Všechny komentáře k článku:Indilinx a Mosaid odhalují plány pro novou generaci SSD

Otázka

Otázkou je, jak budou zvládat zápis. Především malých souborů - v nich jsou stávající SSD neskutečně pomalé :-(

Možnosti
1 reakce
poslední 4. 11. 2008 17:52

To souvisí s tím, že je SSD technologie ještě docela mladá. Je to spíše softwarový než hardwarový problém. Potenciál SSD disků se zřejmě před lety trochu podcenil, a tak nemají často ani potřebnou cache jak je zvykem u HDD. Kolikrát mají jen buffer o velikosti pár kB. Také často chybí v řadičích disků pokročilá fronta pro řazení jednotlivých "příkazů". Navíc by se u SSD disků mohlo využít a plánovat paralelní ukládání dat. Až se využije celý potenciál SSD technologie, tak se budou muset dost podstatně revidovat SATA specifikace. Především to bude platit pro disky třetí generace.Do té doby můžeme ale hodnotit SSD disky právě podle rychlosti zápisu malých bloků. Alespoň máme něco, podle čeho lze hodnotit disky z pohledu spotřebitele :-). Výrobci se ale těmito údaji nebudou moc chlubit, protože zajímavější je uvést, že disk vydrží 400 let a zvládne miliardu přepisů než že ukládá malé bloky dat rychlostí 20-100 kB/s :-).