Diskuze k článku:29% dětí se na internetu stalo obětí online obtěžování

Uh

Rekl bych, ze problem je v mediich. Radsi napisou "Skandal - vztah herce X a zpevacky Y odhalena!" nez podobny clanek, jako je tohle. Rodice vyrustali v dobe, kdy internet jeste nebyl tak masove rozsirena zalezitost, tak je celkem pochopitelne, ze nemalo z nich vlastne nezna potencialni nebezpeci. V tom, ze si nejake decko prohlizi eroticke stranky vlastne zadny realny problem nevidim. Aspon ne do doby, nez se v deviti zacne na siti shanet po nejakem sexualnim partnerovi, coz je demence... Ale to uz je chyba v zakladni vychove rodicu, kteri se casto boji se o podobnych vecech se svym ditetem bavit (vzdyt je jeste moc brzo, zejo). A to, ze je nekdo psychicky obtezovan na chatu/IM klientu je zapriceneno jen tim, ze to nedokaze vypnout / nezapinat. I inteligentni dite si dokaze uvedomit, ze kdyz je neco neprijemne, tak to nedelam, ac to treba bylo ze zacatku hezke. Kdyby obcas ve zpravach misto dalsi stupidni bouracky dali neco zabyvajici se podobnymi problemy, tak by se to podle mne dost omezilo. Na druhou stranu, pokud by takove informovani nekdo prehanel, urcite by to vedlo k panicke paranoie a pulka deti by skoncila odstrihnuta od site.

Internet

Internet bych detem nezakazoval ale udelal bychna internetu vetsi cenzuru aby se k tomuto snad nedostali! Snad se to casem zlepsi

Troška rozboru desatera ze článku

1) není špatný nápad. Ale když budou dávat "pozor" jeden na druhýho, čeho se tím přesně dosáhne?
2) považuji při vší úctě za ho... hloupost. Každý má právo na soukromí, i děti. Komu je co do toho, co si píšete s kamarády, nebo na co se díváte? 3 a 4 dtto.
5) "online nebezpečí"? Pokud maminka nebo tatínek nejsou členy ASAP, pochybuji, že by ze sebe dokázali dostat smysluplné varování. Spíš by se jednalo o kolektivní odsouzení všeho ve stylu Věry Pohlové.
6) Proč by nemohlo dítě dát číslo někomu, koho dobře zná??
7, 8 a 9) Považuju za jediná smysluplná pravidla tohohle desatera
10) naopak za největší nesmysl. Přes internet jsem se poznal s lidmi které považuju za velmi dobré přátele. Což bych ale nedokázal, pokud bych se s nimi nepotkal osobně. Samozřejmě, jsou omezení kdy a kde se potkávat.Tento text vyjadřuje autorův názor a nemusí být v souladu s oběcně přijímanými a uznanými hodnotami.

Nechápu

Není mi jasný, co je myšleno tím "online obtěžováním". Z článku jsem to nepochopil a není mi jasný jak by to mohlo fungovat. Přece přes icq, když mě někdo otravuje, tak ho hodim na ignor, to samý email a nikde jinde mi není jasný, jak by mě kdo mohl otravovat.

Cenzura ... ?

Tohle mi připomíná cenzuru ... internet neni ani zdaleka tak nebezpečný jak se někdy prezentuje.
Navíc neustále kontrolovat svoje ratolesti vede akorát k tomu, že se nenaucej samostatnosti. Aby si clovek v zivote naucil tak si parkrat musi lidove receno "rozbit hubu" a chranit ho pred vsim moznym je naprosto nemistny a nevhodny. Navíc na mladistvé číhají daleko závažnější nebezpečí na internet.

Už jsem se sešel a ...

dopadlo to dobře, našel jsem si přes net dost kamarádů i holek. Připomíná mi to něco jako ve středověku hon na čarodejnice "hon na pedofily".
Když se sejdu na Václavském náměstí u koně ve tři odpoledne, myslím, že nic moc nehrozí. Ale opatrnost je na místě

Zajímavý

Je mi 14 let, na netu jsem doma od 10 let a stejně nechápu, jak se někdo může takto někdy "nechat ovládat", mne nikdo nepoučoval (ano, možná mě rodiče trochu nechali odrůst samotnýho, ale to je do života kapku přínosnější, než kdyby mi byli furt za zády a dělali vše pro to, aby se mi nic nestalo) a stejně sem si vždy "poradil" a to sem na netu víc než dost. Tohle všechno nevyřeší žádné poučování ve škole a ani to nesrovnají žádný zákazy, buď je dítě hloupé (nebo spíše hloupě vychované) a nechá sebou "manipulovat" (začne posílat řetězový spamy po ICQ, protože tomu věří apod.) nebo je normální a je v pohodě (já ty spamy nikdy neposílal a každýho, kdo mi to poslal, sem dal rovnou do ingoru) bohužel, většina těch dětí, které vidim ve škole patří do té první skupiny... tohle možná nepatří k článku ale ke komentům určitě ano, prostě pokud je dítě zvyklé, že mu všechny informace budu předány samy, tak uvěří první věci, kterou uvidí, ale pokud je něco jako "samouk", tak ho prostě nenapadne někam napsat svoje osobní údaje apod...

Pravidla chování na netu?

Myslím že je opravdu problém s přístupem lidí kteří nevnímají internet jako nějakou hrozbu. Každé malé dítě ví, že si nemá sedat do auta k cizím lidem, ale dost lidí nemá zažité i opravdu základní návyky chování na internetu. A tak dnes a denně vídám a žasnu nad tím, že si někdo do ICQ profilu napíše nejen svůj mobil, ale i přesnou adresu. Je fakt že na virtuální hrozbu dost lidí nemyslí, ale v době kdy má přístup na internet doslova každé každý člověk, tak by měl být samozřejmostí "kurz" správného virtuálního chování. Úplně stejně jako se odmala učí jak se chovat ve společnosti a restauraci...

Prevence

Myslím, že by nebyla vůbec od věci i prevence ve škole... Děti mají už od nejnižších tříd přístup na počítače (třeba i jako pouze volitelný předmět) a tam by jim to učitelky mohly vštěpovat do hlavy. Vysvětlit jim, že za žádnou cenu nikde nevyplňovat své osobní údaje...
Doma je to samozřejmost, že rodiče své děti poučí, ale určitě není od věci třeba zřídit dítěti nějaký vlastní účet na PC s omezenými právy a zablokování určitých adres a typů stránek (porno, warez,...) přímo v prohlížeči. Není to nic těžkého, zato účinné to je. Ve škole kdysi nám toto také takto udělali a na péčko se nikdo nedostal...

Komunika, komunikace, komunikace

Je potreba, aby rodice vysvetlili svym detem, co se na internetu smi a nesmi stejne tak, jako je dnes uci napr. pozdravit pani ucitelku, zavazat tkanicky nebo jist priborem. Problem ale nastava v situaci, kdy toho rodic o dane problematice vi malo. To je treba zacit u vychovy u sebe (rodice) a az potom ji prenest na potomky.
Dulezity je i samotny zpusob uceni. Diteti NEsmite zakazat internet - to by zpomalilo jeho dalsi vyvoj a podnitilo ho jist "zakazane ovoce", internet, at chceme nebo ne, je soucasti nasich zivotu, je to moderni a uzitecna platforma - S ditetem musime hovorit o tom, co je na internetu uzitecne a co naopak nezadouci.
Dokazal bych si i predstavit, kdyby se na skolach ucila net-etika alespon v ramci par kurzu nebo jako soucast hodin informatiky.
Preji hezky den :-)

Odkaz Asimova a jiných

Kdo čte SF, určitě četl i Ocelové Jeskyně. Tam je do krajnosti dovedený rozvoj IM a videofonie, takže nikdo vlastně nemusí vylézat z bytu. Prostě sedí u svého pecka a veselí se nadálku s ostatními, prostě vede jen elektronický život (jen okrajově, kniha je stará přes 40 let). Začínám nabývat dojmu, že se opravdu část (hlavně mladších) lidí začíná nebezpečně přibližovat představenému modelu.
Překvapuje mě na tom hlavně jedna věc - proč je vykecávání s anonymními osobami na netu pro ně zajímavější než přímý kontakt s vlastními přáteli? Snad že by dnes už lidé neměli přátele?

Díky za dětství

Jsem doopravdy ráda, že internet se ke mě dostal až v nějakých 16ti letech... Díky za to, že mě moje máma zakazovala PC když sem byla malá.. když vidím, jaké zájmy dnes mají 7leté děti... Nechodí ven, sedí na zadku u pc, rodiče v tom spatřujou výhodu, dítě posadí k internetu, k PC a mají od něj na celý den klid... Ale spousta z nich si neuvědomuje, že svým ratolestem naopak velmi ubližují..Osobně se divím, že jde JEN o tak nízké procento... Naopak si myslím, že bude ve skutečnosti mnohem vyšší... Bohužel.

A co na to děti... ???

Zdravím. Podle mne to je trošku zavádějící článek. Před nedávnem jsem taky jen tak brouzdal po síti a úplnou náhodou jsem narazil na diskuzi dětí, kterým bylo 9-14 let. Samozřejmě že se mezi nimi se mohl ukrývat někdo starší, ale ta diskuze mi úplně vyrazila dech. 9-ti letá dívka si hledá někoho na sex, protože už to chce ..., atd. Nechci to tady rozebírat, ale po této zkušenosti bych se přikláněl spíše k tvrzení, že ty děti se tomu obtěžování z velké části vydávají ať už dobrovolně, nebo z nedbalosti, nepozornosti, či nevědomosti. Myslím si, že rodiče takových dětí by se asi hodně divili, kdyby přišli na to, co to jejich dítko na síti vyvádí! Prostě nechci všechny házet do jednoho pytle, ale ta osvěta by měla začít určitě doma a rodiče by svým dětem měly vysvětlit, jak se na síti chovat.