Všechny komentáře k článku:Logitech G35 - skvělý zvuk na hry i hudbu

Prostorová sluchátka = pouťový trik

Vícereproduktorová sluchátka jsou jen obyčejným laciným (tedy spíš drahým) trikem na zákazníky.
Když to vezmete čistě z principu jak fungují lidské uši, tak prostorové slyšení vzniká z porovnání časové odchylky zachycení zvuku v levém a pravém uchu. Je úplně jedno z jakého směru zvuk přijde, protože boltec zvuk nasměruje do poměrně úzkého otvoru ucha, kde rozezvučí bubínek.Jak se dělá prostorový zvuk ve sluchátkách? Zvuková karta vypočte jakou prodlevu musí mít konkrétní kanál (L/P) a pošle takto zpožděný zvuk dál. Sluchátka to mohou ovlivnit jedinou věcí a to kvalitou měničů (reproduktory). Obyčejná sluchátka za pár stovek většinou i slušně prostorový kanál přehrají špatně a výsledný zvuk je slitý dohromady. Kvalitní sluchátka mají naopak výbornou prostorovou lokalizaci, protože každý zvuk zahrají přesně a detailně.Proto záleží na kvalitní zvukové kartě a sluchátkách.

Možnosti
13 reakcí
poslední 29. 5. 2009 11:58

To máš celkem hodně zjednodušený pohled, navíc si myslím, že i dost chybný. Lidi vnímají frekvence kmitání vzduchu. Každý zvuk, ať už je vnímaný jakkoliv, má určitou frekvenci ( určující tón - slyšitelných tónů je strašně hodně, z matematického pohledu nekonečně mnoho, prostě interval mezi dvěma frekvencemi ) a aplitudu ( ta určuje jeho hlasitost ). Lokalizace v digitálním prostoru je jen trik na tvoje uši - program ti prostřednictvím zvukové karty a sluchátek prostě pustí do uší takovou frekvenci o takové amplitudě, jakou bys dostal v reálném světě.Takže v určitém směru máš pravdu - za zpracování může hlavně software, ale jsou to právě sluchátka, která mají konečné slovo o tom, jakou frekvenci uslyšíš. Sluchátka signál interpretují - jak to dělají, to je na jejich výrobci, a v tom se taky dost značně mezi sebou liší jednotlivé modely prostorových sluchátek.Být to jen nějaké zpoždění, jak říkáš, je fuk, jaká sluchátka bys použil, kvalitní prostorový dojem by ti vznikl i se sluchátky za 2 kila. Krom toho bys do uší dostal podivně smíchané zvuky; třeba dva výbuchy. Jeden v dálce, druhý hned u tebe, zpožděné od sebe jednu sekundu. Ten vzdálený bys slyšel až za sekundu od exploze, ten u tebe hned - co bys dostal ve sluchátkách? Dva výbuchy stejné hlasitosti najednou.Jak by ti tohle pomohlo určit, že jeden z výbuchů byl daleko od tebe?

 

@dohnalek.pavel: V čem se pletu? V tom, že ti stačí kvalitní stereo sluchátka pro prostorový zvuk? Nesmíš věřit promo řečem a začít používat hlavu.

 

@aradan: Pro zaslepence posílám odkaz na českou recenzi těchto sluchátek http://pctuning.tyden.cz/logitech-g35-surround-v-hernim-podani/strana-5
V podstatě se schodují s mím názorem a označení surround označují za vtip.Je to kvalitní headset, ale zázraky nečekejte.

 

@aradan: Prosím o vysvětlení, jak lidské ucho rozezná "na principu časové prodlevy" že zvuk přichází zepředu, zezadu, seshora nebo zdola.
Vzdálenost od obou uší je vždy stejná... Pokud mi tohle vysvětlíš, máš u mě panáka :)

 

@CCMONTY: Právě že nerozeznáš, nikdy se ti nestalo, že si se otočil, protože sis nebyl jistý odkať jde ten zvuk? A právě natočením hlavy se ujistíš. Jinak než časovou prodlevou + vizuální kontrolou zvuk v prostoru nevnímáš. O stěny sluchovodu se ti stejně ty vlny tak odrážejí, že představa například několika reproduktorů ve sluchátkách je směšná (to není případ těchto sluchátek, ty mají v sobě zabudovanou zvukovou kartu, která právě toto spoždění generuje).

 

@aradan: Pokud se otočíš dozadu, máš pravdu, je to proto, že nejsi jistý, odkud ten zvuk jde. Ale je to proto, že si myslíš, že přišel zezadu nebo z boku ( podle toho, kam se otočíš )... Když se ti ten zvuk bude zdát, že přijde zepředu, neotočíš se kvůli němu. A to, že to nemá nic společného se zpožděním, jsem ti popsal o příspěvek níž.

 

@dohnalek.pavel: Pánové chcete mi tvrdit, že se zavázanýma očima nepoznám, jestli na mě troubí auto zepředu nebo zezadu? Funny :) nějak se do toho zamotáváte :))

 

@CCMONTY: Poznáš, protože budeš vnímat i nízké frekvence a navíc díky odrazům zvuku od okolního prostředí vyhodnotíš, že je před tebou.
Když bys to samé zkusil se sluchátky a zdroj virtuálního zvuku byl přímo absolutně před tebou, tak to nepoznáš.

 

@aradan: Pořád mám jen 2 uši, 2 bubínky, 2 sady kladívka kovadlinky a třmínku, které nedovedou zohlednit, odkud zvuk přichází. Můžeš třeba pískat píšťalkou, abys elimininoval ty tvoje nízké frekcence. PAle především chci vědět, kde hraje roli ta časová prodleva, o které tady neustále kvákáte.No radši jinak - abychom se dlouho netrápili: princip časové prodlevy, který jste popsali, není principem 3D vnímání zvuku u člověka. Je to hezká představa, ale bohužel zcela mylná - to je vše :)

 

@CCMONTY: Poměr hlasitostí zvuku z obou uší a časový rozdíl mezi nimi. Uši člověka zejména na nižších kmitočtech nejsou směrové a tak vyhodnocujeme směr zvuků pomocí časového rozdílu. Pokud například člověk se vzdáleností uší 20 cm rozliší úhel přicházejícího zvuku 30 stupňů, musí vyhodnotit časový rozdíl 0,3 ms. U nízkých a středních kmitočtů zjišťujeme fázový rozdíl tónu přímo z časového průběhu zvuku, tedy ne přes jeho spektrum. Na vysokých kmitočtech toho však nejsme schopni. Najdes to na wiki...

 

@aradan: Ne, to, co jsem popsal, prakticky říká, že stereo sluchátka stačí. Sám jsem to nejednou zažil, například při sledování Star Treku - moje repráky od hi-fi, ke které mám připojený počítač, zahrály výbuch. Já se hned po něm šel mrknout k otci, na jaký válečný film zase kouká... On neměl ani puštěnou televizi, prohlížel si stránky na internetu.Podstatné je to, že doopravdy i stereo dokáže vyvolat zajímavý prostorový zvuk. To, v čem se sluchátka a reproduktory jedny od druhých liší, je schopnost ti ten zvuk podat ještě věrněji.Krom toho, nesmyslná je tvoje teorie o zpožďování času. Vůbec nebereš v úvahu, že zvuk z dálky nebude slyšet tak hlasitě, jako zvuk, který vznikne přímo u tebe... Nebo nám tu chceš namluvit, že tím, že pustíš nějaký zvuk o něco později, než bys ho normálně pustil, bude ten zvuk automaticky slabší, ne tolik hlasitý?Ale pokud jde o to, nevím, jak moc smysluplná je ta diskuze. Ty si myslíš, že jsem zblbnutý promem ( přestože mluvím z celkem důkladného studia fyziky ), a krom toho, toto není už debata o G35 nebo jejich konkurentech, to už je o principu vyvolávání iluze prostoru. Tady asi není správné místo, kde to řešit tak, aby to vůbec mělo přínos pro ostatní.

 

@dohnalek.pavel: Koukám, že opět u některých řádí mánie rozdávání mínusů, aniž by příspěvek vůbec četli. Takže klasicky - mohli by, prosím, ti, kdo nesouhlasí a dávají mínus, vyjádřit taky svůj názor? Zatím to udělal pouze aradan, za což mu díky. Teď je otázka, jestli je jediný, kdo je schopný se za své rozhodnutí i postavit.:-) ( Njn, já vím, moje hecy málokdy fungovaly. :-P )

 

@dohnalek.pavel: Z mínusů si nic nedělej, většinou je sem dávají děti, které si to ani nepřečtou a nezamyslí se.
Tohle vlákno sem rozjel (s trochu strhujícím názvem) proto, aby se ostatní zamysleli jak prostorový zvuk ve sluchátcích funguje a neskákali kde komu na špek.