Všechny komentáře k článku:Odzvoní hudebním CD nosičům?

No, už bylo na čase

Vždyť CD je tu s námi už 26 let.Tohle určitě není jen nějaký technologický výkřik,tohle má budoucnost.Odolnost hudebních CD je opravdu mizivá.
Vzhledem k přijetí média předními hudebními firmami a významnými maloobchodníky Best Buy a Wal-Mart se podle agentury Reuters zdá, že slotMusic bude nejpodporovanějším novým hudebním formátem od příchodu kompaktního disku v roce 1982. SanDisk chce využít skutečnosti, že řada nových mobilních telefonů již umožňuje přehrávaní hudby a vložení paměťových karet.No,i když kvalita hudby přehrávaná z mobilu asi nebude nejlepší.

 

@reunion: ahoj,přidám ještě jeden zajímavý odkaz http://www.novinky.cz/clanek/150184-cd-nosice-budou-brzy-minulosti-nahradi-je-nove-medium-slotmusic.html Jsem jedině pro,cd už jdou na dnešní dobu veliká, diskmenům tak nějak odzvonilo, lehce se zanesou prachem a hlavně poškrábou. Jen mě děsí formát mp3,chtěl bych spíše klasický formát audia jak ona cd nebo aspoň mp3 v 320kbps.

 

@josifek1: To máš pravdu, představ si, že si něco koupíš a ono to bude v mp3 s datovým tokem míň jak 120kbps, to by potom měla bejt možnost to nějak snadno vyreklamovat, že neodpovídá požadavkům...

 

@cacanovotny: když si vemeš, že hudební CD má cca 12-14 skladeb, v mp3 s datovým tokem 128kbps je to cca 50MB, tak by při kapacitě paměťovky slotMusic 1GB nemělo cenu dávat skladby s tak nízkým datovým tokem..

 

@josifek1: Samozrejme ze je to dobry napad. CD je dnes uz velike a neprakticke, jako byly pri prechodu prave na CD v 90 letech minuleho stoleti vinylová LPcka. Co se tyce typu karty a formatu dat na ni nahrane muziky, je jiste nejlepsi, dnes nejpouzivanejsi microSD se skladbami v mp3 ve vyssim datovem toku (mista na cele album je na 1GB karte dost). Urcite nema smysl vymyslet nejake nove medium nebo novy format.

 

@reunion: Můžu s tebou souhlasit...ale jak se znám, tak tyhle kartičky budu asi hodně strácet ( je to přeci mrňous, že :D ) ale nápad je to geniální, zajímalo by mne jak to bude řešeno, něco na způsobu ROM? mno nechám se překvapit

 

@Carlosos: a to jsem si chtěl jednou založit firmu na CD popisovače, teď už mi bude k ničemu :(

 

@J4cKy: už aby to bylo, snížime naklady na elektrickou eneggiji a budem tak ekologičtejší. A mnoho dalších vyhod to ma proste skvělé.

 

@J4cKy: :D teť jsi mě pobavil, ale ze slušnosti tě lituju, že se ti tvé příní nevyplní... ale k věci je to velice dobrý nápad a už aby jse to rozjelo a mysím že tento výrobek a nápad bude mít úspěch

 

@reunion: Taky souhlasím se tvým nátorem...CD sou zbytečně velká, nepraktická,lehce zničitelná,s malou kapacitou a dneska už se ani nevyplácí je kupovat...byla to jenom otázka času kdy se objeví něco nového,menšího, mobilnějšího a využitelnějšího pro dnešní moderní svět.

 

@keldon: Spíš bych řekl že budeoucnost bude v online nakupování hudby, prostě bez medií a pak přijdou s tímhle.... :/

 

Proc jen MP3?

Jako by nebylo spousta mnohem lepsich formatu... Bohuzel z MP3 se stalo neco jako "standard" (stejne jako pro psany text si lidi predstavi word atd...).
Pokud se novy format bude chtit prosadit i mezi lidi co maji trosku sluch (a neposlouchaji hudbu na peckach za par korun z mobilu) tak by firmy meli sahnout minimalne po OGG (aneb proc platit licence a patenty za MP3??) kdyz uz ne po nejakem bezztratovem formatu...

 

@lookash: Na tuto otázku lze prozatím odpovědět jednoduše... Většina levných přehravačů, a některé ze střední cenové kategorie .ogg a podobné neumí přehrát. Stejně tak mobilní telefony.. Je nutné do nich opět nacpat nějaký software pro přehrání, což pro laika situaci velmi komplikuje... Ten prostě chce koupit zařízení, nacpat do něj pokud možno co nejvíc hudby a potom uz jen chodit po městě se špuntama v uších...

 

@lookash: spis nechapu proc vubec nejaky komprimovany fotmat....asi zustanu jeste hodne dlouhou dobu u vinylu a klasických CD popripade SACD protoze koupit si komercni muziku v mp3 zalevno neni ani u nas zadnz problem a kvalitní nahravky nikdo v mp3 poslouchat nebude (rozhodne ne doma na kvalitním sestave) samosebou na cestach do pecek to preci jenom staci po ulici jezdi auta a kvalita jde domu ale stejne tomuhle nedavam sanci

 

@lookash: A proc tam to cdcko nekopnou cely bez ztraty kvality? MP3 at si strcej za klobouk, kamarad ma Hi-Fi soustavu za 150k a uz vidim, jak si v tom bude postet mp3ky. A i ja na bednickach za 3000 a zvukovce za 700 poznam rozdil

 

@Sweeteck: Ten rozdíl je poznat i na integrovaný zvukovce a jen trochu lepších sluchátkách, prostě nechápu příčinu tak masového používání mp3, když je kolem tolik lepších a i levnějších formátů a tohle by mohl být impuls právě pro tuto změnu.

 

@cacanovotny: Duvod, proc se masove posloucha zastarala nekvalitni mp3 je dost podobny duvodu, proc na 90% PC bezi nekvalitni zavirovatelny operacni system. Zkratka se to chytlo a masove rozsirilo. Taky bych byl rad za ogg, kdyz uz ne za flac. Ale mp3 na 256kbit/s kodovana novejsim lamem na vysokou kvalitu neni zas tak strasny poslouchani, audiofilove prominou :)

 

@lookash: No samozrejme by byl idealni bezztratovy FLAC, ale ktere zarizeni jej umi dekodovat? Ona mp3 na 320kbps neni k zahozeni. A jestli maji nahradit opravdu CD, budou opravdu muset vydavat take nejaky bezztratovy format, jiank bude spoustu uzivatelu nespokojena.Vyvoj ovsem takovychto a podobnych technologii je velmi podobny - od prvnich krucku se dostavame k tomu nejlepsimu v oboru a pak to zase zprznime. Napr. takove fotoaparaty, kdy jsme se dostali od starych komorovych fotooparatu, pres fotoaparaty s malym filmeckem az k digitalni fotografii, ktera je stale daleko za predeslymi zpusoby foceni.Ona se ani analogova televize(pri dobrem signalu) neda srovnat s dvb-t (dvb-s je na tom trochu lepe).

 

@Skic: Souhlasím, že kupovat si originální hudbu v komprimovaném formátu by většinu lidí neuspokojila a plně to chápu.
Myslím si, že jednoduchým řešením by bylo přidat na kartu s FLAC soubory malou aplikaci (funkční pod každým OS), která by jedním kliknutím FLACy na kartě enkódovala do mp3 a uložila např. na pevný disk uživatele. Tak by si na své přišla jak technicky méně zdatná veřejnost, tak i její hudebně vzdělaná část.

 

@lookash: Hmm MP3 bych taky nevolil. To spíš MP2 kterou používaj rádia jelikož to neořeře tolik co i nejlepší MP3 ASpoň by muzika nezněla tak ploše jako nějaký MP3 128Kb/s

 

Bublinky Bublinky

Tak nějak mi připadá, že akorát vzali normální SDčka, která používám kdoví jak dlouho, pojmenovali to MUSIC a hurá maji na světě revoluci.Tak jako tak si můžu poslouchat hudbu jak chci v čem chci a nebudu kvuli tomu kupovat music disc.To bychom mohli za chvili čekat music flash music HDD a pod.

 

@mgiel: Vzdyt ono to je normalni Micro SD... Tady nejde o technologickou reoluci, ale spis o upnle jiny zpusob prodeje hudby... A je dobre ze jo to SD, jelikoz jsou nejrozsirenejsi...

 

@jakubklouda: no jo ale proč chodit do kramu pro mptrojky , kdyz na netu toho je miliarda.

 

@mgiel: Je to uplne to same, akorat ma prepsany nazev :)

 

@Brave: Marketing: Není důležité jak to je, ale co si o tom lidi myslí... I obyčejná sůl se dá prodat na 1000 způsobů, od sypání silnic přes myčky, bazény až po super ekologickou obohacenou iridiem paladiem a platinou na solení chleba s máslem :-) A pro paměťové čipy platí to samé. Těžké je prosadit nějaký formát. Už se těším na instalační SD karty. ...a počítače budou bez mechanik :-)

 

@vipera.cz: Nojo tady je to trochu paradox. Všechno je digitální formou(viz iTunes) atd, optická media nikdo nechce, je tu minimalizace a na druhou stranu je tu zbrusu nový blu-ray formát. Prostě na bezmechanikové počítače si počkáme(ale jako s disketami, nakonec to přijde) ;)

 

Brr

Nechápu kde je ta novinka, mptrojky s kartami a pamětí flash už známe léta...

 

@sonny21: Ze by v tom, ze maji nahradit komercne prodavana CD??? To ze jsou mezi nami uz peknou dobu vime vsichni, ale tohle je celkem prelom v hudebnim prumyslu a to tady diky povolenemu kopirovani...

 

1 GB

To snad není pravda, snažit se zaujmout touhle ohromnou kapacitou :D

 

@sonny21: Jde o prodej hudby... na CD kupoujes jen jedno album, pripadne nejaky vyber, a tady se to bude prodavat na microSD kartach, to znamena zadny zbytecny obaly a krabicky na CD, jen strcis do krabuicky na karty a je to ne?:) neni to pohodlny? samozrejme ty coi hudbu sosaj a nekupujou v tom nemuzou videt vyhodu:) ale me to prijde jako zajimava vec:)

 

@Jirka.Mayrich: Nevím zdali to je moudrý počin... Nevím jak to bude se standartama, ale nyní mi přijde, že kopírování musiky pirátům ještě zesnadní... Nechci se nikoho dotknout... ale je to rychlejší skopírovat data z karty než vypalovat cd... Nevím jak to bude s ochranama,... ale jakmile se ochrany prolomí, počkejte ty ceny co s nima udělaj autorsky poplatky :-)

 

@mugsat: No ale dnes se stejne uz CD nijak moc nekopiruji, vsichni a hlavne mladi si stahuji hudbu z internetu.

 

@mugsat: Nevím, že by bylo extra těžký zkopírovat CD, spíš je občas problém s přehrávačema, že jsou vybíravý na značku médií, revizi, případně i na rychlost jakou je CD vypáleno. Mimochodem k velikosti karty, nevím jestli je to až taková výhoda, bude se to hodně lehce ztrácet. Ohledně ochrany nenapadá mě, jaká by mohla být použita, DRM tam bude těžko, protože např. radio asi k internetu přístup mít nebude, ale obecněpokud jde z karty číst nebude problém to přečtený i zkopírovat.

 

@sonny21: lol to neni jen na data to mas misto cd a na todle se toho vleze treba 10 cd v mp3 formatu a cena je za 1gb kolem 90 az 100 kc a velikostne se to do cd vleze tak 30krat oni jen zpusobi ze se budou pouzivat vice flash pameti misto cd nesnazi se zaujmout kdyz sou sd karty s 32gb

 

@sonny21: Není to 1GB ale 1 Gigabit, což je trochu rozdíl.

 

@sonny21: Klasické CD má nějakých 700MB, a i tak jej prakticky žádné hudební album samo o sobě nedokáže zaplnit, dokonce ani z půlky ne. Víc jak 1GB by bylo plýtvání penězi a zbytečné zdražení tohohle produktu. Přemýšlejte, než plácnete nějakou hloupost.

 

@gulde: Mno, když hodně zvedneš kvalitu, není žádný problém ten giga zaplácat i v mp3 a já nepředpokládám, že originální "hudební disky" budou co se týče kvality šetřit ;-)

 

MIXáž??

jak to budou mixovat? jakože na 1 slotMusic mi nakopirujou 1 interpreta a konec? to budu nosit po kapsach desitky malej microSD karticek?:-D ale na jednu stranu je to vyhoda, Discmany stejne skoro nikdo nepouziva a ten kdo ma prehravac na pametovy karty, tak ma vystarano:))

 

@Jirka.Mayrich: Tak mi to přijde podivný způsob distribuce. Když je to v mp3, tak proč ne z internetu? Jasně tohle se dá dát do supermarktetu. Ale přeci jenom kupovat si kartu, jenom abych jich více zkopíroval na kartu s větší kapacitou? Podivné.

 

Budoucnost

Myslím si, že tohle skvěle nahrazuje CD hlavně ohledně kapacity i rychlosti, teda jak který. Určitě časem bude ještě věší kapacita. Jen tak dál :)

 

@rehhi: je to pekna vec, podle to bude neprakticke ohledne rozmeru je to asi jedine -.

 

Hloupy napad

Tak zrovna tento napad nepovazuji za nejlepsi a podporujici legalni sireni hudby.
Mam pro to nekolik duvodu:
1) Velikost. Micro SD je uz fakt trochu male. Hromada lidi s tim nebude schopna manipulovat. Je sice fakt, ze CD jsou velka, ale na druhou stranu se aspon hure ztraceji (psal o tom i autor clanku). Navic uz vidim, jak na tom micro SD bude namsano, co je tam nahrane. To aby si clovek bral lupu. Neco mezi temi dvema extremy by se hodilo. 8cm CD je rozumna velikost. Jen je treba vymyslet, jak tam dostat dost minut.
2) Trvanlivost nahravky. Je fakt, ze CD jsou nachylna k mechanickemu poskozeni, ale SD zase neni odolna na elektromagneticke pole. Navic take pouzivanim starne a polovodice se nici. Lepsi by zrejme bylo vymyslet odolnejsi materialy na vyrobu CD
3) Kapacita. Je super, ze na SD se vejde hodne, ale bude to nekdo ochoten zaplatit? Pokud skutecne chteji ukladat v nejakem formatu typu MP3, pak se na 1GB kartu vejde zhruba 10ti nasobek co na CD. Dneska stoji CD priblizne 300-500 (ale u novinek i vice). Bude nekdo opravdu ochoten vysolit na drevo 3000 az 5000 za jedno medium s muzikou, ktere mozna brzo ztrati, protoze je to mrnave?
OPRAVDU si nekdo mysli, ze toto je smer, kterym by se hudebni prumysl mel vydat?

 

@jaromir.kysilka: Nemohu moc souhlasit s Vasimi nazory.
1) Manipulace pro starsi lidi a mene zrucne ci postizene muze byt opravdu horsi, ale o ztraceni se nebojim, protoze urcite bude mit takova karta dobrou krabicku, na kterou pujdou napsat i vse dulezite udaje ;)
2) Trvanlivost nahravky, to bude uzasne a o elektromagneticke pole bych se nebal, nikdo nerikal, co tam bude za pamet, podle vseho by to mela byt pamet typu ROM, aby to melo smysl.
3) No rozhodne hudebni spolecnosti nebudou vydavat sve nahravky v kvalite 128bps, jak je zvykem domacich grabberu. Bude to minimalne v kvalite 320bps, kdo vi jakou jeste budou pouzivat vzorkovaci frekvenci at. no a nakonec nikdo nerikal, ze to budou muset zaplnit.A v neposledni rade legalni sireni hudby - jde o to, jaka prava k temto digitalnim nahravkam daji - stejne jako je stale beznejsi vydavani hudby zdarma, tak je beznejsi stahovani hudby na internetu za minimalni poplatky. Nizsi cena (to se jeste uvidi) samozrejme prijme spoustu zakazniku aby mene kradlo a vice kupovalo.

 

@Skic: Zásadně nesouhlasím s bodem 3) Ať je to s jakýmkoliv datovým tokem, MP3 je ztrátové! Když už chtěj náhradu bezeztrátových CD disků, tak ať k tomu použijí bezeztrátovou kompresi! A že jich není málo... Jenže to by pak neměly připravené ty "milióny podporovaných zařízení"...

 

@mervart: Mohli by tam dát bezstrátový AIFF nebo Apple Lossless a navíc u toho i třeba jen 128kbps mp3. Každý by si vybral ;)

 

@FrankieCZE: To se mi zda jako vyborny napad, skombinovat na jednu kartu mp3, ktere prekouse jakekoliv zarizeni a zaroven bezeztratovy format, takovy AIFF nebo FLAC jsou celkem dobre standarty. Na kartu by se urcite oboji veslo. Davam palec nahoru.

 

@FrankieCZE: To by šlo, každý by si mohl vybrat z formátů a kvality podle toho co mu víc vyhovuje. Takový nápad by byl určitě žádaný, protože různá zařízení můžou "papat" něco jiného, a někteří lidé vyžadují "lepší" kvalitu.

 

@FrankieCZE: Klidně by to mohla být 320 kbps VBR mp3 i tak by tam místa bylo na běžné CD dost ;-)

 

@Skic: Jen upřesnění, není to bps, ale Kbps, kvalita 320bps to mají tak možná midi soubory :-).

 

@jaromir.kysilka: K trvanlivosti bych rád oponoval, protože SD nejsou náchylná k magnetismu... Nejsme v době disket kdy se používal magnetický prášek... Tady pokud se nepletu to je o stavu polovodičů, a pokud vím tak tyto polovodiče typu křemík a další (syntetické) nejsou magneticky ovlivnitelné..