cz/bsa.htm. Pokud vas bsa zazaluje, prip. bude chtit nejakym spusobem soudne popotahovat, NEMATE se proti komu branit, protoze bsa pravne NEEXISTUJE!Cili mi neni jasne, jak se neco, co neexistuje muze rozrustat??Kdo znate originalni funny video http://cz.youtube.com/watch?v=kYurD60TNGc tak to je fake (podvod) a bsa za nej sklidila nekolik zalob, napr i od ***** a VSECHNY zaloby bsa PROHRALO :DTakze nejake straseni bsa mi muze byt akorat tak u pr**le!!btw pokud si KOUPITE jajekoliv dvd, jako prvni mate ukazku, ktera vas PRIMO oznacuje za zlodeje, predpokladam, ze kdyz si neco koupim, TOHLE videt nepotrebuju!Zaverem muzu rici, ze pokud zaplatim z kazdeho CISTEHO cd,dvd,blurey atd. manipulacni poplatek ose, MAM predplacene jakekoliv multimedialni obsahy nadosmrti!
@narg01:
je, ted sem nasel novou verzi tech protipiratskych upoutavek ze zacatku dvd
http://cz.youtube.com/watch?v=X6TTvfM3NWUdocela slusny :D
@narg01:
Sic je tato upoutávka anglicky, ale můžu ji vřele každému (obzvlášť fanouškům Futuramy :-)
http://www.youtube.com/watch?v=OWPfcEOr2Yg
@BERNADIC:
Mně se víc líbí tahle z IT Crowds.
http://www.youtube.com/watch?v=MTbX1aMajow&feature=related
@narg01: Nesouhlasim s tim ze by BSA byla v likvidaci a dalsi vec je, ze je to spolecnost spojena s mnohymi dalsimi, ktere pravne existujou, takze si myslim ze je to docela realna vec... dukazem existence je naprilad nova serie prednasek na skolach... (jejich plakat:)http://support.zcu.cz/images/Jak_se_vyhnout_pirátství.pdf
@gangman: prednasky si muzou klidne delat, ale pokud chces nekoho v cr SOUDNE napadat, musis mit registraci firmy v CR, taky treba ičo, dičo atd, nebo aspon nejake sidlo firmy v CR a bsa ani jedno z toho nema a presto si dovoluje podavat zaloby.btw kdyz se kouknes na stranky bsa, mas tam furu soudnich sporu, ale ani jednu zminku o tech, ktere prohraly (a to vim aspon o 5ti prohranych sporech s firmami)mimo to firma bsa uz cca 3x zmenila majitele, zakladatele i zamestnane a vzdy to bylo na zaklade prohraneho sporu a vyhnuly se tim placeni slusneho odskodneni, tak radsi vyhlasili bankrot a zalozili se znova, uz jen z tohoto je videt, ze bsa je banda peknych zmr*u a mely by ji zakazata na uzemi cele CR.osobne doufam, ze zadneho zamestnance bsa nikdy nepotkam, uz jen pro JEJICH dobro (a zdravi, to predevsim)
@narg01:
BSA nikoho soudně napadat (tj. žalovat v občanskoprávním či obchodněprávním sporu) nemusí. Může (dokonce podle trestního zákona musí) podat trestní oznámení, pokud se důvěryhodným způsobem dozví, že byl spáchán trestný čin. Trestní oznámení přijme kterýkoliv příslušník PČR, státní zastupitelství či soud. Pokud PČR dospěje k závěru, že trestný čin byl spáchán, započne stíhat pachatele a jede klasický trestní proces, do nějž se všichni poškození mohou přihlásit s požadavkem na náhradu jim vzniklé škody. Sice často trestní soud odkáže náhradu škody (či její části) do občanskoprávního řízení, ale s případným odsuzujícím rozsudkem má poškozený lepší právní postavení u občanskoprávního sporu, než kdyby rovnou hloupě žaloval. Navíc, až do této chvíle to poškozeného nestálo vůbec nic.
Takže, kde vidíte problém v BSA? Prostě se pár osob sdružilo za nějakým účelem (propagace svých práv) a ten účel prosazují. Nic víc. Je to jako sportovní klub pupkatejch kuželkářů z horní-dolní. To, že u toho píšou pohádky a natáčejí akční filmy, kupujou si reklamní prostor, aby jim je někdo vydával a vysílal, no, proč ne? To může dělat každý z nás... :-)
@jarda.jezek: --- Text příspěvku byl odstraněn pro použití vulgárních výrazů/odkazu na konkurenci ---
@Sow@_red: zapoměl jsem - cenzura. Takže znovu - nevíš o čem mluvíš - viz. kauzi bsa vs miro..ne.t(tuším, že to tu bylo zmiňováno v diskuzi) a bsa vs digy..sy.s. Kde bsa poškodilo tyto firmy a následně se bsa dalo do likvidace, aby se vyhlo odškodnění. A tohle rozhodně nedělá každý, nehledě k tomu, že bsa jen buzureje lidi..
@gangman: NO BSA uz v likvidaci neni protoze se zlikvidovala. Mirko net na ne podal zalobu a oni byli nuceni uhradit nejakou castku za poskozene jmeno. Aby ji nemuseli platit, rozpustili se. CILI BSA je ten neco jako vesnicky fotbalovy klub kamaradu. Nejsou pravnim subjektem v CR. A jestli mate pocit ze ano, podivejte se na Justice.cz a zkuste si ji dohledat.
@narg01: Jo videjko docela pěkný...hlavně ten IT expert musel patřit k nejzkušenejším v oboru, sotva ohmatal 2 klávesy, už mu bylo jasný, že je tam ilegální softxDAle jako paráda, zasmál sem se docela :) Pokud "rozrůstání" bude znamenat víc podobnejch videí, sem pro, možná to obohatí naši komediální filmovou produkci :)"Vidíš to, tady je to taky. Vidim, no je to jasný." bože...xD
@narg01:
Každý si to může najít na googlu, ale i tak zde dávám odkaz, abyste si něco o BSA přečetli: http://www.lupa.cz/clanky/bsa-tajemstvi-zbavena/
Na závěr: Nemyslím si, že porušováním etických a morálních zákonů lze ospravedlnit hledání "pirátů". Kdo je pak větší pirát? ten kdo si něco stáhne na internetu, nebo ten kdo Vám chce vzít pod záminkou spravedlnosti i to, co nemáte?
Co dodat?
Celkem nic. Více studentů, kteří na kradeném softwaru se pokouší studovat, bude mít problémy, firem které využívají kradený software není mnoho, a většinou spíše z nevedomosti a neudržování inventury. Je opravdu málo firem co si lajznou udržovat nelegalni sw. Tato bouře kterou se tu snaži vyvolat agentura BSA je výhodná akorát pro velké korporace. Doted platíme za média autorské poplatky, a přesto sou lidé stíháni za pirátství hudby atd. Příklad - za 16gb kartu si připlatíme 200kč poplatky autorské. Je jen otázkou času až budeme platit autorské poplatky i pro software.
@mugsat:
ale ty za sw autorske polatky uz platis (a davno) :Dpokud si prectes licencni podminky (eula), tak tam mas napsano, ze zakoupenim sw si NEKUPUJES kod (cili jednicky a nuly) ale pouze PRONAJIMAS k pouzivani! Kod sw jako takovy je stale majetkem vyvojare a ten s nim muze nakladat jak se mu zachce, cili ti ho muze i spetne deaktivovat (treba) :D-------------------
ale jo, vim jaks to myslel :)
@narg01: Ja vim, ale většina z toho de do kapes registrovaným umělcům a vlastníkům práv k nahrávkám a já nevim čemu všemu. Ale nevidim do toho. Vem si tu nespravedlnost ze clovek kterej si treba poctive vse kupuje platí i to co vlastně neudělal....
@mugsat: Mám dojem, že autorské poplatky se týkají jiné společnosti a sice Ochraného svazu autorského (OSA), BSA s tím prakticky nemá nic společnýho a z dá se říct, že jejich záměr je obecně dobrej, narozdíl od OSA, která je jen parazitem podporovaným státem.
@mugsat: Autorské poplatky jdou do kapes umělců a vlastníků autorských práv - ale JEN U JEJICH VLASTNÍCH DĚL. Já jsem jako držitel autorských práv za tebou např. koupené DVD nedostal ani korunu!To je podstatný omyl v takovýchto diskusích, i kamaráda jsem z tohoto omylu musel vyvés, protože měl úplně stejně zkreslený názor. Rozhodně ale žádný autor (hudebník, spisovatel nebo herec) nedostane z autorských poplatků za CD, harddisky, kopírky ap. NIC. To dostane stát...
@Swbear: Bohužel je to tak. Skuteční vlastníci těchto práv nedostanou ani korunu. Což je podle mě vůči nim zlodějna, protože proč bych to potom měl platit? To nestačí, že platím daně?
Už mě štvou
bojim se jednoho dne budou mít opravdu moc a pak to začne bejt zajímaví
BSA: „Je nás víc, s nelegálním softwarem zatočíme“
BSA: „Je nás víc, s nelegálním softwarem zatočíme“ no zatím to vypadá, že je to přesně obráceně, že s BSA zatočilo několik firem. :D
@GOS unregistered:
jj " Je nas vic, s nelegalni bsa zatocime!"
a pekne po bolsevicku, rozvesime je po stromech jak lampiony :D
@narg01: Pokud budou vyset milerád bych to viděl ty lampiony :D nás bude vždy víc nevím co pořád chtějí řešit, ale pravda mi zas máme o čem diskutovat :)
@Lenochod: tak to určitě.. zrušit je, dost na to, že platíme nesmyslné poplatky OSAe.. to je další taková organizace.. a prý BSA není vubec legální..
Pirátství a "Pirátství"
Ono je třeba rozlišovat pirátský software u firem a u nějakých studentů co si stáhnou soft doma do svého PC. Pokud mám soft za účelem výdělku, což je u firem v naprosté většině, tak tam samozřejmě souhlasím s tím, že má být soft legální. Už jsem to jednou tady psal u podobné diskuze, že pokud by opravdu BSA a všichni výrobci softwaru opravdu dosáhli toho že nebude možno jejich soft pirátsky stáhnout, tak by tyhle firmy hodně rychle skončily a neměly by komu prodávat. Proč? No jednoduše proto, že žádný student si nekoupí např. 3dsMax za 160 tisíc korun aby si zkusil jestli ho baví a učil se v něm. To je naivní blbost:-) Pokud si ho nikdo nenapirátí, tak se ho nikdo nenaučí a když se ho nikdo nenaučí, tak firma si nekoupí produkt pro který nesežene lidi co s ním budou pracovat. A firmy jako Autodesk a Adobe to dobře ví.. Jak jinak si vysvětlit i jednoduchost jakou spustíte pirátské programy za destítky tisíc? Hudební CD má kolikrát víc ochran jak takový program. Takže jednoznačně odsuzuji pokud někdo používá soft za účelem zisku, ale dělat kriminálníky z "puberťáků" co si stáhnou programy na torrentech je blbost. Protože z těchhle "puberťáků" pak vyrostou odborníci co si pak program koupí nebo budou pracovat ve firmě která program bude mít legální. Je to logické..
@marty245: Částečně s tebou souhlasím, ale zrovna produkty Autodesku jsou špatný příklad. Pokud jseš student a potřebuješ třeba Autocad a nechceš ho mít nelegálně není nic jednodušího než se zaregistrovat do autodesk programu pro studenty ( registrace pouze na webu a asi tak obsáhlá jako tady na CZC, aby si mohl nakupovat ) + poslat jim kopii potvrzení o studiu, pak dostaneš přístup na webový stránky Autodesku pro studenty, kde máš veškerou technickou podporu jako každý kdo si Autocad koupí a navíc si tam můžeš stáhnout studentskou verzi jakéhokoliv programu autodesku který si zaregistruješ. Po registraci ti pošlou licenci která platí na rok, když jim další rok pošleš znova potvrzení o studiu tak ti pošlou další licenci na další rok. Ovšem chápu, že stáhnout to z rapidu a cracknout je pohodlnější.