Všechny komentáře k článku:HP obohacuje sérii iPAQ o dva nové modely
64 tisíc barev
Škoda že tenhle model umí zobrazit jen 64 tisíc barev, lidské oko přeci jen umí zachytit barev daleko víc.
a v dnesni dobe uz mobily atd dokazi mnohem vic 256tisic anebo uz i milion
@zavos: Zhruba před 3 lety jsem viděl mobil značky panasonic s 16-ti miliony barev. 65 tisíc není opravdu moc, i když kousky jsou to velice podařené po designové stránce.
To je bohužel dané Windows Mobile, víc prozatím neumějí :(
@mugsat: tak tak, uvidí se, jestli WM 7 přinesou nějakou zménu v téhle oblasti... jinak kdo touží po barevném displeji, tak je pro něj symbian vhodnější volbou, ty od NOKIE mají většinou 16 milionů barev...
@Lukaash.tucnak: No jo, jenže ne všechny aplikace jdou na symbian...bohužel. Sám používám jednu, která běží jen po winama :( Jinak bych šel asi taky do founu se symbianem
@Lukaash.tucnak: Lenze Nokia zase zaostava v ovladani, dotykovy telefon maju zatial len jeden, navyse to nie je ziadny z N-Series ani E-Series
Jen? Jen tak pro zajimavost zkuste pojmenovat nebo vubec identfikovat 65 tisic barev :D ... lidske oko jich muze vnimat vic (i kdyz o tom poochybuju, moanz jak koho oko) ale neznam nikoho, kdo by 65 tisic barev rozpoznal.
@Monishka: Úžasný, tak jestli to bereš podle toho, že když nedokážeš barvy pojmenovat, či rozpoznat osobně, tak to oko neregistruje, vidíme asi jen 256 barev že?
@katskin: Ctete znovu. Spatne jste pochopil prispevek. Ja rikam, ze rozdil mei 256 a 65 tisici barvami poznate, ale mezi 65 tisici a vice. Schvalne si zkuste ulozit 65 tisic bavrev, to je 16bitu na pixel, a treba 24bitove barvy. Samozrejme bez komprese (jinak asi uvidite rozdily na modrych tonech, protoze predevsim v tech se provadi komprese)
@Monishka: veř, že to člověk pozná... už jenom když si uděláš tu škálu barev, od jedný k druhý, poznáš rozdíl mezi jednotlivými barvami, přechody mezi nimi... čim plynulejší ten přechod je, tim reálněji vypadá i výsledný obraz... a o tom je počet barev...
@Lukaash.tucnak: Kdyz porovnate dve skaly tak jasne ze vidite rozdil, to je evidentni, jelikoz ty skaly vypadaji jinak a maji jine zastoupeni barev. Ale na mobilu teto veliksti a troufnu si rict ze ani na beznem monitru to nepoznete. Mozna reknete, ze ten ci onen display vypada lepe, ale klik ktery ma barev nereknete. Uz proto, ze na kvalite obrazu se podili vice faktoru.
@Monishka: ano, pokud někdo před tebe dá mobilní displej, jen tak, a na něm obrázek, tak asi většina lidí nedokáže říct, jestli to vykresluje 65 536 barev nebo těch 16 miliónů. Ale pokud máš porovnání, tak to poznáš.
@Lukaash.tucnak: To je otazka, mozna. Mozna ne, to velmi zalezi na kvalite tech dvou displayu a take na tom co je na srovnavacim obrazku, kdyby byl prevazne treba zeleny, tak to poznate, potoze zelenou lidske oko vnima dobre, nrozdil treba od modre. Muze byt klidne dispaly s mensi barevnou hloubkou ale mnhonasobne lepsim kontrastem a ostrosti, ze vypada lepe nez display s vetsi barevno hloubkou.
@Monishka: jak uz bylo psano, na (ne-jpeg) fotce, kde bude barevny prechod (treba obloha) se rozdil mezi 16 a 24bitovou barevnou hloubkou da pozorovat. Ale na druhou stranu, na 2,5" displayi to zas takova tragedie neni
No, přecijen záleží hlavně na velikosti / kvalitě a hlavně rozlišení displeje. Pokud je displej s 65K barvami dostatečně ostrý a čistý a to ve vysokém rozlišení .. určitě raději zvolím ten, než řadový displej co s epředhání s ostatními v množství barev stejně jako u fotoaparátů v množství pixelů. ..
64 tisic (nebo presneji asi 65536) barev je si myslim az az na mobilni displej. Kdyby se tu resil monitor, tak nereknu, ale resit tohle u mobilniho displeje je nesmysl.
@Lukaash.tucnak: Rekla byc, ze to bylo mysleno tak, ze v podstate vetsibarevna hloubka neni az takova prednost jak to byva prezentovano. Jinymi slovy na ni od urcite urovne nezalezi. Sposta vyrobcu prezentuje bezne veci jako nejake nadstandardy, abych meli pocti, ze priplacime za neco exklusivniho.
@Monishka: no nic, co by mělo při koupi rozhodnout to není... ale zas na druhou stranu nemůžeš tvrdit, že to nepoznáš... barevná hloubka je určitě poznat, vidět to bude například na srovnání Touch HD vs. Apple iPhone 3G, tedy 65 536 vs. 16 mil. barev...
@Lukaash.tucnak: Nepoznas, protoze iPhone ma obecne lepsi display. Ale predevsim neni vubec relevantni porovnavat dva ruyzne displaye, lepsi by bylo srovnat dva stejne s ruznou barevnou hlobkou.
@MMX:
třeba na základě tohoto článku s videem
http://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=300nebohttp://www.mobilmania.cz/Titulni-strana/HTC-Touch-HD-monstrum-otraslo-redakci-video/sc-21-sr-1-a-1120554/default.aspx
@Lukaash.tucnak: To neni o duveryhodnosti serveru, ale o tom, ze muzete neco spolehlive tvrdit az z vlastni zkusenosti. A take, ze pokud chcete srovnavat na zaklade videonahravky musite brat v uvahu, ze vysledek nemusi prozradit nic (napriklad kvuli ruznym frekvencim zarizeni, nebo zkeresleni barev pri komprimaci videa)
@Monishka: já také nic nesrovnávám, protože Touch HD jsem v ruce ještě neměl... jen říkám, že to bude viditelné na srovnání těchto dvou přístrojů... nechci předem opěvovat HTC jenom proto, že to není Apple, je samozřejmě možné, že HTC předčí Apple, nebo za ním bude zaostávat... bez osobní zkušenosti si to netroufám odhadnout, navíc verze HTC na videu ještě nebyla tuším definitivní prodejní...
@MMX: Trefne, ano, to mi nedoslo, nastesti jsem s tim nevyrukovala ja, ale obecne ani tak nelze srovnavat dva ruzne displaye vzhledem k jejich barvene hloubce.
@Monishka: jak nelze srovnávat dva displeje? ano, dají, dá se říci, že jeden displej je lepší, než ten druhý...
@Lukaash.tucnak: To jiste, ale neda se rici na zaklade srovnani tech displayu, zda ma barvna hloubka vliv, na hosrism diplayi bude pripadne i 16mil barev vyapdat hure naz 65tis.
@Monishka: no tak to ano... kupříkladu nová vlajková loď nokie má sice krásné parametry displeje, ale i kdyby měla miliardu barev, tak to nezachrání příliš viditelný rastr... takže máš pravdu...