Všechny komentáře k článku:Závislost na on-line hrách: umíte se bránit?
Jednou...
Musím uznat, že tenhle článek je zajímavý. Týkal se kdysi i mě. Opravdu člověk, který hraje mmorpg ztrácí pojem o čase, přestává žít reálný život, vím že to zní divně, ale je to tak. Představte si že ráno vstanete ( do školy ) přijdete, a už se těšíte, jak se opět vrátíte do jiného světa. Není vůbec vyjímkou situace, kdy ráno vypínáte laptop, balíte ho do tašky, dete se ospršit a vyrážíte do školy. Někteří lidé se tomu oddají tak, že už je návrat do normálního života velice složitý. Mě osobně třeba pomohl vztah s mou přítelkyní... Přestal jsem řešit svět online, začal žít normálně... Doufám a přál bych lidem kteří toto hrají, aby se jim to taktéž podařilo. 3roky již nehraji a přestalo mi to chybět...
@mugsat: Ani nemluvte,sám jsem si tím prošel ještě u Ultimy online a Everquestu.Virtuální svět byl v té době pro mě mnohem zajímavější a pestřejší než ten reálný.Klasická závislost.Dneska už on-line hry nehraji,ale nikdy jsem těch let strávených u počítače nelitoval a i dnes si vzpomenu na svou parádní kovařinu a první questy v Ultimě...
@reunion: Bohužel ultimou jsem si prošel taktéž stejně jako vy... A dalo to práci se toho zbavit... Ale určitě to za tu námahu stojí.
@reunion: Nejlepsi lek je dostat od zivota (nebo nekoho :) poradne pres drzku. Tyhle zavislosti vznikaji tim ze clovek nema problemy ani ambice a nechce se mu nic resit - v dnesnim svete bezna vec.Taky travim u pocitace spoustu casu a kdyz prisly problemy na VS tak jsem na to 3 mesice nesah. Kdyz se z toho nemuzete vymanit, dejte se do armady nebo si poridte dite :) ono se to uz vykouri z hlavy.
@falewick2:
Nevím jestli sebe můžu počítat mezi naprosté závisláky (ale jo můžu :-). Hraji celkem pravidelně už 17 let. Rozhodně bych ale neřekl, že těch 17 let nepřineslo nic dobrého, za dobu hraní jsem získal téměř encyklopedické znalosti z oboru her :-), naučil sem se pokročile pracovat s každým aktuálním systémem (pro šťoury i s linuxem :-), časem sem se začal rejpat v počítači nejen softwarově, ale začal jsem počítače rozebírat a následně i navrhovat a stavět první sestavy, vysokou školu jsem úspěšně dokončil atd.
Hraní her nemusí být jenom problém a hrozba závislosti, ale i rozjezd a hnací pohon k tomu naučit se něčemu novému. Je to příliš individuální problematika a nedá se obecně říct, že počítačové hry jsou zlo a problém dnešní doby.
@BERNADIC: Jo jo taky souhlasim! v nějakých věcech je to užitečné ale častěji je to závyslost a ztráta okolního světa... každý to má individuální ale fakt je, dávat na to pozor...
@BERNADIC: Joooo :) Souhlasím! Taky hraju PC hry, ale už jenom omezeně přes sobotu a neděli. To.. jak píšeš:"Hraní her nemusí být jenom problém a hrozba závislosti, ale i rozjezd a hnací pohon k tomu naučit se něčemu novému"je perfektní :) Já se díky hraní PC her naučil vyždímat z PC úplné maximum. tj. od HW, Biosu, FirmWare, OS, SW :)Si pamatuji, jak jsme skládali na střední škole PC - každý si složil svoje... a na mém jediném PC se nesekal Counter-Strike 1.6 (a to byla na desce integrovaná GF) :) hehehe a to bylo asi cca 20 úplně stejných PC a na ostatních se sekal :)To bylo v době, kdy začínaly AMD semprony a MB špatně detekovala CPU, protože měla starý BIOS - mnozí si CPU ani nedokázali nastavit v BIOSu.. natož BIOS updatovat :) a pak se rozčilovali, že se jim seká CS 1.6 a sváděli to na slabé PC.. lamky :)Další háček byl v tom, že mnozí nedokázali ani nainstalovat všechny správné ovladače atd. :) pak pařili CS 1.6 přes "software" místo přes "DirectX" nebo "OpenGL" :) a přes "soft" to je děsná slide show = sekačka.a učitel? Si myslel, že když nám dá omezený přístup.. a nebudem moci kopírovat/instalovat na WinXP... tak nebudem moci nainstalovat CS a pařit :)Omyl... stačilo při restartu zmáčknout F8 a ejhle... ono... učitel zapomněl zaheslovat i Admina :) tak nazdar... hned sem si povolil všechny práva a CS1.6 už sem chrlil na ostatní PC :)Toť moje veselá historka ze střední a hraní CS1.6 :)Díky snaze honit se za vyšším Frame ratem (FPS) ve hrách.. sem se naučil vyždímat docela dost z mého sraršího Athlona :)
@falewick2: Armáda to z tebe nedostane, spíš na tobě zanechá trauma, jako škola je mnohem náročnější než ostatní SŠ/VŠ. A dítě hraní nebrání, takže též nedoporučuju. Nejlepší je prostě nebejt blbej a srovnat si v hlavě priority. Jako forma relaxu je hraní dobré, ale přiměřeně...
@mugsat: Ja pres pul roku ujizdel na obycejnem Travianu. Hral jsem ctyri servery najednou. A pak jsem to zabalil a jsem tomu do dneska rad.Kdyz si neco zahraji, tak jedine to, co se da ulozit a vratit se k tomu nekdy jindy.
@Prtik: PC už mám dlouho, dříve jen takové singleplayery atd, ale pak přišel zlom a už jen mulťák, on-line atd držim se tak na průměrně 3-4 hrách co jedu po netu, a občas nějakej ten singl pro odreagování ale poslední 2-2,5 roku už trávim skoro 60% na pc tvořením v PS a jiných grafických aplikacích, jakožto skoro 20ti letého člověka u mě hry už přirozene upadají, a nikdy bych neřekl, že tu dobu prosezenou u PC nych nahradil nečim jiným, vždy to bylo originální a nic lepšího bych ani nechtěl. Naopak jsem rád že jsem ten čas takhle strávil, skrz to jsem se dostal i do jiných pc periferií než jen hry
@Prtik: Travian mě taky chytil, pak přišly problémy a nebyl čas, tak jsem zrušil účet, ale jakmile to přešlo, založil jsem nový, ten jsem po několika měsících předal a stejně mi to vydrželo týdan a založil jsem další. Ta závislost vzniká celkem snadno.
@Prtik: :D promiň, ale nechápu jak někdo mohl ujet na travianu :D já teda zas ujel 2roky na WOW na ofíku byl jsem uplnej závislák o vysokou jsem flákal díky tomu a jsem rád že jsem s tím skoncoval a teť mám od této závislácké hře klid teť jsi párkrát někoho střelím v COD4,5 a stačí mi to :)
@mugsat: U mně proběh "detox" na hrách stejně jako u Vás, první impuls dala přítelkyně. Teď je moje jediná starost stavba domu svépomocí a jediná věc která se dotýká her jsou deskové hry :)
@cert4u: to jo, ja hraju on-line, a někdy mě to štve že u toho sedim, ale když je hezky jdu raději ven , ale jinak..:D
@Skulls: met holku tak u toho zarucene tak dlouho nesedis..s hokou se to neda...takze rada jak se vyhnout zavisloti nekoho si najit...
@mugsat: tjn Ja flakam střední ikdyž na to mám mozek nevydrzim se ucit víc než hoďku no spis pulhodku denne. sice nejsem zavisyk na mp hrach ikyz cs 1.6 mi vydzel dlouho i cod4 kde sem se snazil vytunit vsecky zbane abych pak mel zlatou barvu. jinak hraju co zrovna jede takze ted treba FC2. do HW investuju nechutne penize, uz si rikam kdy to zabalim, ted sem si koupil vodarku to se hodi vic. jinak hraju denne asi 2-3 hodiny. myslim si ze je to vklidu. sem spis zavisly na netu filmy, serialy online to je navyk jak prase kazdopadne mel sem casy kdyz sem prohral cely den ale to uz je pryc a nelituju toho. jsem sice jiny nez vetsina spoluzaku ale kazdy sme jiny. ja sem se sebou spokojeny, rad si povykladam o figlech ve hracha sporty mi moc nejsou proste sem typek ktery je machr ve hrach sem se bou spokojeny. kazdeho to jednou omrzi a ty pripady co uz se nedokazou vratit do zivota ignoruju to sou retardi patri jim to
@The FuZZ: Jinak kdo si ymsli ze v realnem zivote nemuze zazit to co ve hrach tak at si koupi poradnou airsofku misto nove grafiky, prihlasi se na akci ,dojede tam a odpoledne se muze zeptat sam sebe estli se dobre nebavil.
@mugsat: jelikož patřím mezi nejlepší hráče ČR a také dosahuju na nejlepší hráče světa bych to vzát nemohl... trávím u PC průměrně 8 hodin denně... živí mě to a hlavně je nejlepší komunikace s cizinci... jsou to docela fine lidi... nedokážu si představit jaké by to bylo... neřekl bych, že jsem závislák, ale hrát musím... rodiče moc kapesného nedávají, tak si vydělávám hrama... :) a nepřeju někomu, aby začal hrát... hrajte jen pro radost a ve volném čase... spíše se věnujte rodině a přátelům... : )
Desatero
půlhodinu denně? tak to je trochu málo, si teda moc nezahrajou. Nechám je aspoň hodinu, nechci aby mě na starý kolena dali do domova
@noblhoch: Půl hodina je opravdu málo... Když vezmu v potaz že ve většině nových her za půl hodiny ani nedojede intro ;)
@noblhoch: Deně tak hodinu minimálně, ale je to problém většiny dnešních lidí. Většina mých kámošů tráví hraním her celé hodiny. Já si to hraní nechávám na večer a věnuji se tomu tak 2hodky nepravidelně. Ale musím přiznat, že závislost se tvoří velmi jednoduše. Proto pozor.
@noblhoch: půl hodina? jak dlouho tě trvá než nazbíráš body na czc? :) minimálně půl hodiny. Hrát hru půl hodiny? Blbost, to uběhne hned, nehledě na to, že musíš dojít k nějakýmu cheakpointu a nedá se to uložit.
Problém dnešní generace
Bohužel je toto problém dnešní generace, a ne jen u mladších ročníků, kde by s tím mohli rodiče ještě něco udělat, ale i u dospělých jedinců.
Vždy, když procházím fakultou, vidím několik osob, jak hrají na notebooku Wowko nebo něco podobného. Pak jsou tu věci jako Second Life, kde se mohou lidé seberealizovat a ztrácí kontakt se světem.
Bohužel řešení tohoto problému v dnešní době, kdy má každý pc nebude nijak jednoduché.
@Ixi: Je to v tom dokázat si říct NE. Závislost na hrách je stejná jako závislost na alkohol, tabák, kofein případně drogy atd...Když to člověk zkusí a dá mu to něco, co se mu líbí u hrách většinou například spokojenost, že mu to jde, lepší svět než reálný svět (například Second life. Tenhle argument jsem jednou slyšel od takovýho člověka) a opět další a adalší důvody.Přestat je těžký, ale člověk si musí uvědomit, že hraní her mu nic nedává, kromě zábavy. Jsou mnohem důležitější věci.
@tomaszustak: Naprosto s tebou souhlasim! Já jsem byl dost zavyslej na WoWku... jednu dobu sem si řekl, že to nemá cenu, nestíhám školu a věnuju se jen WoWku. ale asi po tejdu jsem začal znova hrát... Je to opravdu těžký! Ale poslední dobou mě WoWko přestalo bavit, takže jsem rád! Pro všechny co pařej víc než je zdrávo (jak se říká:D) zamyslete se nad tím... hra není všechno! Nejlepší na to asi je: skuste jeden a více dnů nehrát a třeba skusit přípravu do školy, pak už ani nemáte chuť hrát a zjistíte, že jste promarnily strašnýho času...
@Kajanovotny: Taky jsem dost hral WOW..kazdy den i nekolik hodin dungy, raidy.... Teprv ted vidim kolik casu jsem s tim ztratil. Pul roku to nehraju, sice mi neco malo chybi, pro me je to jednoznacne nejlepsi MMORPG, ale uz se k tomu nechci vracet. Radim vsem aby se zamysleli nad tim, jestli neni lepsi se jit ozrat s kamarady :-D (ja nepiju ;)) nebo s nima proste jenom byt
@TFA: Určitě jel epší tento čas trávit s kamarádama, než hrát s virtuálníma lidma. Neřeknu občas si něco zahrát, ale dávat přednost před kamarádama atd. To pak člověk nežije.
@tomaszustak: ja jsem byl taky nejakej ten cas zavislej a to na CS 1.6 .. nebyl pro me problem, prijit ze skoly a od 2 do 8 cumet do monitoru ... nic jsem okolo nevnimal ... Podle me to chce zlom, kterej vas narve k zemi ... ja mel ten zlom, kdyz jsem prisel na stredni ... dostal jsem takovou cocku, ze jsem propadal ze 3 predmetu .. nastesti jsem si brzo stih rict NE a ted uz nepropadam a hru uz jsem taky dlouho nevidel :-)
@Ixi: Já bych znova zavedl něco jako spartakiádu. Lidi se hýbali, sportovali a měli nadšení i pro něco duchaplnějšího než dřepět u PC a hrát hry. Sám už moc nehraji a hrával jsem velmi hojně. Akorát tak nějak mi přišlo, že dřív lidi znali míru, zatímco dnes už ani omylem. Základní a střední školství nám upadá, v dětech není pěstované nadšení pro zájmy, které jim vydrží na celý život (v mém případě je to aktivně hudba)...Chtělo by to v lidech probudit zase život, aby si uvědomili, že tímhle stylem jenom přežívají. Hraní PC her je fajn relax, dokud je to ale relax a nekončí to tak, že kvůli tomu ani nechodíte spát.
Staré hry
Poslední hry, který mi brali byl Prehistorik a Princ..a Dyna, od té doby už nehraju, neboť je to jen ztráta času a radši jdu ven.
@z.pracny:
Já jsem závislák zase na CS 1.6 vim to a hodlám s tim i něco do budoucna udělat!!
Třeba hrát za lepší ligu!:-)
@Anonymní uživatel: cs 1.6 fujj :] cele dny mzourat na to rozliseni 640x480 po 6ti letech jsem ho pul roku uz nehral a trava je hned zelenejsi a obloha modrejsi...
@osprey: Teda, nepochopil jsem proč 640*480?? Vždyť CS 1.6 lze hrát na mnohem příjemnějších nastaveních :)
@antonmax: no ty jses taky dobrej experttakze kdyz ja denne proparim 1-3 hodiny nad tremulousem, coz je modifikace Q3 areny (kam se hrabe superrealnej vychod slunce z Crysisu), tak zakonite mam 15" CRT a PIII-500/256MB RAM/MX440/4,3GB HDD a parim to na VGA rozliseni ???????????? urazet umi kazdej trouba (a ty vis, ze slovem "trouba" myslim "debi1"), no... alespon se profilujes
@mtmccox:
Profici co jsem četl i koukal hrajou v tom nejnižším rozlišení...je to sice samá kostička ale viděj všechno lépe a mnohem rychleji nez ve velkém rozlišení!A tady je důležtá hlavně ryhlost!
Jo a tráva je pořád zelená, to si člověk zapamatuje!:-)
Je to pravda...
Ano, přiznávám že to co se píše je opravdu dost založeno na zkušenosti, dlouhé roky jsem hrál a hrál a hrál, a nakonec už moc hry nehraju, nemám čas a hlavně se mě zdá že není hra která by mě až tak zaujala, dřív to bylo jiný, hry byly originální a z jejich hraní vždycky zbyl silný zážitek. Teď hry hraju jen tak na relax, nic vážnýho.
@sonny21: taky to bylo tím že jsi mladý...ač se to třeba nezdá tím že člověk stárne trochu změní jeho pohled na hry...taky si občas něco zahraji ale už nikdy né v takové míře
@psychopat: taky mi dnes už hry nic moc neříkaj.. když se počítače začali rozšiřovat do škol, tak si pamatuju ty pařby na hry typu DOOM, HEXEN a pod.. Bylo to prostě něco..
@sonny21: Nemyslím si, že by měl věk vliv na náhled na hry. Je mi 30 pryč a stále si rád něco zapařím pokud zbyde chvilka. To, že u toho nesedím jako za "mlada" je oblivněno nedostatkem času a povinnostmi, které mi zábavu v takové míře nedovolují :).
@Martin Zoubek: no však o tom to je není čas takže člověk hry moc nehraje mě teda i na hru přejde chut když vím kolik bych třeba musel pak dohánět práce, každopádně kdysi mi hraní nepřišlo zas až taková ztráta času teď vím že je a tento pohled se může změnit nejspíše jen věkem
No...
Ano, podobnou "závislost" jsem měl při hraní World Of Warcraft... Trávil jsem u PC 20hod denně (počítáno i práce) a tak nějak jsem se odcizoval všem kamarádům apod. Nakonec jsem si uvědomil, že lidi, která "znám" jsou jen "nějaké osoby" schované někde za kabelama. Proto jsem si řekl a dost, se hrou sekl, odstřihl jakékoliv jiné hry a vrátil se zpátky ke sportu, kolu (MTB), zábavě a lidem... A nyní s odstupem času na to koukám s úsměvem, ale v době "závislosti" bych to tak jistě nehodnotil... Je potřeba si uvědomit priority...:-)
Vsichni jsme zavislaci
vsichni jsme zavislaci, i ti co si myslej ze ne, a je jedno jesi je to PC/Hry, alkohol, cigarety, drogy nebo treba i sport, vlastne kazdej z nas je treba zavislak i na penezich :))))) , ja vim ze sem natuty zavislej na internetu jako takovem, na hrach sem zavislak taky, ikdys je moc nehraju ( cca 4-5 singlu rocne, multak nehraju ), ale sem zavislak natom ze potrebuju neco delat na tech hrach, proste bez zavislosti se zit neda a je to takovej moturek na chvilkovou nudu co nakonec preroste do dlouhodobe :)
@Shap: Myslím, že zaměňujete drogu a odreagování se, projevení vlastní tvořivosti, svým způsobem chuti žít. Závislost je jen pasivní prožívání dobrých pocitů...
@mervart: Plně souhlasím,na některé hry ale pozor,abychom ty hry neskoušely také v realitě(Akční):DNo myslím že, to je jen hloupost pro malé děti.Každý tomu propadne,i když v dnešní době ty hry jsou na vysoké urovní:)Každý znás ma tu svoji nej:)
@michal tomastik: Je to dáno hlavně prostředím, rodinou a přáteli. Každý má v dětství nějaký zájem, někdo se uzavře do knížek, někdo do pc her, někdo musí ventilovat své pocity na veřejnosti, ... a pak tu jsou "normální" lidi, kteří se to všechno snaží nějak skloubit. Pokud dítě žije ve fungující rodině, tak si těžko vytvoří závislost, rodiče by ho neměli nechat trávit veškerý čas u her. Je tolik krásných způsobů realizace, stačí jen si to uvědomit. A sem tam zahrát gamesku pro relax. Horší je, když se to stane dospělému člověku, a že takoví určitě existují, to může vést do spirály záhuby a moc se to neliší od drog, alkoholu, kriminality... V důsledku to stejně závisí hlavně na nás, jak se svým životem chceme naložit, čeho chceme dosáhnout...
@mervart: pařím hry už od 7. třídy (myslím tím teď pořádně začal pařit) .. od té doby, co jsem se seznámil s counter strike .. Po celý zbytek 2. stupně jsem jenom jedl, spal, vylučoval tělní odpad, chodil do školy, kde přemýšlel o tom, jak a co budu zas doma pařit až příjdu a když jsem přišel, pařil jsem do večeři a po večeři ještě asi další 2-3 hodiny .. každý den, po celý ty 3 roky, ani o prázdninách jsem nechodil ven..když došlo na střední, uvědomil jsem si, že jsem neměl už ani žádné přátelé, žil jsem celé ty roky hrozně pastivně a introvertně a jen tak plul tím životem jako bezduchý a bezmozký tvor, který už jenom ukojovával touhu po dlouhodobém sezením, klikání na myš a zírání na monitor .. Zahodil jsem část svýho života tak, jak bych to už nikdy neudělal! Je velice důležité mít silnou vůli a kdo ji nemá ať se na to radši vykašle, protože jakmile to člověka chytí .. těžko se vyrve ze spárů pekelných klávesnic a myší ;o) .. A rodiče .. dejte na to taky velkýho bacha .. není na škodu si sem tam odpočinout a "utéct do světa umělé reality", kde můžete být svým pánem i pánem všeho, po čem toužíte a čas od času zabít stres .. ale závislost, kvůli níž už člověk hraje jenom ze zvyku .. a jenom tak "přežívá" a jakýmsi způsobem na tomto světě už ani "neexistuje" .. na to opravdu bacha .. nezahazujte své životy zbytečně, všechno dobré, ale s mírou ..